Vějíř #3 - recenze

Založil Kocour, 07 Srpen, 2011, 17:27:50

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Kocour

07 Srpen, 2011, 17:27:50 Naposled upraveno: 08 Srpen, 2011, 12:13:16 od toebiash

Od třetího vějíře, tedy Vějíře 2011, jsem podle předpovědí a ohlasů celkem dost očekával. Splnil pak finální výsledek má očekávání? Jste-li netrpěliví, skočte na konec a přečtěte si finální verdikt, pro ostatní jsem pak připravil podrobnější rozbor jednotlivých prací tak jak jdou ve sborníku pěkně za sebou... Opět upozorňuji, že se jedná o pohled komiksového nadšence a znalce, který sice má za sebou i nějakou tu načtenou či zeditovanou mangu a manhwu, ale rozhodně v této oblasti není žádným guru. A jsem chlap. Je dost pravděpodobné, že pokud jste jemná, nejlépe nevinná, dívka, bude pro vás jistě Vějíř vždy větším prožitkem, hlavně takzvané ,,deníčkové" příběhy ;)
Někteří autoři již také nejsou takovými nováčky a měli čas se již trochu více vykreslit, takže budu tentokrát trochu tvrdší...

Křupani - NeoWorm & Marcusss  --poz
Mám rád military a mám rád NeoWorma, protože mu jdou vojáci a nesnaží se držet manga stylu kresby ;) V tomto příběhu od Marcussse navíc v kombinaci s mechama, takže není co řešit. Už od minulého čísla Vějíře patřila práce v kresbě od NeoWorma k tomu nejlepšímu ve sborníku a není tomu jinak ani nyní. Navíc s ještě lepším scénářem o zklamání z vysněného idolu. Od cca poloviny, respektive po prvních 4 stranách, kdy se na scéně objevili bojoví roboti, mi přišlo, že NeoWorm začal kresbu trošičku flákat. I tak řadím tuhle práci k tomu nejlepšímu, co jsem z NeoWormova pera měl tu čest vidět... V info medailonku NeoWorm píše, že příště nebudou již žádní vojáci :( ale aspoń bude nějaký politicky nekorektní masakr :)

Smalltalk: First interlude - Tale  --poz
Nádherná profi kresba přesně ve stylu mangy. Díky ní také dostává tato práce palec nahoru, protože scénářem se sice autorka snažila něco říct, respektive asi i tuším co, nuž ve výsledku by to byl bez oné atmosférické kresby asi pěkný nic neříkající propadák.

Chuďas z Nippuru - Janiko & Shinji  --neg
U tohodle mi nesedla ani kresba (pravděpodobně to bude asi tím podivným digitálním stínováním), ani scénář, který se snažil být variací na téma ,,jak se chytrý chudák hloupému bohatému pomstil", ve kterém jsem tak nějak ztrácel , což opět mohlo být kresbou, kdy jsem v určitých okamžicích opravdu netušil, kdo je kdo a těžce to vyluštil jen z toho, jaké měl kdo značené lemy šatů a to není pro čtenáře zrovna pohodlné.

Anémie a Benjamin - Hayath & DanQ  --neu
Ehm, no kresba byla sice lehčí nadprůměr, ale scenáristicky mě stripy s malými upírky, upířičkami a sukubkami vůbec nevzaly. Takové drobné slaďáčky. Nic pro mne ;)

Preach - Pleach tým (Astrak, K-Os)  --poz
Očekávaný příběh o hrdinech se speciální motykou bojující proti zlému plevelu (a to není myšleno obrazně;), mě nakonec spíše zklamal. Mám rád K-Osovy kresby, ale u tohodle mi občas přišlo pár stránek trochu odfláknutých. Chvílemi jsem opravdu těžce luštil, co se vlastně na stránce děje (a doluštil až s nápovědou přímo od autora). Scenáristicky to chce též ještě dopilovat, ale na poměry sborníku je to nadprůměr. Co se mi ovšem líbí je samotný projekt Pleach teamu a jeho myšlenka, tedy boj proti plevelu zla ve spolupráci více autorů. Skupina ,,Pleach" nyní pokračuje na projektu v on-line podobě a myslím, že by se to mohlo ještě slušně rozjet, podle toho, co jsem měl možnost na Advíku zkouknout...
http://pleach.ic.cz

Superschopnosti - Ruchie & Sykysan  --neg
První z následující plejády příběhů, které jakoby vypadly z něčích deníčků, kde si píšeme, jak by to bylo krásné mít to a to, být tím a tím a přát si tohle a tamto. Ve sborníku na ně ještě narazíme ;) Kresebně též spíše horší průměr, nepochopil jsem používání rastrového vzorku na každou větší i menší plochu jako výplně. Je mi jasné, že je to vzor japonské mangy, ale co je moc, to je příliš. Navíc byl občas typ vzorku úplně mimo. Sykysan si mě získal svým profilem, kde píše, že je ortodoxní whedonovec, což bohužel na lepší ,,palec" nestačí...

Ďábelská škola - Luc & Hrr  --neg
Mnu, nejsem si jistý věkem autorek, každopádně tohle je typický představitel bláznivé jízdy začínajícího autora, resp. autorek, u kterých bohužel ale nevidím moc potenciálu. Harry Potter křížený s Kouzelnou školkou v manze ;)

Plavba - Faqy  --poz --poz
První naprosté překvapení sborníku! Naprosto nádherná snová kresba, ze které sice čpí japonská mystika, ale s mangou nemá jinak nic společného. Samotná premisa příběhu je povedená a díky kresbě vyladěná do maxima.

Rolničkové requiem - Sakura  --neg
Klasický příběh o pomstě utlačovaného otroka a zároveň variace na Popelku se špatným koncem bohužel sráží kresba a tak nějak celkově naivní provedení. Škoda.

Kdo vchází do tvých snů - Zuzana Blaštíková & Antonín Tesař  --poz
Můj oblíbený scénárista Tonda Tesař nezklamal ani nyní a předvádí opět vynikající výkon, co se týká scénáře a rve do nás brutálním, zvrhlým a groteskním způsobem povídku na zamyšlení.
Celek trochu sráží Zuzčina kresba, která vypadá jako v začátcích u Jirky Tesaře, nemůžu si pomoct. Každopádně je to pořád lehčí kreslířský nadprůměr, kdy ve ,,snové" pasáži dokonce exceluje.

Kill HIMe - Infera  --poz --poz
Druhé obří překvapení sborníku. Naprosto profesionální kresba bez jediného zaškobrtnutí srovnatelná s manga mistry, jenž přesně ladí s crazy příběhem a vytváří tak parádní jízdu od začátku do konce. Chci více!

Prostě úžasná - Abbe  --neg
Autor o sobě píše, že je military otaku a je to vidět i na téhle prácičce. Kresebně je to hrůza, zvláště, když je tam tolik akčních scén. Samotný příběh je pak variací na téma ,,jak se ukázat před svojí dívkou" a asi bych bych ho řadil hodně nízko nebýt konce, který celek značně vylepšil. Pořád ale spíš palec dolů.

A vzali se - Arashi, Shinji, Janiko  --neu
Morbidní příběh jako vystřižený z komiksové série Fables. Co se týká scénáře, u mě jasné plus. Celý komplet bohužel sráží kresba, která je sice lehce nadprůměrná, ovšem zřejmě díky stínování od Janiko (viz. Příběh Chuďas z Nippuru) mi vůbec nesedla a zbytečně tak odlehčovala zajímavý a temný scénář...

O panenkovi - Suwa & Pan-Da  --neg
A máme tu další příběh ,,z deníčků", jak jsem již psal výše. Těžký průměr ze všech hledisek, resp. kresba drobet vybočuje, tam je náznak slušného talentu, stačí v ní pokračovat. Celkově ale nic moc...  Pan-Da mě dostala hláškou ve svém info medailonku ,,Mám super schopnosti, ale nikdo o tom neví" ;)

Perný den - Arisu  --neg
Příběh podle písně ,,A hard days night" od Beatles. Písně od Beatles mám rád, ale jakékoli filmy nebo nedej bože komiks či mangu rozhodně... nemusím... A tak tu máme další, mně nic neříkající, ,,deníčkovou" záležitost.

Čarodějčin mlýn - Balrog & DanQ  --neg
Balrogův on-line seriál Westgard jsem kdysi zkoušel sledovat, ale moc mě to nechytlo. Stejný problém mám s tímhle, kdy mi celý příběh o čarodějném mlýně hlava prostě nebere, i když asi tuším, jaká měla být myšlenka. Kresba je na to, že autor už celkem dlouho kreslí, docela hrozná.

Čokoláda - Temi  --neu
Pěkná kresba (i když anatomie občas slušně skřípe, zvláště u nohou), která by mohla být možná ještě lepší v barvě. Scénář o láskou zamlžené zradě je bohužel podivně slepený a výsledek je hodně rozpačitý. Každopádně je tu náběh na slušnou budoucnost, pokud autorka vytrvá...

Za zrcadlem & Poslední Jednorožec, který nebyl poslední - Ingi  --neg
Dva kratičké jednostránkové stripy, které mi osobně neřekli vůbec, ale vůbec nic, možná byly určené pro bližší okruh známých autorky, ale ne pro veřejnost. Na druhém stripu jsou roztroušené drobné náčrtky postav, ze kterých je patrné, že autorka má výtvarný talent, aspoň co se týká statické malby, ale u manga kresby je z toho mála těžko soudit.

Konec světa v úterý čtrnáctého - Jiří Tesař & Jan Liška  --poz
Povídka, která mi nejdříve připomněla nějakého českého sci-fi autora a později spíše Asimova nebo Bradburyho se tak trochu (hodně) do Vějíře nehodí, kresbou mangu v podstatě nepřipomíná a tématem, respektive zpracováním scénáře, už vůbec ne. Každopádně se jedná o to nejlepší z letošního Vějíře. Jirka Tesař se slušně vykresluje a i když jsou tam náznaky mého neoblíbeného stínování alá Janiko, kresba dobře vykresluje melancholickou a přitom tak trochu tísnivou atmosféru sci-fi povídky, pokud tedy tohle autor scénáře zamýšlel ;)

Mešitka se tentokrát účastnila pouze krásnou obálkou sborníku. Škoda.

Manga ani komiksová scéna v ČR není natolik velká, aby se jen tak lusknutím prstem zaplnilo přes 300 stran, které letošní vějíř má a tak je jasné, že se otiskovaly i práce, které již hodně hraničí s naprostým amatérismem. Dát prostor začínajícím autorům samozřejmě není na škodu, ale je otázkou, zda se takto daný prostor vůbec kdy zúročí.
Trojka nakonec nebyla až taková ,,pecka", jak jsem čekal, vlastně ji řadím na stejnou úroveň jako dvojku, tedy s několika opravdu úžasnými talenty, v podstatě již profíky, s několika začínajícími a pokročilými autory, kteří když vydrží, mohou další čísla značně pozvednout a s hrstkou autorů, kteří by již pokračovat ani nemuseli, na zářivou budoucnost je nevidím a následující čísla jen stáhnou dolů. Proto je Vějíř i přes profesionální zpracování pro mne zatím stále jen fan-zinem a krásnou ukázkou vývoje či stagnace české tvořivé manga scény a to je vlastně, aspoň dle anotací a prezentace jako sborníku, i jeho cílem...

--pozZelený palec nahoru = líbilo, slušné, pozitivní - čím více palců, tím intenzívnější
--neuModrá nakloněná pěst = neutrální, ani dobré, ani špatné, průměr
--negČervený palec dolů = nelíbilo, nic moc, negativní - opět čím více, tím intenzívněji


Finální verdikt:
--poz 9 pozitivních / --neg 9 negativních


Obrázky a záznam na www.ComicsDB.cz

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal