Zlatá kniha komiksů: Václav Šorel

Založil JarKH, 16 Listopad, 2011, 20:09:36

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

JarKH

16 Listopad, 2011, 20:09:36 Naposled upraveno: 22 Listopad, 2011, 10:34:34 od JarKH
Zdravím všechny Kocogelačky a Kocogeláky!

Novou velkou knihu již mám, tudíž mohu zájemcům poreferovat trošku podrobněji. Ovšem jestli koupit, či nekoupit, to za Vás a Vaše ježíšky řešit nebudu...

Zlatá kniha komiksů: Václav Šorel  
Scénář a doprovodné texty: Václav Šorel
Kresby: František Kobík, Jiří Petráček
Nakladatel: Nakladatelství XYZ
Rok vydání: 2011
Počet stran: 264
Rozměr: 210 x 300
Provedení: hardback
Cena: 599,- Kč

Komiksy kreslené panem Františkem Kobíkem:
- Vzpoura mozků - premiéra ABC 1977-79, toto je celkově páté vydání
- Galaxia - premiéra ABC 1984-86, toto je celkově čtvrté vydání   
- Tvrz - premiéra ABC 1980-81, toto je celkově čtvrté vydání   
- Operace Jericho - premiéra ABC Speciál 1988- premiéra ABC, toto je celkově třetí vydání

Komiksy kreslené panem Jiřím Petráčkem 
- Zkáza planety Země - premiéra ABC 2001, toto je první souborné vydání
- Biggles - premiéra ABC 1990-92, toto je celkově třetí vydání   
- Operace Slunce - premiéra Junior 21.století  2008-09, toto je první souborné vydání   

Oficiální anotace praví: ,,Kompletní vydání všech komiksů, na kterých Václav Šorel pracoval jako scenárista a jež jsou reprinty originálních grafických listů. U každého komiksu se čtenář nově dočte, jaké byly okolnosti jeho vzniku, a nechybí ani medailonky autorů a bonusové materiály".

Knihu jsem porovnával jednak s Velkými knihami komiksů z Bbartu a také s nepříliš povedeným speciálem Kultovní komiksy ABC z roku 2008. Oproti těmto vydáním byl k tisku zvolen trošku silnější a nelesklý papír, na kterém komiksy vyniknou zase jinak. Komiksy pana Šorela nikdy neměly žádné doprovodné texty a shrnutí děje je při souborném vydání zbytečné. Jednotlivá pokračování byly opatřeny novým číslováním.

Kromě staré klasiky (nikdy nezapomenu, jak ohromě jsem tyhle věci v ABC kdysi prožíval), jsem především velmi šťastný za ,,nové" seriály.

Zkáza planety Země  - dostala nový začátek, záhlaví a lettering, který zřejmě v posledním okýnku na str.173 vypadl, a pan Petráček ho dokreslil ručně... Úpravy textu jsou minimální, akorát tunely už nejsou argentinského vědce Maloryho, ale českého vědce Jana Součka a kosmická stanice už není Gagarin, ale Prométheus.
Škoda jen, že v doslovu vůbec nepadla zmínka o první verzi z Komety, kreslené panem Hlavsou...

Operace Slunce - opět se setkáme s kapitánem Janem Bílkem, tentokrát ale bližší podrobnosti neprozradím, ale příběh mě celkem příjemně překvapil. Škoda že ho nemohl dokončit  už pan Kobík, porovnání jeho stránek se stránkami pana Petráčka vychází celkem zajímavě.

Už při prvních zmínkách o této knize, jsem zpochybnil kompletnost knihy , když tam není Vrabec - tento seriál by si souborné vydání a hlavně dokončení určitě zasloužil. Bohužel časopis Moje 1.noviny, který ho před časem reprízoval, přestal vycházet a originály kreseb panu Šorelovi nikdo nevrátil...
To je praxe jak z devadesátých let, když spoustu nenahraditelných komiksových originálů našich autorů ,,zmizelo" se zánikem Komety, nakladatelství Albatros ,,ztratilo" originály rozsáhlého komiksu Hledači ztraceného mýtu, autorů legendárního Dračího letu pánů Hanuše a Kubice, velmi špatné zkušenosti s vydavateli získal v té době i výjimečný kreslíř pan Miroslav Schönberg, pokud ten jednou svolí k publikování svých ,,komiksů" ze šuplíku ( viz.článek a ukázky v posledním komiksovém sborníku Aargh! č.10), tak to bude bomba, toho bych se chtěl jednou dožít.

Ale zpět k panu Šorelovi - jsem rád, že tento skvělý modelář a velký milovník sci-fi a letectví na komiksy nezatrpkl a chystá spolu s panem Michalem Kociánem další letecký komiks, tentokrát historický, o panu generálovi Františku Fajtlovi. Přeji mu hodně zdraví a sil, ať se všechny plány povede úspěšně realizovat.  Doufám, že nezanevře ani na sci-fi - já bych se po letech hrozně rád podíval, kam zase  doletěla Galaxia...

JarKH

Kocour

Prohlížel jsem si v ComicsPointu před týdnem a co se týká zpracování, je to opravdu na jedničku. Právě zpracování jsem se před vydáním obával, obvykle se do těchto souborných knih "nasypou" komiksy a šup s tím na trh - tady si ale dal někdo aspoň trochu záležet, takže můžu jen doporučit - aspoň malá náhražka za nesehnatelné nebo za těžké peníze sehnatelné Velké knihy ;)

vn

jmaky

jj jen doufám že budou pokračovat dál tak lidičky kupujme.

Taky ji mám již doma  --poz --poz
Je suis Paris!
To my je učíme mluvit...   Po našem...
My jsme Transcomx!

pocket

Hmm, všechny příběhy jsou ve Velké knize komiksů-1-4-všechny knihy mám doma, akorát myslím že Operace Slunce tam není nemá někdo samotný?, pls nahodte díkas  :D

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář