Gymnázium příšer

Založil Kocour, 10 Prosinec, 2010, 22:13:38

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Kocour

Když mě Jirka Tesař poprvé kontaktoval ohledně vydané sbírky povídek "Gymnázium příšer", vůbec jsem netušil, že se něco takového s bratrem Antonínem vůbec chystali a byl jsem z počátku trochu skeptický. Oba autoři se totiž pohybují spíše v manga prostředí (což je asi dáno hlavně "mangoidní" kresbou Jirky Tesaře) a to přeci jen není až tak můj šálek kávy a navíc jsem toho od nich vlastně zatím moc nečetl. Dvě povídky Zahradní valhala (BubbleGun #4) a Polibky (Vějíř #1) jsou celkem málo a tak jsem byl zvědavý, jak kluci utáhnou 112 stránkovou sbírku povídek.
Nebudu chodit kolem horké kaše a rovnou řeknu, že to kluci zvládli na výbornou! Na scénáři je vidět, že Tonda Tesař umí a scénáře jednotlivých povídek jsou tak hlavní devizou celé sbírky.
Jirka Tesař se ale kresebně ještě pořád hledá. Nevím, jestli se stylem pokouší přiblížit se co nejvíce manze (zkusím to z něj vytáhnout v rozhovoru;) a ačkoli kresba opravdu má silné manga znaky a charakteristické rysy i bez "velkých očí", klidně bych mu doporučil toho nechat a vrátit se ke kresbě, kterou předvedl u Zahradní valhaly. Ta se mi, i když je počítám starší, líbila daleko více, i když i tam byla manga trochu patrná

Gymnázium příšer je tak ve výsledku slepenec příběhů, které sice svojí "bizardností" odpovídají japonské kreativitě a myšlení, na mě však celek působí tak, že se někdo snažil nacpat dobrou komiksovou myšlenku zbytečně do manga prostředí... Což hrálo aspoň do karet vydavateli - manga vydavatelství Kobuta - a třeba to bylo i záměrem. Autoři sami v úvodníku tvrdí, že se snaží o "undergroundovou mangu", o které jsem ani netušil, že něco takového vůbec existuje, resp. jako "ne až tak častý" čtenář mangy si mangu rozděluji prostě na "oficiální" a "fanouškovskou" ;)

Černý humor nechybí a to je dobře. Hned první povídka "Tomáš" u mě tak jasně vede, u té jsem se fakt zasmál a doporučuji všem milovníkům zombií :)
U ostatních povídek jsem pak byl rád, že jsem nestudoval gympl ;)

Když to shrnu, knížečka se mi na české poměry velice zalíbila, v číselném vyjádření ji dávám 7/10, 112 stran jsem slupnul jedním dechem za 20 minut a skoro jsem litoval, že povídek není více. Nápady povedené a jejich myšlenka je dobře rozvinutá, být trochu lepší kresba, tak si chrochtám ;)

Budu jen rád, když se autoři nevzdají a dočkáme se další knížky od tohodle dua - U Tondy v podstatě není co zlepšovat a Jirka se časem určitě vykreslí k dokonalosti, doufám blíže ke klasickému komiksu, klidně i s drobnými prvky mangy, talent tam určitě je!

CitaceVydal: Yatun
Rok a měsíc vydání: 2010/11
ISBN: 978-80-904684-2-9
Vydání: 1.
Vazba: paperback
Format: 130 x 190 mm
Počet stran: 112
Tisk: černobílý
Cena v době vydání: 139 Kč

[smg id=3670][smg id=3666][smg id=3667]

CareFree

to je přesně ono
underground =/= odfláklý...
kɒmɪks.

keram

velmi zaujímavé. taký český Ugly Americans. obálka je parádná, veď na schodoch sedí decko samotného Cthulhu, alebo jeho bratranca z piateho kolena  :--

Baron von Shock

Vypadá to zajímavě, určitě koupím.

Ale zajímalo by mě, jako scenáristu: Je možnost, aby v dalším sborníku povídek prezentovali své příběhy i jiní autoři? Bylo by to víc pestřejší a zábavnější, jiné příběhy, jiná kresba...

Velkej šéf

Muj nick neberte jako důkaz skromnosti, ale jako fanouškovství Loba (originálního Velkýho šéfa)
Info o mých překladech

Kocour

Citace od: Bomb v 14 Prosinec, 2010, 09:07:17
Vypadá to zajímavě, určitě koupím.

Ale zajímalo by mě, jako scenáristu: Je možnost, aby v dalším sborníku povídek prezentovali své příběhy i jiní autoři? Bylo by to víc pestřejší a zábavnější, jiné příběhy, jiná kresba...

Ono, od toho je tu spíš Vějíř, ale takhle na téma "podivného" gymnázia by to též nemuselo být špatné...

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí