Sin City #6: Chlast, děvky a bouchačky

Založil matrosh, 28 Září, 2011, 18:50:31

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

28 Září, 2011, 18:50:31 Naposled upraveno: 29 Září, 2011, 10:37:35 od keram
Takže vítejte zpátky v Sin City, strejda Frank Miller (Ronin, Návrat temného rytíře, Hard Boiled) má tentokrát v plánu ukázat vám hned několik temných uliček a to nejen těch skutečných, ale i těch, které se skrývají v každém z nás. Chlast, děvky a bouchačky je v pořadí již šestou knihou ze série Sin City a vyčnívá mezi nimi už jenom proto, že tentokrát to není jeden ucelený příběh, ale sbírka povídek. Říká se, že útvar povídky je jeden z nejnáročnějších, protože tvůrce musí na daleko menším prostoru vystavět atmosféru, která čtenáře strhne, vytvořit věrohodné charaktery a samozřejmě vytvořit netriviální příběh s dobrou pointou.

Musím říct, že to Frank zvládl na výbornou. Jeho povídky ze Sin City se pohybují v širokém žánrovém rozmezí, od černé komedie, přes noirovou detektivku a paranoidní thriller až k expresionistickému hororu. Pokud jde o atmosféru, myslím, že každý, kdo zná Sin City si je vědom, že Frank Miller už má na ní trademark. Jeho nezaměnitelná černobílá kresba ovlivněná expresionizmem a klasickou hollywoodskou noirovou detektivkou má atmosféru, která na vás padne jako černá deka. Osobně se na některé obrazy můžu koukat celé hodiny a pořád v nich vidět a hlavně cítit něco nového.

V této knize se potkáte jak se starými známými tak i s úplně novými postavami. Marv vám předvede jak vypadá jeho typický sobotní večer, Dwight bude zachraňovat neviňátko v červeném, holky ze starého města vám ukážou, že není radno si s nimi zahrávat a svoje velké sólo si zde užije i modroočka. Koneckonců Sin City je město hříchu, kde se to zkaženými jedinci jenom hemží. Vládne tady touha po moci, sex a násilí. Ale i mezitím vším, lze najít špetku obyčejné lidskosti.

Nedá se říct, že by v této sbírce byl nějaký slabý příběh, ale je tady hned několik takových, které výrazně převyšují ty ostatní a hlavně díky nim řadím tuto sbírku mezi to nejlepší ze Sin City, jako je Drsný sbohem nebo Ten žlutej parchant. Ať už je to příběh Náš zákazník, náš pán, který je svými ikonickými obrazy známý i s filmové adaptace Roberta Rodrigueze, Tatínkova holčička, se svou poučnou drastickou pointou a především pak Tichá noc, která patří mezi to nejlepší, co jsem kdy četl.

Sin City nelze nedoporučit. Je to kultovní klasika, autorský komiks, který se zručně pohybuje na pomezí vysokého umění a popkultury a každý komiksový fanda by ji měl mít na polici. Konkrétně k tomuto dílu bych jen dodal, že je svou pestrosti a různorodostí i ideálním začátkem pro někoho, kdo tuto sérii nezná. Takže se klidně svěřte Frankovi a on vás provede těmi nejtemnějšími uličkami, které jste kdy viděli.

Sin City #6: Chlast, děvky a bouchačky
Scénář a kresba: Frank Miller
Comics Centrum/ 2011       
Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai DanteRychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:


Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal