Y: Poslední z mužů #5: V kruhu

Založil BeeSee, 08 Listopad, 2011, 20:09:57

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

A máme tady další, česky vydaný, díl jedné z nejzajímavějších komiksových postapokalyptických sérií. Pátý díl Y: Poslední z mužů nazvaný V kruhu přináší řadu zajímavých rozuzlení, ale také nabízí další otázky. I proto je název tohoto booku více než trefný. I proto například tato série v roce 2008 obdržela Eisnerovu cenu.
    Yorick Brown se dostane na konci své poutě, která trvala dva roky, do laboratoře doktorky Mannové, aby na něm experimentovala a zjistila příčinu epidemie a důvod proč jí Yorick přežil. Ovšem nic není tak jednoduché jak se zdá. A konec jedné cesty často znamená začátek další. Alespoň víme, co zapříčinilo, že se vyhubení všech mužů Yorickovi vyhnulo. Tedy pokud se doktorka Allison Mannová nemýlí. Snad nebude až tak nekorektní, když prozradím, že to má spojitost s oblíbeným chlupatým hovnometem Ampersandem.
     V tomto díle Brian K. Vaughan uzavře nejen tuhle otázku, ale i další. Například se Yorick a jeho děvčata, setkají s Yorickovou sestrou Héró. Která to, po čase stráveném s militantními Amazonkami, nemá v hlavě pořád úplně v pořádku, ale snaží se, holka jedna. Také agentka 355 se tváří v tvář setká s ,,padlými" agentkami z Setauketské skupiny. A tajemná ninjababa v tomhle díle rovněž zdatně pohne s kruhy osudu. Některé kruhy se uzavřou a jiné teprve nastaví svou osu. Je to třeba jako v hokeji, kde si v pauze vydechneme po jedné třetině, abychom se po přestávce střemhlav vrhli do dalšího zápolení. A abych nezapomněl, tak Yorick podlehne pokušení a konečně si zasouloží.
    Už od té doby, kdy jsem v útlém věku viděl první dva díly filmové série Mad Max, mám k tzv. ,,postapu" velice vřelý vztah. Navíc hrozba jakékoli katastrofy, která zasáhne obyvatele planety Země je přeci dost reálná a občas si říkám, že je čím dál reálnější. Takže se jen čeká na zodpovězení dvou otázek: Odkud? A Kdy? Samozřejmě tyhle otázky si klade mnoho autorů ať už jakéhokoli žánru, který jen lehce přivoní k oblasti fantastiky. Pro autory se pak nabízí další otázka, která by se jednoduše dala nazvat ,,A co dál?". I onu hrozbu jakési, blíže neurčené, katastrofy pak v sobě nevylučují i samotní čtenáři, kteří se rádi ponoří do vizí nějakého spisovatele a (zatím naštěstí jen v jeho díle) s jeho hrdiny prožívají zánik lidstva a teší se z jiskřiček naděje, které ještě zbývají. Brian K. Vaughan rozhodně neobjevil nic nového, ale svůj příběh dokáže podat s naprostou přesvědčivostí a čtenář se s jeho příběhem dokáže zcela ztotožnit.
     Postupně si oblíbíte většinu postav v tomto příběhu a spolu s nimi prožíváte strastiplné osudy, které před ně scénárista staví. Navíc ani kresba Pia Guerra a José Marzána jr. není nikterak extravagantní, takže působí velmi realisticky a velmi dobře se v ní orientuje. To vše vytváří velmi zdařilý a čtivý příběh, který vás prostě a jednoduše musí bavit.
     Ze sérií, které v současné době BB/art vydává mě Poslední z mužů baví asi nejvíc, takže jako pokaždé, nezbývá než konstatovat, že se těším na další díl a je více než pravděpodobné, že v něm opustíme břehy San Francisca.

Y: Poslední z mužů #5: V kruhu
Scénář: Vaughan, Brian K. Kresba: Pia Guerra,  Goran Parlov
BBart komiks / 2011

Recenze na 1. a 2.díl
Recenze na 3.díl
Recenze na 4.díl

Gmork

Pro mne jsou  D.M.Z. a Y: Last man nejlepší série,
které BBart vydává. Všechny je mám doma.  ;)
"Když už je člověk jednou vlkodlak,
tak má koukat aby byl.
A když kouká, aby byl a je,
tak má být to, co je a nedělat
ze sebe elfa nebo trpaslíka,
jak tomu v mnoha případech je."

mankin

5. diel ešte nemám doma, takže BeeSeeho recenzičku ani nečítam... radšej. ;)

Velkej šéf

Citace od: Gmork v 08 Listopad, 2011, 20:24:54
Pro mne jsou  D.M.Z. a Y: Last man nejlepší série,
které BBart vydává. Všechny je mám doma.  ;)

Škoda, že přestali vydávat Love & Rockets, to mě fakt bavilo.
Muj nick neberte jako důkaz skromnosti, ale jako fanouškovství Loba (originálního Velkýho šéfa)
Info o mých překladech

Strokes

Výborně vystihující recenze! :) Taky mám zatím všechny Y: the last man doma. A musím říct, že kvalita se stále drží..

Kocour

Přidávám se k souhlasu, že Y je momentálně jednou z nejlepších sérií na českém trhu, v tomhle díle navíc nejen s jedním přelomovým odhalením ;)
K recenzi jen dodám, že by mělo být správně asi Pia Guerry nebo pravděpodobně Pii Guerry, aby to bylo i neznalcům jasné, že se jedná o ženskou autorku, která celou sérii táhne. Zmiňovaný Marzán pak funguje jako doprovodný kreslič bočních příběhů, které vyplňují období, kdy Pia dotahovala nestíhačku v kresbě ;)

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář