Kreslené seriály Sedmičky pionýrů III. – ročníky 14 až 25 (1980 - 92)

Založil JarKH, 02 Leden, 2011, 14:34:39

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

JarKH

Zdravím všechny Kocogelačky a Kocogeláky!
Sliby se mají plnit, bohužel jsem to loni opravdu nestihl. Vzhledem k tomu, že letos bych se velmi rád pokusil zmapovat Ohníček, chvátám dokončit přehled kreslených seriálů a seriálků Sedmičky, ať nemám z loňska žádné resty.
V minulém pokračování jsme probírali její zlatý věk, tzv. ,,Francouzskou éru", tedy dobu, kdy se k nám probojovali pravěký lovec Rahan, statečný partyzán Pihoun, Pivoňka a jeho přátelé, Pif, Herkul, Leonek a konečně i Gal Asterix...  Jak jsem již psal, měl jsem to štěstí, že zápas Rahana s kouzelníkem Naarou v obrovské mamutí kostře patří k mým nejranějším komiksovým zážitkům, vůbec to léto 1975 před mým nástupem do školy, bylo pro mě zlomové. Prvně jsem se seznámil s ABC, Stezkou a Pionýrem a plně začal vnímat právě Sedmičku a Ohníček.
Několik Sedmiček z kraje školního roku mi tehdy uteklo, ale zhruba od února 1976 až do ledna 1984 jsem ji odebíral poctivě a pravidelně.
I když jsem to tehdy nesl celkem statečně, ten počátek osmdesátých let byl co se týče komiksů v našich časopisech temný a tvrdě definitivně normalizační. Náhle jsou pryč všechny domácí sci-fi a dobrodružné příběhy. Pryč jsou dobrodružství pravěkých lovců, francouzských partyzánů, klubu Esa, neohrožených Galů i skopičiny Pifa i Pifíka. Pryč a jako by se ty zlaté časy už nikdy neměly vrátit...
Pionýr v té době již na kreslené seriály rezignoval úplně. Ohníček v tu dobu již zcela ovládl ,,žlutý ďábel" Barbánek a poté co obří pavouky druhu Nephila spláchl odliv do moře, prosadil místo dalšího strhujícího fantastického dobrodružství svého psího kámoše Havraní dogu Cira.  Abc na čtyři roky plně ovládli již mnohem více angažovaní Strážci, ve Stezce po epizodě s Majorem Zemanem znovu neomezeně kralovala Modrá pětka. A Sedmička?

Kreslené seriály Sedmičky pionýrů III. - ročníky 14 až 25 (1980 - 92)
Kolem 20.dubna 1980 se mi dostala do rukou Sedmička č.33 ročníku 14 s posledním dílem Asterixe a Kleopatry. Tehdy jsem ještě o brutálním zkrácení tohoto dílu redakcí Sedmičky takřka nic netušil, takže jsem spíše radostně kvitoval fakt, že se moji oblíbení hrdinové, odjíždějící za třeskuté zimy, vrátili na závěrečnou hostinu do krásného slunečného května...
Kdyby mi někdo řekl, že Konec (takto už byl označen i předchozí Věštec) je tentokráte koncem definitivním, tak bych  tehdy zcela jistě bezmocně zuřil. (Že to bude trvat dvanáct dlouhých let, než se s Asterixem potkám znovu, jsem tehdy netušil).
Takže jsem v následující Sedmičce nepříjemně překvapený zíral na...

Záhada asteroidu 1431 - č.34 až 51 / roč.13 1979 - 80
Píše: Nemere István a Tibor Cs. Horváth
Kreslí: Fazekas Attila
Počet pokračování: 18 (osm až deset obrázků v jednom pokračování)
- kráceno pravděpodobně jen minimálně
Formát: 137 x 315 mm umístěno na poslední straně
...což znamenalo návrat maďarské komiksové produkce do Sedmičky (viz. Kreslené seriály Sedmičky pionýrů I.). Nemere István je známý maďarský spisovatel, který z románů pro mládež přešel do sci-fi, kde propagoval zejména dänikenovské teorie.
Kosmická stanice Astrea (krásný Hluboký vesmír 9, nad kterým se i dnes zatetelí srdíčko fanouška Star treku) těží na asteroidu Atlanta nerostné bohatství. Dorostenci Lars, Don a Ariela si vyletí na nepovolený vesmírný výlet. Na asteroidu 1431 objeví podivnou pyramidu, která se ukáže být špicí pozemské kosmické lodi Marina, která je naložena poklady starého Egypta a dvěma chlapíky v hibernačním spánku... A zatím na Atlantě došlo k nehodě a kosmonautům dochází vzduch...
Seriál je celkem dramatický, působí i po letech celkem dobře. Jediný nedostatek, který mne, řádně nakoukaného na Ládínka Smolíka a jeho nafukovací Gulliver 5 a vzdělaného četbou sci-fi bible začátečníků v tomto žánru, čili Neználkem na Měsíci, je závěrečné prapodivné přistání Mariny ,,na ležato". Každá slušná kosmická loď přece buď přistane na tryskách, nebo vysune podvozek a vzpěry. Sice teď to mají kosmonauti k záchraně blíž, ale vypadá to prapodivně...
Za zmínku u tohoto seriálu jistě stojí kresba. Pan Fazekas Attila publikuje od roku 1973 což obnáší na stopadesát příběhů na 4500 stranách, mnoho jeho komiksů vychází z populárních filmů jako např. Star Wars, Krotitelé duchů nebo Ben Hur. Založil také vlastní komiksový časopis Botond.

Cesta do Plutónie - č. 52/ roč.13 1979 - 80; 1 až 19/ roč.14 1980 - 81
Námět: podle románu Vladimíra Afanasjeviče Obručeva
Píše: Tibor Cs. Horváth
Kreslí: Imrich Sebök
Počet stran: 20 - pět řad obrázků v jednom pokračování
- pokud kráceno, tak celkem citlivě
Formát: 210 x 250 mm umístěno na poslední straně
Upoutávka na tento seriál doprovázela poslední stránku Asteroidu, takže to nebylo žádné překvapení.
Já jsem se celkem těšil, protože jsem měl již načtenou knižní předlohu. Plutónie je sovětský mix naší Cesty do pravěku, anglického Ztraceného světa a francouzské Cesty do středu země. U nás vyšla pravděpodobně naposledy roku 1969 v edici KOD (Knihy odvahy a dobrodružství) coby svazek 113.
Akademik V. A. Obručev, hrdina Sovětského svazu a čestný předseda Zeměpisné společnosti SSSR proslul i jako vynalézavý popularizátor vědeckých poznatků, které se snažil přiblížit nejširšímu okruhu čtenářů. Celkem se mu to povedlo, Plutónie vyšla poprvé v roce 1924. Poté autorovi došlo mnoho dopisů, v kterých se ho čtenáři vážně ptali, proč nejsou vysílány další expedice k prozkoumání podzemního světa  Plutónie, že se hlásí, docela by jeli atd.
Adaptace románu do komiksu se celkem povedla a působí i po letech dobře. Po konci Asterixe se z předposlední strany ke kreslenému seriálu na hodně dlouho přistěhoval sloupek humoru ,,Smějeme se se Sedmičkou" a občas ho i celkem zle utiskoval.
Plutónie ovšem zadní stránce, poprvé a naposledy od Asterixových časů, naprosto dominuje a drtí sloupek vtipů pod sebou...
Komiksové adaptace Plutónie byly zřejmě v Maďarsku velmi populární. Po teto verzi z roku 1977 vznikla již v roce 1981 i její přepracovaná a rozšířená verze, podařilo se mi objevit krásný obrázek, kterak se u jedné skály výprava střílí s vlky o své skladiště potravin, místo již zemřelého Imricha Seböka kreslí Ernö Zórád.

Tajné poslání - 20 až 35/ roč.14 1980 - 81
Námět: podle románu Kazimierze Kozniewského Sto koni do stu brzegów
Kreslí: Ernö Zórád
Počet stran: 16 (deset až čtrnáct obrázků v jednom pokračování)
- pokud kráceno, tak celkem citlivě
Formát: 160 x 250 mm umístěno na poslední straně
Mezi dětské vzory té doby patřili kromě knižních hrdinů i hrdinové televizní. Vedle dobrodružných a historických adaptací tu byli zejména stateční vojíni druhé světové války.. Kromě čtyř tankistů a psa Šarika to byli zejména ti, kdo nasazovali svůj život přímo v řadách nepřítele (špióni jsou jejich, rozvědčíci naši!) statečný polský Kapitán Hans Kloss a sovětský SS-Standartenführer Otto von Stierlitz.
Polský důstojník Bohdan Novak si mě celkem získal, jakmile mi tehdy vypadla Sedmička č.20 ze schránky. Gestapo začalo řádit na varšavských ulicích už na pátém obrázku - mimochodem urputně se tvářící německý voják, mířící čtenáři hlavní bubínkového revolveru přímo do obličeje, nahání hrůzu i teď po letech. Bohdan Novak putuje okupovanou Evropou a snaží se dostat do Londýna, aby doručil spojencům vzorky vzácného kovu, rafinovaně skrytých ve vlastních zubech.
Čtvrté a páté pokračování bylo tehdy omylem prohozeno, týden jsem s napětím čekal, zda bude chyba napravena. Naštěstí si toho odpovědní redaktoři všimli (jediný případ vynechání pokračování v Sedmičce). V poslední části vyjádřil Bohdan touhu vrátit se do Varšavy a pod seriálem jsem nalezl obvyklou hlášku pokračování příště. Není tedy vyloučeno, že příběh v originále ještě dále pokračoval.

Septimovy příhody - od č.20/ roč.14 1980 - 81 do č.52/roč.25 1991 - 92(?)
Píše a kreslí: Jaroslav Kašpar; Tomáš Svoboda
Počet pokračování: cca 600 (?) - některá pokračování byla vícedílná.
Formát: Proužek čtyř až pěti obrázků na šíři jedné stránky A4
Umístění: zpravidla na zadní stránce, později uvnitř časopisu
Vzpomínky na tento seriál zavál čas více než na cestu do Plutónie...Přitom se určitě jedná o jeden z nejdelších českých stripů.
Krokodýlek Septim se vylíhl z vajíčka pravděpodobně souběžně se začátkem Tajného poslání. Později se k němu připojil i kámoš Bubo - podivné blíže neurčené zvíře. V jednodílných stripech bývá Septim málomluvný, vynahrazuje si to v delších příbězích. Ty byly uveřejňovány zejména při zvláštních příležitostech jako jsou vánoce a prázdniny.
Postupem času se ze Septima stal maskot časopisu a probojoval se i do ilustrací k článkům, reportážím a soutěžím.
Oblíbený hláškující krokodýlek pravděpodobně setrval v časopise až do konce, v roce 1989 ho již kreslí tehdejší redakční grafik Tomáš Svoboda.

Vnitřní komiks v té době nahrazuje Spořínkova dílna, aneb kreslené návody na výrobu nejrůznějších věcí. Občas je také střádá reklamních 7 minut vaření, kde trpaslík Hubert a Bezejmenný zahradník propagují ke konzumaci konzervy,sterilované ovoce a zeleninu. Později tyto věci nějak zvolna vymizely do nenávratna.

Návrat na Zemi - 36 až 52/ roč.14 1980 - 81
Námět: podle románu Sama Jerrie Lundwalla Nic pro hrdiny z roku 1971
Název komiksu v originále: Visszatérés a Földre (1974)
Kreslí: Ernö Zórád
Počet stran: 16 (šest až osm obrázků v jednom pokračování)
- pravděpodobně podstatně kráceno, hlavně v závěru
Formát: 160 x 260 mm umístěno na poslední straně
Tenhle seriál jsem při premiéře celkem prožíval. Bohužel nadšení pro něj mě opustilo, jakmile se mi dostala do ruky původní novela Nic pro hrdiny, která vyšla ve sbírce Pozemšťané a mimozemšťané, nakladatelství Svoboda 1981. Připomínám, že tehdy vycházelo scifi velice málo, každá sbírka (zvláště od západních autorů) byla vymodlenou záležitostí a povídky v ní se staly u nás legendou, viz třeba nezapomenutelná sbírka Vlak do pekla v sešitové edici Karavana.
Ale v tomto případě, jindy velice pietní a původní předlohu respektující, Tibor Cs. Horváth totálně přeoral děj a hlavně charaktery hrdinů, takto znásilňovat originál si dnes dovolí pouze hollywoodští scénáristé...
Tento příběh totiž není v žádném případě určen bezelstným mladým čtenářům. Takže žádná objevitelská výprava, ale přílet vojenské invazní flotily. Nedobrovolný dobrovolník určený k průzkumu vojín Bernhard Rordin je pomenší obtloustlý kníratý čtyřicátník. Zbabělý, protivný a zlomyslný,ale s úžasnou schopností přežít. Robot Robodruh je ještě zbabělejší šestinohý otravný politruk, který na něj neustále chrlí nejrůznější reklamy a pokouší se z něj vyrazit poslední peníze. Ústřední  mozek ... ale víte co, přečtěte si originál, spolu s druhým (taktéž výborným) dílem Berhard dobyvatel vydalo nakladatelství Triton v roce 2004. Doporučuji.
Vraťme se ale ke komiksu - přistání v Praze, rozstřílení Golema a plavba na Nautilu se v originále nekoná, stejně jako indiáni. Ernö Zórád dal poslednímu a předposlednímu Mohykánovi Unkasovi a Čingačgúkovi vzhled indiánů prérijních, či ještě přesněji
filmovo-mayovkových, což je sice efektnější, ale od Cooperova originálu úplně mimo.
Závěr seriálu mi vždy přišel naprosto zběsilý, patrně je dosti krutě vystříhán, o čemž svědčí i pečlivé zatření číslování u obrázků.

Nastává éra domácích seriálů Sedmičky, kterou si dovolím nazvat ,,érou pionýrskou" a nutno říci, že se mi velice záhy zastesklo nejen po Asterixovi, ale i po hrdinech maďarských komiksů. Tato éra znamená ovšem i nástup pana Jiřího Petráčka (1941), jednoho z našich předních komiksových kreslířů, kterého jeho práce pro Sedmičku přivedla později i do ABC a k dobrodružným i sci-fi komiksům. V současné době stále tvoří a i nadále také příhody ze života mládežnických kolektivů. Jsem rád, že občas i něco z toho vyjde souborně, jako letos skautský komiks Truhla pokladů, na kterém je vidět, že jak jsou jeho kresby stále skvělé a precizní.
Ale zpátky k Sedmičce. Copak kresby, ale scénáře a celkové vyznění těchto pionýrských seriálů mě osobně příliš neuchvátilo. A hlavně bylo toho v tu dobu s obdobnou tematikou moc až příliš a třeba Strážci byli tehdy podle mě lepší a poutavější. Takže když jsem jednou jeden týden Sedmičku prošvihl, bral jsem to jako pokyn shůry a ponechal ji svému osudu. Každý nový rok (i po své rezignaci na Sedmičku) jsem ale čekal, jestli náhodou nezačne něco jiného - nezačalo...

Třináctka ze staré čtvrti - 1 až 52/ roč.15 1981 - 82; 1 až 52/ roč.16 1982 - 83; 1 až 52/ roč.17 1983 - 84
+ titulní strana č.52 ročník 14

Píše: Pavel Toufar podepsáno T. Pavel
Kreslí: Jiří Petráček
Počet stran: 156 (osm až jedenáct obrázků v jednom pokračování)
K tomuto seriálu vyšla i titulní strana ve formě jednostránkové upoutávky v posledním prázdninovém dvojčísle.
Petr Jareš se přestěhoval do Staré čtvrti a téměř okamžitě se střetl s partou místních chuligánů, zvaných dle staré míčové hry, Vracenkáři. Po seznámení s tajemným zachráncem Frantou Rezkem a posléze dvojicí výborných spolužáků - agresivní Vaniš a vyděrač Rada, nachází nové kamarády v turistickém vodáckém pionýrském oddílu Třináctka a prožívá s ním tři roky činnosti, výprav a táboření v zimě i v létě.
Prostředí starého města, chodby a sklepení opuštěného kláštera, uličky, zapadlé plácky a zákoutí staré čtvrti, loděnice, opuštěná chata na ostrově uprostřed řeky, krajina letních táborů, horská chata - to všechno připomíná atmosféru foglarovek, ale bohužel jsou osmdesátá léta a ty dobrodružství, které hrdinové prožívají už jsou taková všední a obyčejná...
Při souborném čtení mi teď po letech vyznívá lépe, ale stále poněkud únavně. Povinná všudypřítomná ideologie v seriálu občas vykukuje, zejména při výchově jisker. Zdeněk Šimák je takový ,,Rychlonožkový typ" a co jsem jakžtakž odpustil Zrzkovi od Strážců, tak tady už toho bylo na mě moc.

Nicméně jsou tady tři okamžiky, pro které se mi vždy Třináctku vyplatí nalistovat. Občas se sešli v knihovně a četli si. První povídku vybral Jirka Haniš (č.22 až 24 / roč.15 1981 - 82) čili Příběh Lovce. Výborný příběh o zapomenutém mimozemském automatu (zde nazvaném X-3, zřejmě aby to bylo kratší) nařízeném na sběr živých organismů nad 80 kg ve třetihorách a jeho ,,lovem" vyděšeného geologa jsem nadšeně přijal a jen hořce želel toho, že to není delší...
Dnes už o něm vím, že se jedná o snad neznámější práci amerického autora Artura Porgese (1915 - 2006) povídku ,,Ruum typ H-9" vydanou roku 1953. Nevím kde ji objevil Jirka Hanuš a co je to za záhadnou knihu s raketou na obálce, ale já ji našel v č.1 časopisu Větrník (Pionýr roč.16) 1968 - 69.
Po pouhém jednom čísle plní vedoucí Karel svůj slib a vypráví příběh chudého reportéra Raffertyho (nemá svůj vlastní foťák), který ve stodole na farmě starých manželů Olsonových objeví létající talíř a zjistí, že si k nim mimozemšťané létají pravidelně pro vajíčka...
Tentokrát to je spíše úsměvná než napínavá záležitost, kterou najdete v č.26 až 28 / roč.15 1981 - 82, kterou jsem pro potřeby toho textu nazval (a posléze zjistil, že intuitivně a správně) Hvězdné kachny. Jedná se bezpochyby o povídku Billa (Williama  Louise) Browna z roku 1950. Bohužel,  kde vyšla prvně česky se mi najít nepodařilo.
Zato třetí Karlovo vyprávění (vyšlo v Sedmičce č.31 až 33 / roč.16 1982 - 83) je velmi slavná a legendární záležitost - povídka Sira Arthura Charlese Clarka (1917 - 2008) Hlídka, napsaná již v roce 1948 ale vyšla až v roce 1951. Tato povídka se stala zlomem v tvorbě tohoto Velmistra žánru a obdobný motiv byl využit i v jeho dalších románech, jako jsou Konec dětství a Vesmírná odyssea.
Známá hlídací pyramida na měsíci, která dá ufounům echo, že už jsme dostatečně vyspělí, je u nás velmi oblíbená i třeba u pana Ondřeje Neffa, který s ní a  s těmi, kdo ji chtějí získat, nechá opakovaně zápolit své známé hrdiny z Arkádského cyklu, odehrávající se na Měsíci, Kubu Nedomého a Dědka Čucháka.
Bohužel tento třetí výlet mimo realitu Třináctky byl již opravdu poslední.

Mimozemšťané - 1 až 52/ roč.18 1984 - 85; 1 až 52/ roč.19 1985 - 86; 1 až 52/ roč.20 1986 - 87;   
1 až 52/ roč.21 1987 - 88; Mimozemšťané po roce (5 pokračování) - Magazín Sedmičky (1989)

Píše: Jiljí Záruba
Kreslí: Jiří Petráček
Počet stran: 206 (osm až jedenáct obrázků v jednom pokračování, v posledních třech letech měla prázdninová pokračování dvojnásobný rozsah)
Reedice: sešit Mimozemšťané - Obrázkové seriály Mladé fronty 1990
Jedná se o souborné vydání pouze prvního roku jejich příhod, tedy o epizody 1 až 41; 43 - 52.

Bohužel se nejedná o ufouny, Mimozemšťané je název družiny pionýrského oddílu Vesmír. Jedná se o mládež z vesnice Březinka - Maruška Karafiátová, Cecílie Daňková zvaná Cinka, Jitka Bártová, Michal Vinš přezdívaný Doktor, Jan Kolář řečený Vrabčák, Petr Holan a Pavel Holan, mladší bratr Petra.
Nechá se říci, že se jedná o staré známé - v č.5 až 10 / roč.17 1983 - 84) připravili pro Třináctku jednu hru v terénu. Nicméně je to takové ,,Bobyho sprchování jak vystřižené televizního Dallasu" Doktor  nenosí brýle, Jitka je nakrátko a prohodila si jméno s Cinkou, což jsou detaily, hlavní problém je, že je tato epizoda do děje Mimozemšťanů tak nějak nezařaditelná...
Ve vlastních Mimozemšťanech začínáme totiž od začátku, kdy se parta formuje v družinu a nastupuje do oddílu Vesmír. Oproti městské Třináctce zobrazuje život mládeže na vsi, ,,boje" s Dobrničáky a posléze hlavně s Lhotečáky. Petr Holan je známý lamač dívčích srdcí, takže se tu často řeší i první lásky k domácím i přespolním (školním) krasavicím, což zejména spanilomyslné čtenářky jistě kvitovaly s povděkem. Seriál je jistě bohatší na všelijaké  průšvihy (např. nařčení o pokus z ilegálního přechodu hranic) a různé vnitřní krize a rozpory mezi jednotlivými kamarády. Dále je tu zobrazena realita osmdesátých let očima školáků, střety s rodiči, prarodiči i důchodci ze sousedství, výlet vesnických dětí do Prahy, střety s chuligány, problémy s vedoucími a klubovnami, atd.
Oproti Třináctce chodí Mimozemšťané v rámci oddílu mnohem více v kroji, je tady i více pátrání po Rudých průkopnících a vzpomínek na zakládaní JZD v 50. letech.
Jejich dobrodružství skončila po čtyřech letech a 208 pokračováních úspěšným dokončením osmé třídy, odchodem ze základní školy, posledním táborem a svatbou jejich oblíbených vedoucích.

Nicméně to není úplný konec, v roce 1990 vychází Magazín Sedmičky
- pokud vím, tak jediný speciální výtisk v historii Sedmičky. Je pro Sedmičku v nezvyklém čtvercovém formátu a kromě povídek, reporáží, křížovek a dlouholetých oblíbených rubrik typu Když mi bylo třináct, obsahuje také kraťas
Mimozemšťané po roce
Naši hrdinové se rozprchli na střední školy, nicméně se v klubovně scházejí dál. Až na Petra, který se na průmyslovce v Brodě chytil nové party, která si vynašla podle mě pro středoškoláky již těžko uvěřitelnou činnost - píchání se navzájem náhodně nalezenými injekčními stříkačkami z kontejneru u nemocnice. (Petr nechtěl, ale píchli ho stejně). Naštěstí to odnesli pouze parádní žloutenkou.
Ostatní mají mnohem bohulibější zájmy - vedou jiskry. Což se jim tak zalíbí, že si udělají instruktorské zkoušky.
V době svého vycházení mě tento seriál i celá Sedmička již úspěšně míjejí.  I jeho souborné vydaní mě tehdy nechalo chladným, co s tím když toho tři čtvrtiny chybí? Pořídil jsem si ho až loni na Aukru, když už jsem díky Kocogelu a neúnavné archivářské práci kolegy Renoka již věděl do čeho jdu. Při souborném čtení pro něj platí totéž, co jsem napsal o Třináctce. Nicméně pro mě tyto seriály mají svoje kouzlo a poetiku i dnes. Pokud by někdy vyšly souborně (už kvůli kresbě by si to určitě zasloužily) jdu do toho, jasná koupě. Bohužel že by začaly opět vycházet Obrázkové seriály Mladé fronty, se asi čekat nedá...

Když oddíly soutěží - od září 1987 do května 1988
Píše a kreslí: Michal Hrdý
Počet pokračování: 8
Formát: ?
O tomto nepravidelném miniseriálu humoristy Michala Hrdého, prosazujícího se tu dobu v Dikobrazu, vím jen že barevný seriál byl součástí stránky, věnované soutěžím pionýrských oddílů a sloužil jako vtipný návod, jak plnit (nebo spíše jak neplnit) požadované úkoly. Postavičky hrdinů - vedoucí Mirek a dva nepojmenovaní kluci, připomínají pozdější Hrdého parodie na Rychlé šípy. Nasvědčuje tomu i jméno malíře Jindry, Mirkova přítele, kterého jdou v jednou příběhu navštívit.
Opět ani okem jsem nezahlédl, kdyby to někdo měl, velmi mě potěší a toto heslo okamžitě zkonkretizuji.

Moderní pravěk - 1 až 52/ roč.22 1988 - 89
Píše: Vladimír Kovařík
Kreslí: David Vlach
Počet stran: 52 (pět až devět obrázků v jednom pokračování)
Formát:160 x 290 mm umístěno na poslední straně
Tento seriál spolu s posledním domácím seriálem Sedmičky 3 + 1 jsem získal díky dalšímu vzácnému kolegovi z Kocogelu Tacmundovi. Jemu patří velké díky, bez něj by nebylo mé mapování konce Sedmičky zdaleka tak úplné.

Vtipy a ilustrace Davida Vlacha tou dobou často vycházely v Ohníčku. Toto je jediná jeho rozsáhlejší komiksová práce, kterou jsem objevil, kdo ví, zda nevytvořil ještě něco dalšího...   
Moderní pravěk jsou vpodstatě velmi volně navazující stripy. Přiznám se, že jemné nuance děje této parodie jsem někdy pochopil, až ze shrnutí děje na začátku dalšího pokračování (tam se ostatně někdy nacházejí i vůbec nejlepší hlášky celého seriálu).
Dva kluci Prapepa a Praslávek usoudí, že je pravěk děsná nuda a oholí si opici Opku, takže z ní vznikne Praholka. Okamžitě se rozmluví a začne je úkolovat, takže pro ni kluci po zbytek seriálu věčně něco vyrábějí či vynalézají (či lépe řečeno mění zvěř a věci v okolí) stylem, jak to dělali Pojarovi medvědi od Kolína.  Posléze se objevuje jejich ,,nepřítel" zelený ještírek Čípek a naši hrdinové vyrážejí objevovat svět. Pobývají u bílých černochů, na Měsíci a posléze u indiánů. Šťastně se vrací na domovskou paseku a v posledním pokračování, které mám k dispozici, Prapepa s Praslávkem pro Praholku postaví panelák a shodují se, že Novověk nezadržitelně přichází.
Pokud by někdo vlastnil pokračování 51 a 52 tohoto seriálu, prosím ozvěte se mi, rád bych ho zkompletoval a doplnil...

3 + 1 - 1 až 42/ roč.23 1989 - 90
Píše: M. Sova
Kreslí: S. Levenová
Počet stran: 42 (osm až deset obrázků v jednom pokračování)
Formát: 160 x 290 mm umístěno na poslední straně
Po poněkud zběsilém Moderním pravěku, je tu již poslední domácí seriál. Když začínal, tak to ještě nikdo netušil...
Tři kamarádi Denis Horák, Štěpán Vodička a Martin Šváb začínají nový školní rok.  Hned zkraje nafasují nového třídního a  spolužačku Janu Ptáčkovou. Při koupání v lomu vyloví Denis zkamenělinu trilobita a odnese si ho domů.
Trilobit ovšem záhy obživne a zjistíme, že se jedná o opuštěného mimozemšťana, který v podobě trilobita vyčkával na přílet záchranné výpravy.
Mimozemšťan, ovládající například přeměnu v kohokoliv a cokoliv, se s kluky a posléze i s Janou, skamarádí, promění se v dospělého a pod jménem Milan Zemák nastoupí jako školník na jejich škole. Z čehož plyne spousta veselých a humorných příhod, které vyvrcholí výletem na Karštejn 14.století. Zde se objeví další mimozemšťan a spolu s tím naším odlétají na svoji rodnou planetu. Kluci s Janou se tedy vrací v létající řiditelově škodovce domů sami. Na posledním obrázku sourozenci Vodičkovi radostně kvitují, že od příště v Sedmičce začne znovu vycházet Asterix.
Tento seriál bývá označovaný jako ,,nevyrovnaný s nepovedenou kresbou karikaturního stylu". Já k tomu dodávám, že prvotní nápad snad tak špatný nebyl a s vhodnější kresbou by vyzněl určitě daleko lépe. Seriál byl pravděpodobně s chystaným porevolučním návratem Asterixe v závěru urychlen, což celkem nevadí. Na závěr opět prosba - kdo je šťastným majitelem kompletního seriálu a poskytl by mi sken dílů č.19, 21, 37 a č.41, učiní mne neskonale šťastným.

O tom, jak se změnily okolnosti pro práci redakcí a vydávání nejen dětských časopisů od roku 1990, jsem už psal v souvislosti s ABC. Komunistický dohled, ideologii a cenzuru střídá tvrdá a neúprosná ruka trhu. S tím také nebývale roste konkurence, objevuje se množství nových časopisů, mnohdy kdysi marně toužených zahraničních titulů v české a slovenské mutaci.
Dotace pro dětské časopisy skončily, rychle a nepředvídatelně se mění směrem nahoru ceny papíru, barev, energií, rabaty za distribuci, daň z obratu atd. To vyvolává růst ceny při mnohdy razantním snižování nákladu.
Od 5. ledna 1990 se časopis vrátil k původnímu názvu Sedmička a vydavatelem se stala opět Mladá fronta. V následujícím období se několikrát zvýšila cena. V březnu 1991 se v důsledku přechodu na novou rotačku zmenšil formát. Náklad časopisu v novém období setrvale klesal a v létě 1992 rozhodl vydavatel o jeho zastavení. Poslední číslo vyšlo 28. srpna 1992. A nic s tím nesvedl ani takový hrdina jako Asterix.

Asterix - II.série
Originální název: Astérix
Píše: René Goscinny
Kreslí: Alberto Aleandro Uderzo
Druhou sérii Asterixe jsem zaznamenal včas, ale pro mě v té době přišla už pozdě. V té době se totiž už začínalo mluvit o souborném vydávání v jednotlivých albech. Což bylo mnohem lákavější, než to po týdnu tři čtvrtě roku bedlivě hlídat. A prošvihnout Sedmičku nebylo stále nic těžkého, sice už nemizela tolik pod pultem, zato jí chodilo míň a míň a byla dražší a dražší.
Co se týče provedení, tentokrát se již krácení nekonalo, jedno pokračování odpovídalo jedné straně alba o čtyřech řadách obrázků. Bohužel mi součet nevychází o tři pokračování, patrně součtem zamíchaly nějaká prázdninová dvojčísla, případně mohl být na začátku každého příběhu zopakován známý přehled hlavních postav - Naši Galové, jako vyšel v č. 43/ roč.23 1989 - 90.

Asterix u Helvétů    - vycházel v období 29. 6. 1990 - 17. 5. 1991
což by mělo odpovídat číslům 44 až 52 / roč.23 1989 - 90; č.1 až 35 / roč.24 1990 - 91
Originální název a číslování: Astérix chez les Helvetes  (1970) Epizoda č. 16
Počet stran: 44
Formát: A4 poslední strana
Jedna z mých nejoblíbenějších epizod, na které je jasně vidět Goscinyho genialita a také to, že Asterix s Obelixem jsou nadčasoví a rozhodně nejsou určení striktně dětem.
Římské orgie, Obelix totálně zlitý do bezvědomí a nesmrtelné hlášky:
Např. když naši hrdinové nocují zavřeni v kamenném trezoru v Genavě (dnes  Ženevě)
,,Asterixi, dojdu se zeptat Bernixe, jestli nemá sýr bez děr."
,,Ne! Obelixi! Mlč a jez!"
,,Jeli jsme na hory a místo toho sedíme ve sklepě a jíme díry!"

Nebo reakce římského legionáře po zaslechnutí helvétského Holárióóóó:
,,Oni mají slony!"
Či závěrečné: ,,Tak co, Obelixi, jaká je Helvetie?" ,,Placatá."

Zkrátka absolutní totální klasika,určitě pokud neznáte, rozhodně doporučuji.

Asterix legionářem - vycházel v období 24. 5. 1991 - 20. 3. 1992
což by mělo odpovídat číslům č.36 až 52 / roč.24 1990 - 91; č.1 až 27 / roč.25 1991 - 92
Originální název a číslování: Astérix légionnaire (1967) Epizoda č. 10
Počet stran: 44
Opět bomba a pozdější základ pro kreslený film z roku 1985 Asterix a překvapení pro Cézara. Tady je ovšem spousta dalších motivů, které film bohužel již dostatečně nevyužil.
Třeba spolubojovníci, z nichž je nejlepší jednoznačně Egypťan Kurtnatenis, který mluví v obrázcích a téměř celý díl si myslí, že je někde na zájezdu... V komiksu má premiéru i krásná Halabala, do níž je Obelix beznadějně a marně zamilovaný. Přesto se vydává s Asterixem obětavě zachránit jejího snoubence Tragikomixe do Afriky. Nejrychlejší cesta je vstoupit do Caesarových legií.

Neodpustím si alespoň jednu hlášku ze závěru
Tragikomix vypráví Halabale: ,,...Byli úžasní! Neuvěřitelní! Obelix sám napadl Caesarovo vojsko..."
červenající se Obelix:" Ále...To bylo jen takové mrňavé vojsko..."

Asterix a kotlík - vycházel v období 27. 3. 1992 do 28. 8. 1992 
což by mělo odpovídat číslům č.28 až 52 / roč.25 1991 - 92;
Originální název a číslování: Astérix et le chaudron (1969) Epizoda č. 13
Počet stran: 22  - poté Sedmička přestala být vydávána a zbývající díly redakce zasílala na vyžádání v čb verzi
Opět výborný díl. Asterixovi kdosi uloupil svěřené peníze hamižného náčelníka Nemoralixe. Snaží se je tedy vydělat zpět a zkrátka nepřijdou tentokrát ani chudáci piráti.
Fakt, že redakce rozesílala zájemcům dokončení příběhu, hodnotím velice kladně. Vždyť kolik seriálů a ambiciózních komiksových projektů zůstalo u nás navždy nedokončeno.

A to je konec. Jak mého výčtu kreslených seriálů Sedmičky, tak i časopisu samotného. Jeho seriály se bohužel zatím žádné Velké knihy, či jak se dnes říká Omnibusu, nedočkaly. Přitom je to kus naší komiksové minulosti, bez níž by nebyl ani dnešní radostný dnešek a světlé komiksové zítřky.
Závěrem bych chtěl všem čtenářům, kdo dočetli až sem, poděkovat za trpělivost. Předem děkuji za případnou pomoc při doplňování chybějících stran seriálů či upřesňování údajů.
A koncem srpna si vzpomeňme dne, kdy nám odešla Sedmička do věčných komiksových lovišť. Takový šestnáctistránkový týdeník obsahující mimo jiné i dva komiksy, bych bral i dneska...

JarKH

Blokic

Tak mohutné díky za další vyčerpávající kus historie, pochopitelně se mé osoby bytostně dotýkající, v letech 79-80 jsem na Sedmičcce společně s ABC v podstatě s komiksy začínal. Po příjemných sci-fi přišla Třináctka a pak už to bylo jen horší. Ale Třináctku mám dodneška tak nějak rád, kromě výše uvedených 3 výletů mimo realitu se mi líbil i začátek seriálu s blouděním v podzemí - bohužel to netrvalo dlouho a začala tvrdá pionýrská řehole.  :)

Kocour

Jo, na těchto ročnících jsem vyrůstal i já a vlna "maďarských scifáčů" byla prostě absolutní pecka v té době! O to větší sprcha přišla v podobě Mimozemšťanů, kteří byli úplně mimo stejně jako ostatní "pionýrské" seriály, ze kterých si nevybavím už ani stránečku  - jako malej jsem tohle vůbec nechápal - líbila se mi Petráčkova kresba, toho mám ostatně rád do dnes - ale pořád jsem se ptal, kdy sakra nakreslí nějaké to sci-fi - psal jsem tehdy s tímhle dotazem i do redakce ABC, ale už netuším, jestli byl dopis vůbec odeslán ;) Naštěstí byly moje prosby vyslyšeny později ... ;)

Opět díky za vyčerpávající shrnutí :-//

JAROSLAV

Len malá poznámka. Návrat na Zem bol skutočne totálne vystrihaný. Chýbajú tam scény s výdaja chtivou ošetrovateľkou,
ktorú si hrdina vezme za ženu na drakulovom hrade, svadobná noc a bitka novomanželky s rímskym vveliteľom v Koloseu, keď
sa pokúša ju zviesť. Takže už tak dosť zmenený dej bol ešte viac zohavený. Na knihu to určite nemá. V čiernobielej podobe
a kompletne vyšiel v trojobrázkových stripoch v mládežnických novinách "SMENA" asi v roku 1972 na slovensku. Ak ho niekde
vyhrabem , príležitostne ho nahodím.
                                                                                                                                           Jaroslav.

Blokic

Tak jestli se ti to podaří najít, rozhodně to nahoď! Návrat na Zemi byl první komiks, co jsem ze Sedmičky vlastnil (a a si ho mám dodneška někde nalepený), tak bych plnou verzi rád uvítal!  :)

xxmarus

Pokud by mel nekdo zajem o raritku, pokusim se nekde v dombordelu najit madarskou orig verzi Návratu na zemi ....
Urcite ji totiz nekde mam...

Blokic

Citace od: xxmarus v 04 Leden, 2011, 00:46:07
Pokud by mel nekdo zajem o raritku, pokusim se nekde v dombordelu najit madarskou orig verzi Návratu na zemi ....

Neváhej!

keykey

Citace od: Blokic v 04 Leden, 2011, 01:08:27
Citace od: xxmarus v 04 Leden, 2011, 00:46:07

Neváhej!

Skvělé. Celou noc na tebe budu myslet, aby jsi nemohl spát a hledal a hledal a hledal,...  :D

JarKH

Pánové,
předem nastotisíckrát děkuji  :oD :oD :oD za jakýkoli maďarský originál a pochopitelně i případné slovenské verze, které se Vám ve Vašich bohatých archivech podaří objevit.

Kromě Návratu na Zemi, kéž by se Vám povedlo objevit i Poklad zlaté flotily ,
případně i kompletnější seriál Naoh - pravěký lovec, snad to soudruzi z Kuby neprodali jen k nám....

JarKH

xxmarus

Pokusil jsem se neco najit a tady je vysledek. Snad to nekdo vyuzije....

- Návrat na zemi v madarstine
- Záhada Asteroidu 1431 v maďarštině
- Vzpomínky kubánského chlapce v němčině - vyslo v kružítkově ( příšerná kvalita )

V maďarštině jsem našel ješte par komiksů E. Zorada a pár casopisů Kockás ( maďarský jakoPIF s Rahanem, Tarao, Dr. Justice ). Kdyby mel nekdo zájem o ukázku.....

http://www.multiupload.com/LLSKNN7R8D
http://www.multiupload.com/FSQCFF0XHG
http://www.multiupload.com/3XSPRVDHCQ

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář