300

Založil matrosh, 18 Srpen, 2011, 08:59:47

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

300 aneb do třetice všechno dobré.

  Pro starší fanoušky komiksové tvorby už toto dílo není žádným překvapením, ale vzhledem k tomu, že řady komiksových nadšenců se neustále rozšiřují, myslím, že neuškodí si o tomto, již třetím vydání slavného komiksu, říct pár slov. A to hned z několika důvodů: 1. jedná se o jeden z nejlepších komiksů, který byl u nás vydán. 2. ačkoliv už vyšel dvakrát, vysoká cena a relativně malý náklad, udělal komiks prakticky nedostupnou záležitostí pro fajnšmekry. 3. je to jeden z těch komiksů, na který nenarazíte v žádné slevě, nebo antikvariátu ( jedině v případě, že jste opravdu klikař).

O ději nemá moc smysl se rozepisovat, protože je opravdu málo lidí, kteří by neměli možnost zhlédnout v kinech úspěšnou filmovou kopii v režii Zacka Snydera (schválně říkám kopie, protože film knihu téměř doslovně kopíruje), takže jenom v krátkosti: Rok 480 před Kristem. Obrovská perská armáda se vydala rozdrtit Řecko. Mezi ní a Řeckem stojí pouze Sparta. Přesněji řečeno král Leonidas a jeho osobní stráž o síle 300 vojáků, který se i proti vůli svých kněží vydává bránit thermopylský průsmyk v naději, že právě tam bude moct zadržet perskou armádu a i když už ne zvítězit, tak alespoň zastavit její postup.

Autorovi Franku Millerovi (Sin City, Návrat temného rytíře, Hard Boiled) se podařila opravdu výjimečná věc. Jeho scénář nás vtahuje mezi těch 300 statečných bojovníků, s kterými putujeme, posloucháme příběhy, usínáme i válčíme. Jinými slovy, stáváme se součástí této skupiny, díváme se na svět jejich očima a začínáme postupně chápat jejich tvrdý způsob života. Díky tomu, že scénář staví čtenáře do pozice anonymního člena Leonidasovi stráže, je celý příběh daleko sugestivnějším zážitkem, který nás nutí spoluprožívat veškerý děj daleko intenzivněji. Je to jeden z kladů předlohy, který bych rád vyzdvihl právě v porovnání s již zmiňovanou filmovou adaptací. Ta je sice vizuálně velice působivá, ale daleko víc odosobněná.

Pokud jde o kresbu, nemám jí co vytknout. Frank Miller má velice výrazný autorský styl, který sice nemusí vyhovovat každému, ale k tomuto tvrdému chlapskému příběhu opravdu sedí. Kapitolou samou o sobě je pak použití barvy (Lynn Varleyová), která výrazně určuje náladu celého díla a v kombinaci s černými stíny na některých panelech vyvolává velice živou asociaci s dobovými řeckými reliéfy  nebo černofigurovým stylem, typickým pro vrcholné období řecké keramiky. Pokud je řeč o panelech, některé celostránkové kresby jsou opravdu epické a širokoúhlý formát knihy tuto epičnost jenom posiluje. Myslím, že jediný komiks na našem trhu, který může třístovce epičností konkurovat jsou Dobrodružství Luthera Arkwrighta.

Podtrženo a sečteno: Kombinace silného a přímočarého příběhu se silnou a působivou kresbou dělá z tohoto grafického románu, dílo s velkým D, které by nemělo chybět na poličce žádného fandy komiksové tvorby a rozhodně patří mezi ty, které by svou sugestivností a živostí mohli oslovit i čtenáře, kteří se s komiksem zatím nepotkali. Za pravdu mi koneckonců dává i zástup cen, které tento komiks získal. Ať už je to Eisner Awards za nejlepší komiks, scénář a barvu, nebo i Harvey awards.

                               
Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal