Vějíř #2 recenze a nové způsoby hodnocení

Založil Kocour, 04 Duben, 2011, 01:21:59

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Kocour

04 Duben, 2011, 01:21:59 Naposled upraveno: 04 Duben, 2011, 01:24:51 od Toebiash
Počátkem této recenze budu používat u všech dalších hodnocení níže uvedený palcový systém a kdo chce, může používat též, případné dotazy osvětlím ;)
--pozZelený palec nahoru = líbilo, slušné, pozitivní - čím více palců, tím intenzívnější
--neuModrá nakloněná pěst = neutrální, ani dobré, ani špatné, průměr
--negČervený palec dolů = nelíbilo, nic moc, negativní - opět čím více, tím intenzívněji
Finálně je na konci článku souhrn palců, který určuje celkový verdikt

Začátkem napíši klasickou preambuli, že nejsem kdo ví jaký mangaka, takže celá recenze je spíš z pohledu komiksového fanouška, nicméně za ty roky už mám nějakou tu mangu načtenou, což mi určitý rozhled dává ;)

První, co vás u druhého čísla sborníku české mangy udeří do oči je jeho tloušťka. Zapomeňte na útlou knížečku prvního čísla, dvojka má přes 300 stran! Takže už pořádná bichle... Počet autorů a mangy je logicky též větší....
Co se nezměnilo jsou oba způsoby čtení, kdy většina mangy je ,,domácí" čtená zleva doprava a 3 příběhy pak ,,od konce" čtené zprava doleva, zůstaly též info medailonky autorů --poz a bohužel se též nezměnilo celkové ,,vyznění" sborníku, které opět potvrzuje, že je tu plno extrémně talentovaných kreslířů z nichž někteří už kreslí opravdu profi a bohužel stále nedostatek kvalitních scénáristů --neg , nicméně scenáristická krize to není, ostatně rozebereme si je pěkně jednotlivě a uvidíte.

Ostrov doktora Kačera - Jiří Tesař --neu
Jirka se snaží, o tom žádná. Kresebně je sice zatím někde v lehčím nadprůměru, ale vykresluje se, v loňském roce společně s bratrem vydali dokonce samostatný sborník ,,Gymnázium příšer". Právě pořádný scénárista u téhle klasické hororové povídečky chybí a tak tu máme 8 stran, u kterých se v půlce trošičku usmějete nad bizarností hlavního záporáka abyste se dostali ke klasickému hororovému zakončení podloženému výstřižky z novin ,,dle zkutečné události"

Diamanty jsou věčné - Jarník & Lišák --neg
Od těchto dvou starých a ostřílených hybatelů české manga scény jsem asi čekal něco víc. Tak trochu variace Cowboy Bebob vyniká hlavně scénářem, celkově ale spíš nuda...

Manga z klobouku aneb J.Z.D. Versus upíři z Bangladéše - NeoWorm --poz
Crazy ehm thriller horor? Manga, která vyniká hlavně NeoWormovou kresbou. I když se kresba nese ve stylu mangy, měl jsem spíš pocit, že čtu normální (tedy normálně ulítlý :) comics. Jedna z těch lepších věcí v tomto sborníku a doufám, že od NeoWorma někdy uvidím nějaký komiks, klidně v manga-like kresbě, i v Bublákovi...

Dcera - Haspien --poz
Haspien(a) považuji už od prvního dílu Vějíře za naprostou špičku co se týče manga kresby u nás. Jeho stylu není naprosto co vytknout a leckterý japonec a manga-like kreslíř by mu mohl závidět. Scénář je již bohužel klasicky horší, hororová povídka má velice dobrý nájezd, bohužel je zbytečně rozvleklá a místo duchařské pointy by jí klidně více slušelo, kdyby vrahem byla opravdu matka. Škoda. Každopádně je lahoda se na tohle koukat a kresebně je tohle nejpovedenější věc tohoto, stejně jako minulého čísla...

Mahó Šódžó Karin-čan - Etuta --neu
Eh? Jestli je tohle ukázka nebo blok z nějakého třebas online celku, tak soráč, ale tohle bylo trochu moc crazy i na mě :) Kresebně ale moc pěkné, možná druhé nejpovedenější v tomto sborníku...

Papírový svět - Okawa Mizuki & Oleg Labunskij --neg --neg
Manga ve spolupráci s ruským zinem. Rovnou se přiznám, že nemám rád ,,snovou" čistě pocitovou mangu. Je kumšt udělat dobře takový komiks, aby mi vůbec zachutnal. U mangy  tenhle žánr u mne prostě nemá šanci. Navíc kresba dle mého hodně průměrná. Rusům palec dolů, bohužel...

Garm - Mešitka --neu
Mešitka je v české manze už nějaký ten rok kovaná a dobře známá. Bohužel poslední dobou u ní nevidím moc vývoj ani v kresbě ani ve scénáři. Tento příběh je pak klasickou ukázkou mnou tak zvané ,,české holčičí mangy" (dále jen ČHM ;), tedy bohužel nic pro mne. Kresba je stále  lepší nadprůměr.

Jeviště zrůd Petra Bezruče - Zuzana Blaštíková & Antonín Tesař --poz
A tady přichází mé scenáristické eso Tonda Tesař, bratr Jirky Tesaře viz. První příběh sborníku. Tonda nezklamal a opět dokazuje, že patří mezi ty lepší scénáristy u nás. Kresebně mu tentokrát sekunduje pro mne celkem neznámá Zuzana Blaštíková, kterou podezřívám, že je to převlečený Jirka Tesař ;) Kresebně je na tom totiž stejně a to i stylem.

Vášnivý objevitel - Sir_Pete --neu
A přichází náš známý a milovaný Pete :)
Protože vím, co všechno Pete umí a považuji ho za jednoho z nejlepších a nejnápaditějších scénáristů na poli české mangy, musím konstatovat, že tohle je od něj slabší. Stripy s crazy, ehm, cestovatelem určitě mají potenciál, zvláště v Peteho kresbě, ale zatímco jindy se u Peteho tvorby valím 3 hodiny po zemi a pak mám kruté bolení břicha, tady jsem se jen lehce pousmál.

Kráska a zvíře - Arisu & DanQ --neg
Opět ukázka ,,ČHM" v průměrné spíše hodně amatérské kresbě s příběhem, jehož variaci jsem v manze a komiksu četl snad tisíckrát - Nesmělá holčina se zabouchne do chlapce, který si ji nevšímá, pak se něco stane, supers-chopnost a podobně, vypadá to na dvě identity, z nichž jedna sice dělá chvíli problémy aby ve finále pomohla té druhé a vše dobře dopadne a páreček je šťastný ;)

Pl(í)žení - Kazumaki --poz --poz
Scenáristicky snad nejlepší věc v tomhle sborníku, kresebně to sice není tak dobré, ale kresba se k tomuhle scénáři hodí dokonale, takže výsledkem je krutý humorný skeč ve stylu Dana Černého. Tohle patří opět k tomu nejlepšímu, co ve sborníku najdete

Zamilovanej Amor - Ingi --neg
Ehm, opět ,,česká holčičí manga", kterou jsem navíc nějak pořádně nepochopil. Kresba průměr.

Zkouška trpělivosti - Lysandra & Gobloch --poz --poz
A máme tu další krátký příběh ze série Svět bez jména. Musím říct, že v těchto krátkých příbězích si naprosto libuju (viz. Recenze posledního čísla Comics & Manga Book) na rozdíl od klasické ,,dlouhé" série, která kromě on-line vychází ,,spin-offově" i v tištěné podobě. Holky za ta léta dokazují, že když se chce, tak to jde!
Když si vzpomenu na úplné počátky, kdy se jak kresebně (průměr), tak scenáristicky jednalo o klasickou ,,ČHM", tak tu máme posun o nějakých 200% - Scénář výborný a kresba vymazlená a plně se k němu hodící. Holky jsou jak sehraná kapela a navíc mají vlastní styl na pomezí mangy a klasického comicsu ;) Opět jedno z toho nejlepšího v tomto sborníku ;)

Sekretářka na prodej - Tsukisaki & Nelie --neg
Kresba průměr, scénář měl trochu potenciál, ale bohužel jen drobně vybočuje ze standardů ,,ČHM", dle mého jej tentokrát hodně sráží kresba...

Janiko - Annein & Tirsariel --neg
Ne, tak tohle opět nedávám. Něco mezi ,,HČM" a snovou mangou. Bohužel... Kresba zajímavá, ale jen lepší průměr.

Píseň zbloudilého děvčete - Musashi --neu
Úplně to stejné, jako předešlý příběh ,,Janiko" o řádek výše, ovšem kresebně o půl stupně lepší, tedy lehčí nadprůměr.

Co srdce nevidí... - Temi & DanQ --poz
V podstatě stejný případ, jako příběh ,,Kráska a zvíře" o pár řádků dříve, jen v mnohem lepší kresbě, vlastně v cca třetí/čtvrté nejlepší kresbě, jakou ve sborníku naleznete. Jen díky kresbě to u mne dostává drobný palec nahoru.

,,9" - Ikpis --poz
Tak tohle byla šílenost, která mi dala chvíli zabrat, ale myslím že jsem ji nakonec rozlousknul a ve výsledku to vlastně mělo i šťávu. Palec nahoru jsem se nakonec rozhodl dát díky komentáři v info medailonku autora, jenž říká: ,,Já nejsem nula! Mám svůj plán." :D

Poslední tah - Kazumaki & DanQ --poz --poz
Do třetice všeho dobrého od plodného scénáristy pod přezdívkou DanQ a podruhé od kreslíře Kazumakiho nám dělá ve výsledku výbornou věcičku, jenž řadím mezi to nej tohodle sborníku. Kazumaki se v grimasách vyrovná Siru Petemu a povyšuje tak scénář od DanaQ na mistrovské dílo ;)

Zmrzlá Lilie - DarkSena --neg
První manga příběh sborníku, který ctí pravidla mangy a čte se zprava doleva, bohužel musím zařadit do sekce ,,What the hell?!" (v české překladu "ty krávo, co se to tu kua děje?!"). Do neutrálních palců se dostává díky nadprůměrné kresbě, která se ovšem do pětice nejlepších kreseb sborníku nedostane.

Miko no Uta - Nya-chan Production --neg --neg
,,What the motherfucker hell?!" podruhé, opět v pravidlech klasické mangy. Tohle má bohužel i amatérskou kresbu, takže úplně mimo mě...

Dvojitá předtucha - Re --poz
Nejsem si jistý, jestli tohle nepochází z nějaké on-line série, někde už jsem ten výtvarný styl a potetované osoby viděl... Každopádně třetí a poslední příběh ctící pravidla řadné mangy lze bez diskuze zařadit do pětice nejlepších kreseb ve sborníku. Příběhově to je spíš HČM, ale je tam náznak toho, že by se to podobně jako Svět bez jména mohlo časem z téhle kategorie vymanit. Budu držet palce. Díky kresbě dostává palec nahoru ;)

Závěrem se ještě musím zmínit o dvou krátkých jednostránkových příbězích rozdělují klasicky čtenou mangu od té ,,ne-klasicky" čtené a od medailonků ;) Jeden stvořil Sir Pete a druhý Jirka Tesař a jedná se dle mého o to nejlepší, na co ve sborníku od obou autorů narazíte, přičemž drobně vede Jirka Tesař díky ,,My Friend" přístupu :)   --poz  --poz

Finální verdikt:
--poz 15 pozitivních / --neg 11 negativních

Obrázky a záznam na www.ComicsDB.cz

scorpioo

Hovorí sa, že zlo zvíťazí keď dobrí ľudia prestanú konať. Ale malo by sa hovoriť: Zlo zvíťazí!

Sir_Pete

Ne, dělám si prdel :D. Konečně recenze, před nějakým časem se mě DanQ ptal, proč ještě nikdo nerecenozoval na kocogelu. A nakonec se to tu objevilo zcela nečekaně :).

Pěkný review, díky.

Kocour

Ono to není tak nečekaně - to na mě tlačil Jirka Tesař :D

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář