Transmetropolitan #4: Nová lůza

Založil BeeSee, 27 Září, 2011, 09:34:55

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

Nedávno jsme někde četl, že dnešní člověk díky internetu, TV, rádiu a vůbec všem médiím atd. vstřebá denně tolik informací co jedinec ve středověku vstřebal za celý život. To se pak není co divit, že občas někomu z toho férově hrábne. A to ještě ani náznakem nejsme ve futuristických vizích budoucnosti, kde například musí fungovat a své novinářské vize předávat investigativní žurnalista z lidu, Spider Jerusalem. A ve čtvrtém díle série Transmetropolitan, nazvaném příznačně Nová lůza, jich musí tenhle pisálek přežvýkat nespočet, protože právě vrcholí presidentská kampaň.
     A pokud proti sobě kandiduje na jedné straně nixonovský Sviňák a na straně druhé psychopatický Fešák, tak je opět o zábavu postaráno. Říká se, že v případě voleb by si člověk měl vybrat menší zlo, jenže jak si vybrat mezi zmrdem a čurákem? Spider Jerusalem absolvuje s oběma prezidentskými kandidáty exklusivní interwiev. Můžete si hned vsadit v Sazce, že ani s jedním se moc nemazlí, jenže čemu to pomůže?  Novinář, který nenávidí všechny okolo a sebe nejvíc, to asi nikdy nebude mít jednoduché. A to se vůbec nebavím o tom, že mu jeho dvě asistentky vytunelovaly kreditky. Někdy je to fakt k pláči. A ani nemusíte na ulici potkat zástupce překřesťanizace, kteří při svém ,,návratu ke kořenům" kamenují lidi. Kdož jsi bez viny hoď kamenem! Je to divný svět, ta budoucnost.
     Novinář, byť zbožňován lůzou, jednoduše neobrátí svět k lepšímu ani kdyby se ... Navíc pokud má sám se sebou problémů víc než je zdrávo, tak těžko hledat, kde má čmelák žihadlo. Warren Ellis se toho prostě v této sérii nebojí, to si nemusíme nic nalhávat.  Vezměte všechno co vás na současném světě sere, patřičně to znásobte a přidejte futuristický balast jako z nejbarevnějšího psychedelického snu a dostanete svět, do kterého dosadil svého hrdinu. Navíc aby to nezavánělo moc elasťáky a venkovními slipy, tak z něho udělejte antihrdinu. Pár drogových závislostí, neurotičnost,  misantropii, cholerické výbuchy vzteku, agresivitu, zaujatost. K tomu nepřitažlivý vzhled tetovaného vagabunda s geniálním mozkem a grafomanií žhnoucí nenávistí. Ani kreslíř Darick Robertson nezůstává pozadu a zhmotňuje Ellisovy vize v psychotropních barvách. Smysl pro detail, který je často futuristickou hříčkou či vtípkem, a bravurně zvládnutou dynamikou příběhu, dotváří atmosféru ze které občas nepříjemně mrazí v zátylku. Vše je postaveno tak, že jednoduše věříte, že to takto někdy může být. Morální úpadek lidstva jako z plátna Hieronyma Boshe, ovšem řácky zfetovaného a žijícího v cyberpunkovém věku.
     Pokud jsem o prvních dílech této série pochyboval, tak po dočtení Nové lůzy, musím být trošku mírnější.  Pořád považuji Transmetropolitan za zdařilý futuristický koktejl namíchaný z nemocí moderního světa a Spidera Jerusalema za obskurního otrapu, kterému sudičky daly do vínku všechny antihrdinské vlastnosti, ale ... Ale už jsem si zvykl na bizardní svět budoucnosti ve kterém žije, už jsem si zvykl na pastelové barvy vymačkané ze stvolů durmanu,  už jsem si zvykl na laciné příběhové hovno rozmazané skoro na celý book, už jsem si zvykl na přestřelené antihrdinství hlavního antihrdiny, už jsem si zvykl i na jeho dvouhlavou kočku co kouří jak sádrový ježek, už jsem si zvykl...

Transmetropolitan #4: Nová lůza
Scénář: Warren Ellis  Kresba: Darick Robertson
BBart komiks, Crew / 2011

Recenze prvního dílu
Recenze dílů 2. a 3.

matrosh

tuhle serii prostě miluju, já ji nedokážu nic vytknout --poz
Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář