Jiří Kulhánek vrací úder

Založil BeeSee, 24 Listopad, 2011, 18:36:03

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

Asi jako první vás napadne otázka, proč se na komiksovém portálu objevuje recenze na knihu, že? Tedy na knihu bez obrázků - nekomiks. Důvody mám dva a jsou celkem prozaické. Prvním je, že tuhle knihu vydala Crew. Tedy nakladatelství, v jehož katalogu většinou najdeme pouze komiksy. A druhý důvod je také jednoduchý. Jiří Kulhánek patří mezi hodně mými (i nekomiksáky) kamarády a známými k hodně oblíbeným a vyhledávaným autorům. Jo, a taky i mě knihy tohle pána dost baví, takže nejen já jsem očekával jaká bude Vyhlídka na věčnost.
     Jiří Kulhánek kdysi vrhnul na českou vědeckofantastickou scénu knihou Vládci strachu a jeho popularita úměrně rostla s dalšími vydanými tituly. Dnes je považován za autora, na jehož kvality spousta lidí přísahá a slovo KULT, díky němu dostalo další význam. Což dokazují i (hlavně) prodeje jeho knih, ve kterých se velmi směle může měřit i s autory všeobecně uznávanými a cenami ověnčenými. Fanoušci jeho knihy milují a jsou ochotni se o mistrově umu přít do krve. Na straně druhé pak existují intelektuálové (často pseudo), kteří nad Kulhánkovými knihami ohrnují nos a vytýkají mu vše na co si vzpomenou. Samozřejmě takový přístup, zvláště v tuzemských luzích a hájích, není nějak neobvyklý, protože zde platí ono otřepané, že úspěch se neodpouští. Hodně škarohlídu pak potěšilo, že poslední autorova kniha Stroncium byla kritikou a dokonce vlastními fanoušky, přijata poněkud vlažně. Jenže po předchozím geniálním titulu Noční klub, měli všichni až přespříliš velké oči. Autorovi se jednoduše nepovedlo přeskočit laťku, kterou si svými předchozími tituly vždy nastavil. Navíc do této situace se dostal poprvé během své spisovatelské kariéry. Takže na novou knihu se čekalo velmi dlouho a všichni byli v očekávání, zda autor opět všem vyrazí dech nebo se potvrdí slova jeho odpůrců o autorově literárním vyhoření. Pět let se tedy čekalo na titul, který se v dané situaci honosí velmi trefným názvem - Vyhlídka na věčnost.
     Jiří Kulhánek tuto situaci vyřešil věru šalamounsky a myslím, že předvedl přesně to, po čem jeho fanoušci prahli. Namíchal velmi chutný a čtivý koktejl z nejlepších ingrediencí, které známe z jeho předchozí tvorby. A vůbec ona čtivost a smysl pro ,,akci" byl vždy Kulhánkovou největší zbraní. A stejně jako v Nočním klubu přimíchal do děje postavy, které jeho fanoušci znají z předchozích knížek a pořádně s tím zaštěrkal. Koneckonců dojde i na štiplavou hlášku věnovanou Kelly family. Cesta časem, upíři, katany, nejkrásnější ženy, neprůstřelný hrdina, chaos, zmatek, mrtví vystupující z hrobů, cynický humor, vtipné hlášky, akce na našem území a vlastně všechno co už tu bylo. Vše podáno s patřičným nadhledem a rozhodně vyprávěno autorovým vytříbeným a pravověrným stylem.
      Při čtení jsem se královsky bavil, sice jsem nebyl moc překvapený a kolikráte došlo na situace, které jsem díky načtenosti předchozích knih očekával, ale pořád to bylo jedním dechem. Jiří Kulhánek napsal přesně to, co se od něj očekávalo a na co se všichni těšili. Svůj styl pěkně vybrousil, ale nepouštěl se do žádných nečekaných experimentů. Ale potřebuje to autor, který před léty usedl na trůn, který si sám vybudoval, a má množství oddaných poddaných a hejno následovníků? Kolikrát se vám stalo, že jste se někoho (ideálně ve specializovaném knihkupectví) ptali nebo vám bylo doporučováno nějaké dílo, které bylo charakterizováno slovy ,,Takový Kulhánek"? Má se autor v takovéto pozici pouštět do nějaké neorané půdy, jen aby něco dokázal i těm, kteří z něj chytají kopřivku? A kterých je ke všemu celkem zanedbatelné množství? Odpovězte si sami...

,,Žijí mezi námi - známe je z televize, z rozhlasu i z novin - mluvčí. Ovšem pouze jeden z nich je PAN MLUVČÍ, ale na toho v hromadných sdělovacích prostředcích nenarazíme. Pan Mluvčí totiž příliš nemluví, pan Mluvčí pouze vyřizuje vzkazy, a když s tím začne, slunce skryje tvář a pohřební služby přecházejí na dvojsměnný provoz. Trojsměnný."

Jiří Kulhánek: Vyhlídka na věčnost
Crew /2011

furunkl

pěkně napsáno,
Vyhlídka na věčnost se okamžitě zařadila mezi mé nejoblíbenější knihy, a už jsem se přestal stydět za to,
že se mi velice líbí i ono téměř zatracované Stroncium

Ravenn

Stroncium nebyla špatná kniha.  Vyhlídka je hlavně nesmyslně předražená  a taky mohl pan autor někde napsat že to je vlastně volný pokračování Nočního klubu.)Cesta krve, Žambochovi Predátoři a Kopřivův Asfalt pořád zůstávají nepřekonány.

RakeW

24 Listopad, 2011, 20:39:38 #3 Naposled upraveno: 24 Listopad, 2011, 20:41:56 od RakeW
Ale hovno, naopak. Ještěže se o tom před vydáním nevědělo. Sám jsem rád, že jsem na všecky recenze a diskuze narazil až po přečtení. Podle mě je tohle milé překvapení jeden ze zásadních kladů celého jinak nějak zvlášť uzemňujícího vyprávění. Jasně, čte se to pořád dobře, ale pro mě je to byl spíš takový návrat do doby před sedmi lety, kdy jsem Kulhánka objevil a všechny jeho knížky přečetl za extrémně krátkou dobu. Koneckonců, ani ten NK už mi nepřišel tak super, když jsem se k němu někdy ve dvaceti vrátil. Jinak ale musím přiznat, že mně se Stroncium celkem líbilo a četl jsem ho dvakrát (po druhý ve špitále a dost to pomohlo tomu jinak zatrolenýmu pobytu). Asfalt mě ale bavil víc než celá Mistrova bibliografie.
"Slušní lidé mluví o comicsu s despektem, protože úroveň seriálů bývá obvykle zatraceně ubohá." (časopis Kino, 1970)

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář