Marvel Comics - pokec

Založil Vatras, 08 Únor, 2011, 23:53:57

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

Vatras

08 Únor, 2011, 23:53:57 Naposled upraveno: 15 Únor, 2011, 15:00:02 od NAVIGATOR
Speciální téma na pokec pro milovníky komiksových sérií z vydavatelství Marvel ;)
Starší části tohoto tématu již byly zaarchivovány. Stáhnout a přečíst si je můžete zde:

Marvel Comics - pokec --- Archiv (15.10.2009 - 09.02.2011).rar (74.63 MB)   
http://www.multiupload.com/X29F1UK8ME

Komprimovaný soubor RAR obsahuje startovací HTM stránku, kterou lze zobrazit v libovolném internetovém prohlížeči (Firefox, Internet Explorer, Chrome, Opera, Safari...). Archivováno je vše včetně veškerých obrázků, které byly v době archivace dostupné...

Spoileroidné skrz na skrz

Séria Thor


Priviesť späť mŕtvu postavu v komikse nikdy nie je ľahké, teda pokiaľ autor chce, aby to nebolo úbohé a trápne vysvetlenie podceňujúce inteligenciu čitateľa a odporujúce ešte aj komiksovej logike. Priviesť späť celý boží panteón severských bohov, ktorí zanikli v Ragnaroku je ešte ťažie. Ujal sa toho bravúrne J.Michael Straczynski a odviedol skvelú prácu pri ich návrate, kde sa pohrával s ničotou a vierou v bohov a ich mieste vo svete. Priviedol späť duálnu osobnosť Thora a Donalda Blakea a v tretej sérii Thora sme sledovali, ako po návrate do sveta živých Thor obnovil Asgard a pátral po dušiach ostatných bohov Asgardu, ktorých tiež prebral späť k životu. Autor na to šiel pomaly, aby celé toto ,,obnovenie" malo svoj význam a nebola to len narýchlo zhotovená, nedovarená kaša. Napriek tomu, že si šiel svojou vlastnou cestou, dokázal pripliesť aj aktuálne dianie v podobe stretu s Iron Manom, ktorý počas Občianskej Vojny vytvoril jeho klon, či v podobe spomienky na Kapitána Ameriku, ktorý bol vtedy považovaný za mŕtveho a pritom to vôbec nenarúšalo jeho vlastný dej, ktorý rozohrával. Loki zostal podliakom stále a hoci ho Thor nechcel priviesť späť, podvodom dosiahol, že ho Thor oživil a tak mohol v hmotnom tele opäť spriadať svoje zradné plány s Doomom.
Keďže Thor obnovil Asgard v Midgarde, Straczynski krásne predviedol aj niečo dovtedy nevídané, interakciu ľudí a severských bohov, ktorí sa stali susedmi. Okorenil to naviac vzťahom krásnej bohyne a obyčajného smrteľníka z mestečka susediaceho s Asgardom a pritom to vôbec nebol nejaký samoúčelný, brakový vzťah, ale zahorela pravá, komiksová láska. Celkovo jeho postavy pôsobia v rámci kontextu uveriteľne a je v rovnováhe to, že sú bohmi a zároveň že žijú vo svete smrteľníkov po prežití vlastnej skazy. Rovnako sú dobre podané postavy ostatných ľudí, či hrdinov ktorých stretávajú a aj Donald Blake má svoj kúsok priestoru, ktorý využíva na opätovné stretnutie so svojou starou láskou Jane Fosterovou. Počas celej série Thor v pozadí hlavných udalostí pátral po svojej láske Sif, ktorú vďaka podvodom Lokiho nemohol nájsť, no ku koncu dosiahol svoj cieľ.

Vo svojej zdegenerovanej mysli prišiel šéfredaktor marvelu J.K.Quesada na to, že by bolo dobré prečíslovať série a doplniť ich imaginárnymi, nikdy nevydanými číslami, takže tretia séria Thora skončila a opäť pokračuje prvá číslom 600 v ktorej nechal Straczynski vyvrcholiť už predtým rozohratú zápletku a Thor prestáva byť kráľom Asgardu, nahradzuje ho jeho brat Balder a Thor odchádza do vyhnanstva.
Do vyhnanstva odchádza aj J.Michael Straczynski, ktorého J.K.Q. vyštval z Marvelu, no ešte v bonusovej epizóde dokončuje hlavné udalosti svojho príbehu a milostného vzťahu bohyne a smrteľníka.

Prichádza Kieron Gillen (skvelá miniséria Beta Ray Bill, zaujímavý pohľad na Area v minisérii z Temnej Vlády a originálna, no nedocenená miniséria S.W.O.R.D.), ktorý úplne plynule nadväzuje na to čo vytvoril Straczynski. Keď Straczynski odhalil diabolské plány Dooma, tak Gillen pokračuje pokusom Asgarďanov o pomstu voči Doomovi, ktorý zabil mnohých ich druhov. Potom na chvíľu preberá vedenie sveta Marvelu v udalosti Obliehanie, kde sa Norman Osborn, toho času vodca národnej bezpečnosti, pokúša dobyť Asgard a vyhnať Asgarďanov zo zeme. Postavy sú stále na úrovni, hrdí a hrdinní bojovníci brániaci svoje ideály, no zároveň stotožnení so svetom v ktorom žijú, Thor prichádzajúci na pomoc Asgardu v hodine jeho núdze a postupne v príbehoch približuje aj postavu Tyra, severského boha vojny. Po Obliehaní sledujeme ako sa asgarďania vyrovnávajú so zničením svojho mesta a obeťami vojny a stále sú tu aj dozvuky zápletok ktoré zaplietol Straczynski. Nasleduje skvelý príbeh s mýtickými nepriateľmi Asgardu a posmrtným životom asgarďanov, ktorý nie je teatrálnym nariekaním nad padlými, ale boj Thora a Tyra v pekle za pokojný odpočinok ich padlých druhov. Disirky ako nové nepriateľky Asgardu sú originálne a pritom plne zapadajú do sveta mýtov a legiend a celé to umocňuje prostredie Mephistovho pekla a asgardského podsvetia, kde sa pre zmenu v ,,Obliehaní" ocitá Hela.

No a po Gillenovi prichádza Matt Fraction. Hoci Gillen predtým naskočil na rozbehnutý vlak, ktorý ani nepotreboval pribrziť pri Hošticiach, Fraction ho plne zastavil, aby sa mohol pomaly nastúpiť. V prvej časti jeho príbehu sa v podstate nič moc nestalo. Predstavuje sa nám opäť nový nepriateľ, rasa červenokožích mimozemšťanov, ktorí vtrhnú do jednej z deviatich ríš Svetostromu, neznámy vedec sa pokúša jednému z asgarďanov vysvetliť, že je chybou, že Asgard je na zemi, pretože prázdnota, ktorá po ňom zostala na Svetostrome si žiada, aby ju kozmická rovnováha a príroda niečím vyplnili. Hoci sa tu nič nedeje, vyzerá to ešte zatiaľ celkom sľubne, no už tu zasadil semiačka zmien a začal reštart, síce nenásilný, ale presalen reštart. A samozrejme nezmysli.
Balder upadá do depresie, že pod jeho vládou Asgard padol, čo je úplný nezmysel, pretože za všetko mohol Loki a Osborn a proste sila, ktorá sa na nich privalila pri obliehaní bola príliš. Ale budiž, aj na tisícročného boha môže padnúť depresia. Celá teória o prázdnom mieste je úplne chabá, pretože Asgard bola celá rovina, ríša, dimenzia na Svetostrome. Na zemi sa objavili len bohovia a jedno mesto, jeden hrad. Celá ríša zostala tam, len bola bez svojich vladárov. A samozrejme bola prázdna celú dobu po Ragnaroku, takže keby sa bohovia nevrátili, bolo by to čo sa tu deje nevyhnutné a návrat asgarďanov by tak neprichádzal do úvahy. Straczynski priblížil asgarďanov čitateľovi, aj svetu Marvelu a Fraction sa ho snaží vrátiť späť. Príbehy osamotených ríš nikdy moc čitateľov nezaujmú, dôkazom je Panter, hoci zaujímavá postava, málokto sa dokáže stotožniť s Wakandou, ríša v Afrike a ešte k tomu fiktívna. Celú Straczynskeho sériu sa snaží Thor nájsť Sif, pretože ju miluje, ale tu mu zrazu chýba Loki a Sif úplne ignoruje, presne tak, ako Fraction ignoruje Straczynskeho prácu. A to, že Thorovi chýba Loki? To ako fakt? Loki bol zosobnená zrada a zlo, Thor ho síce ako svojho brata nikdy nechcel zabiť, ale neraz sa mu vyhrážal, napadol ho, vystríhal ho. A keď zomrel, je viac než nepravdepodobné, že by ho vracal späť.

V ďalšej časti (616) zistíme niečo viac o nových nepriateľoch, o ich pôvode a pohnútkach. Na zemi opakujú čo už vieme z minulej časti, keď sa vedec snaží vysvetliť to čo minule. A na poslednej strane Thor sužovaný smútkom za Lokim (samozrejme, že smúti, má po boku svoju životnú lásku, má po boku svojho brata Baldera, ktorý ho potrebuje, má po boku svojich verných priateľov, opäť má priazeň Asgardu, ktorý ho po obliehaní potrebuje viac, než kedykoľvek predtým, má po boku Pomstiteľov, ktorí sú všetci opäť kamaráti - proste má všetko čo by mohol chcieť a má zároveň aj účel za ktorý bojovať, tak prečo by mal byť spokojný, že?) ho prebudí späť k životu.

V ďalšej časti (617) sa opäť kecá. Tentokrát doktor opäť vysvetľuje svoju teóriu už po tretíkrát, no teraz Iron Manovy, ktorý sa ju následne snaží opäť vysvetliť Balderovi. Thor odpúšťa Lokimu všetko zlo čo napáchal, všetky úmrtia, ktoré spôsobil, všetku deštrukciu, ktorú privodil (už pre úplné dokreslenie brakovosti chýba len bozk na čelo) a červenokoží nepriatelia ďalej masakrujú ríše Svetostromu. Ja patrím k tým, ktorí nepotrebujú neustále akciu. Pomstiteľské časti, kde sedia pri stole a debatujú o akcii, či len tak tárajú o živote milujem, takže mi nevadia ukecané časti. No tu sa kecá dookola o tom istom a dej sa neposúva nikam ani akciou, ani rečami. Tiež mám rád postupné odvíjanie nejaké príbehu v pozadí, no tu to vyzerá, ako keby bolo všetko v pozadí a pritom nebolo nič hlavné, čo by malo sériu ťahať.

V ďalšej časti (618) prichádzajú Asgard požiadať bytosti z napadnutých ríš o pomoc, no deprimovaný Balder odmieta, no prichádza Thor, plný entuziazmu, keďže más päť Lokiho a pomoc im prisľúbi. A napokon privedie späť aj Odina. Samozrejme chcel predtým všetko viesť sám a oslobodiť sa od jarma starých zvykov, ale zrazu (a to ešte ani nevie čo je pred nimi) si nevie rady a tak povolá tatka z hrobu.

V zatiaľ poslednej časti (619) nám Odin akurát povie čo vie o týchto nepriateľoch (neskutočná hrozba ohromného zla a on si také tajomstvo nechá pre seba, zvlášť, keď sa po Ragnaroku stretol s Thorom v podsvetí) a Balder s Tyrom sa nepriateľom postavia úplne sami, aby pri tom zomreli. A aj zomrú.


Nezmysel prekladaný nezmyslom. Samotný námet príbehu nie je zlý, ale všetko okolo toho, ako je to podané a aké sú dôvody je plytké, nezaujímavé a nezmyselné. Keď spraví postava niečo, čo sa čitateľom nepáči, tak to často označujú, že sa postava chová mimo svojho charakteru, že by niečo také nespravila, keby to bolo na nej a nie na autorovi. Občas to tak je, občas si len vybíjame zlosť, hoci by postava niečo také mohla spraviť. Ale tu sú všetky postavy úplne mimo.
Asgarďania sa chovajú ako neandertálci, ktorých sem práve pritiahli z minulosti, ako keby tu vôbec nežili posledných pár mesiacov a ako keby neprisahali Pomstiteľom večné spojenectvo na konci Obliehania.
Thor je úplne mimo. Nielenže sa nevenuje Sif (po tak dlhom odlúčení a celibáte by ho z nej nemali odtrhnúť), ale privádza späť Lokiho? Zrejme by ho sám nezabil, ale iste by ho nepriviedol späť. Ak sa Loki nezmení, bude mať Thor na svedomí všetkých, ktorým ublíži a ktorých zabije (no s tým si hrdinovia iste nerobia ťažkú hlavu, inak by už dávno zrušili politiku ,,nezabíjať").
Balder vždy uprednostňoval Asgard pred vlastnými potrebami a teraz sa zrazu utápa v sebaľútosti a spácha samovraždu (hoci pod mečmi nepriateľov)?
Tyr v poslednom Gillenovom príbehu prekonal sám seba, svoj vlastný strach a opäť našiel zmysel ako pravý boh vojny. A tu podstúpi s Balderom samovraždu, ktorá je úplne nezmyselná a zbytočná? A nikto z ostatných im v tom nezabráni? Ani len slovíčkom sa ich nepokúsia zastaviť. Zvlášť, keď sa chystajú do vojny s nepriateľom a vodcovské schopnosti boha vojny by sa im iste hodili.
Odin je späť? Potom čo ho Thor nechcel priviesť späť a aj keď sa za ním vydal do posmrtného života, tak mu sám Odin povedal, že späť nechce a nech Thor vládne tak, ako on nikdy nedokázal. Navyše Straczynski ustanovil, že Odin každý deň zápasí so Surturom (pekelným démonom), ktorý sa chce vrátiť na svet. Obaja vždy v tom boji padnú, aby sa ráno opäť prebrali (sú v posmrtnom živote, preto) a opäť zápasili. Takže keď ho Thor povolal späť, Surturovi nič nebráni v návrate. A prečo ho povolal? Ešte nepriateľa ani nevidel. Nevedel čo je zač, akú má silu a akú hrozbu predstavuje. Navyše má k dispozícii celú armádu Pomstiteľov, ktorí by nebojovali len za neho, ale aj za seba, keďže tento nepriateľ ohrozuje všetkých deväť ríš.
Jane Fosterová tu nemá absolútne čo robiť, ale je tu vopchatá. Ani len Blake sa neukázal. A keď stretne chudáka vedca, ktorý sa všetkých snaží varovať (stále dookola a dookola v každom diely), tak ho ako prvé kopne do gúľ.
O nezmyselnosti ,,prázdneho miesta" po Asgarde som už písal v úvode.

Fraction proste všetko vedie k reštartu a likviduje prácu svojich predchodcov. Odin bude späť, Thor bude späť ako kráľ, alebo ako kráľov syn (ak Odin zostane vládnuť), Asgard opustí zem, zbavil sa Tyra (ktorého Gillen dostal trocha na výslnie, aby nebolo všetko len o Bojovej trojke). Samozrejme sú to len dohady a môže sa to ešte zmeniť, ale nepochybujem, že aspoň niečo z týchto predzvestí sa naplní.
Za Straczynskeho sa dej vliekol, ale zaujímavosť mu rozhodne nechýbala a čitateľa pútal hĺbkou príbehu. Za Gillena to frčalo akciou, no nechýbali ani pohľady na postavy, originálny dej a zápletky a stále to bolo dobré. Tu je to naťahované akoby za trest na škripci. Podstatnými vecami je tu akurát oživovanie postáv a to sa deje na pár stranách a inak sú to len omáčky a ešte k tomu bez chuti. Zostáva nám len dúfať, že pokles kvality Thora vyrovná Gillen v Uncanny X-Men, ktorých preberá práve po Fractionovi.

keram


Niaz

Je to smutný. Pořád říkám, že (nejen, ale obzvlášť) v Marvelu potřebují někoho jako jsme my, kdo to doopravdy čte, pamatuje si co se v minulých dílech stalo a na těch postavách mu záleží, aby jim dozíral na kontinuitu a celkovou smysluplnost.

Zajímalo by mě jestli si tohohle někdo v Americe všimnul, nebo jestli jim to tam prostě žerou.

Každopádně suprový rozbor. ;)

myth

To jo a úplně parádní. Plně souhlasím.

Jen bych si dovolil takovou připomínku, o interakci mezi Asgardem a lidmi to bylo i před Straczynskim. To bylo právě to, co se mi na Marvelu vždy dost líbilo, že nadpřirozeno poslal čelit normálnímu světu (a nebo obráceně?). Možná to nebylo tak propracované, ale bylo to tam. Straczynski tohle ovšem dokázal rozvést do absolutní dokonalosti, mimo jiné i tím, kdy odboural i poslední oddělenost a poslal Asgard přímo na Zem. Opět jen dokázal, že je skvělý scénárista. Tyhle interakce osobně přímo zbožňuji a ač mám rád akci v komiksu, takovéhle neakční soužití bych dokázal číst hodiny! Samozřejmě, pokud by to mělo smysl a hloubku, což právě u Straczynskiho mělo.

Botanick

To s tím spider-manem u FF je pravda? Já osobně sice ani nevím, že umřel Human Torch, ale tohle je snad blbo načasovaný apríl ne?
A little library, growing larger every year, is an honourable part of a man's history. It is a man's duty to have books. A library is not a luxury, but one of the necessaries of life.
Henry Ward Beecher

scorpioo

Citace od: Botanick v 09 Únor, 2011, 21:45:48
To s tím spider-manem u FF je pravda? Já osobně sice ani nevím, že umřel Human Torch, ale tohle je snad blbo načasovaný apríl ne?


prečo spojlerovať - je to všade po nete tak si to všimneš aj ked nechceš
  ;)
{alt}


Hovorí sa, že zlo zvíťazí keď dobrí ľudia prestanú konať. Ale malo by sa hovoriť: Zlo zvíťazí!

Vatras

Nové info od Careyho o Xoch.
http://www.comicbookresources.com/?page=article&id=31323

Vatras

Konkrétne O&O k posledným udalostiam vo Veku X.

http://marvel.com/news/story/15287/age_of_x_assessment_chapter_1
http://marvel.com/news/story/15302/age_of_x_assessment_chapter_2
http://marvel.com/news/story/15406/age_of_x_assessment_chapter_3

Vatras

Ja tých amerických čitateľov neznášam a nenávidím, že to tí keketi stále kupujú.
Evidentne pre nich pavúka nie je nikdy dosť.

http://www.comicbookresources.com/?page=article&id=31468

scorpioo

Mám takú otázku : kto je prvý Ghost Rider : Caleb (Trial of Tears) alebo Carter Slade ?


Hovorí sa, že zlo zvíťazí keď dobrí ľudia prestanú konať. Ale malo by sa hovoriť: Zlo zvíťazí!

Rychlá odpověď

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal