Co se stalo s Mužem zítřka?

Založil BeeSee, 10 Říjen, 2011, 18:45:31

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

Asi každý ví, že jsem s těma frajerama co mají přes legíny slipy celkem na štíru. Mimochodem, nevíte někdo jestli mají i slipy pod těma legínama? Nebo trenky? Je Superman slipař, trenkař nebo chodí naostro? No dobře... ale i já si občas nějaké ty superhrdinské eposy přečtu, abych nebyl za nějakého neználka přes spodní prádlo. Navíc, když se osudů Clarka Kenta zhostí scénárista z nejpodivnějších, Alan Moore zavání to něčím nestandardním. A pokud se má jednat o odchod psavce z prestižního plátku Daily Planet, tak to je jednoduše výzva se vším všudy. 
     V knize ,,Co se stalo s mužem zítřka?" najdeme tři příběhy tohoto reka bez bázně a hany. První příběh je stejnojmenný jako celá kniha, druhý nese název ,,Hranice džungle" a do třetice všeho dobrého přinese ,,Pro muže, který má všechno". Všechny tři příhody mají podobnou kresbu, která evokuje staré (dobré?) komiksové časy. Po pár stránkách si moje oči na tuhle dlouho neviděnou stylizaci zvykly a začetl jsem se do příběhů, které pro Ocelového muže vymyslel mistr Moore. Sic nejsem nějaký extra znalec Supermana, ale na druhou stranu ho znám skoro nejlépe ze všech těch podivných lidí s neobyčejnými vlastnostmi. A domnívám se, že v těchto epizodách Moore šáhnul Clarkovi dost na ego. Superman mi ve všech příbězích přijde dost zasmušilý a psychicky labilní. Muže, kterého krom Lois Laneové, hned tak něco nerozhodí, najdeme v této knize často v nesnázích a na dně. Většina lidí prý sice pozná, že je čas opustit své zaměstnání, protože na něj už nestačí. A ví, že je čas odejít v lepším případě do důchodu, ale onen muž z Kryptonu přeci není člověk, no ne? Ledaže by během své ,,služby" na planetě Zemi nějak zlidštěl...
     Co se stalo s mužem zítřka? se ptá Tim Crane, novinář z Planety, Lois Laneové při interwiev pro vzpomínkové číslo připomínající Supermana. Ta svými vzpomínkami odkrývá poslední dny, kdy byl naposledy spatřen Ocelový muž. Proti němu se tehdy spikli všichni možní parchanti, na které si dokázal vzpomenout. Tenhle příběh je z knihy asi nejprogresivnější a má největší šťávu. Je zde vidět, že Moore má všechny Supermanovy příběhy pečlivě nastudované a dokáže je použít jako pořádnou zbraň. A to vše svým nezaměnitelným stylem.
     Hranice džungle je podle mě napsáno pod vlivem THC nebo něčeho podobného. Clark zde narazí na mimozemskou houbu, která mu opravdu hodně zkomplikuje život. Předvídatelnou třešničkou na dortu je, že ona houba pochází z Kryptonu, kde se jí říkalo ,,Krvavý smrž". Superman ztrácí své schopnosti a ve stavu podobnému aplikaci LSD pomalu kolabuje. Dokonce si na to vybere místo, kde ho nalezne Bažináč. Jak tenhle ,,trip" dopadne nebudu samozřejmě prozrazovat, ale je to slušná halucinogenní jízda.
     Což se ovšem dá říci i o posledním příběhu knihy - Pro muže, který má všechno. Název příběhu je odvozen od toho, že Superman slaví happy birthday a scházejí se hosté, kteří mu chtějí popřát. Jenže co dát muži, která má (nebo může mít) vše? Samozřejmě, že Supermanův významný den chtějí oslavit nejen jeho přátelé a bližní, ale i všichni padouši, kterým leží v žaludku. Supermana uhrane jakási mimozemská kytka a opět je ocitne zcela mimo mísu. Ještěže mu na pomoc přijdou gratulanti. A tak na nás zase čeká slušná halucinační jízda.
     Osobně jsem z těchto Supermanových příhod nabyl dojmu, že Alan Moore je opravdu nadprůměrný scénárista, ale jeho parketou je, když si své příběhy vymýšlí sám a nikoli, když jsou mu dány mantinely, ve kterých se musí držet. Byť by byly nedozírné jako Supermanovy schopnosti. Věřím však, že pro fanouše Supermana je tohle jeden z majstrštyků, pro které se vyplatí držet Muži zítřka palce. 

Superman: Co se stalo s Mužem zítřka?
Scénář: Alan Moore Kresba: Kirsty Swan, Dave Gibbons
BBart, Crew / 2011

sx

Jo, tohle je pohodový čtení. Hlavně ty hostovačky Swamp Thinga a závěrečný Annual, ve kterém se mísí vtípky na boy wondera, nesplněné sny (nikdo nezabil rodiče Bruce Waynea) a neodolatelná Wonder Woman (a její neviditelné letadlo)  ;) --poz

Meredith Finch propojuje oba světy, po třech knihách Wonder Woman na konci New 52, od 14. 2. 18 píše nová dobrodružství Xeny: princezny bojovnice.

karelcedr

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář