Cesta do pekel (recenze)

Založil matrosh, 08 Prosinec, 2010, 13:34:58

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

08 Prosinec, 2010, 13:34:58 Naposled upraveno: 08 Prosinec, 2010, 23:08:27 od Toebiash

S velkým zpožděním se mi konečně dostala do rukou předloha filmu Road to Perdition s Tomem Hanksem.V době, kdy vyšla, byla trochu mimo moje cenové možnosti, takže jsem se k ní dostal až teď. Max Allan Collins (Dick Tracy) na mě jako autor nepůsobil zrovna důvěryhodně, protože u nás je spíš známy jako autor literárních adaptací filmových scénářů (Mumie, Mumie se vrací, aj.). Nicméně, teď můžu v klidu říct, že Cesta do pekel je úplně jiný šálek kafe.

Příběh je díky filmu provařenej, takže jen v krátkosti. Malý Michael O´Sullivan vyrůstá v blažené nevědomosti v rodinném domku ze svým mladším bratrem, starostlivou maminkou a tajemným otcem, o kterém si bratři myslí, že když nosí do práce bouchačku, musí být jako Tom Mix. Ale jelikož je to Amerika 30. let, kde pořád platí prohibice a kde vládnou gangy, je zřejmé, že pravda bude trošku někde jinde. Malý Michael tuto pravdu odhalí trochu tragickým způsobem a tato událost vede k tomu, že jeho matku i s malým bratrem zastřelí a on je nucen spolu ze svým otcem uprchnout a vydávají se na cestu do městečka Perdition (Peklo), kde by mohl malý Michael zůstat u příbuzných, zatímco jeho otec touží už pouze po jediné věci - po pomstě. Peklo je ovšem pod dohledem mafie a tak se malý Michael stává, otcovým průvodcem a kronikářem na cestě jeho pomsty a je nucen nejenom dospět, ale i, a to je možná ještě těžší, skutečně poznat svého otce.

Před autorem, který se rozhodl zasadit svůj příběh o vztahu otce a syna do realistického prostředí Ameriky 30. let, stál nelehký úkol a povedlo se mu ho splnit na výbornou. Postavy mají výborně prokreslené charaktery a příběh samotný funguje dobře i v souvislosti s reálnými postavami amerických dějin a některými událostmi, které jsou v knize popsané a skutečně se staly. Popravdě, někdy až natolik dobře, že jsem měl problém odlišit fikci od reality, paradoxně hlavně kvůli silnému vlivu japonské manga serie Lone Wolf and The Cub, která má v podstatě identickou zápletku, a kterou je Cesta hodně ovlivněná (což autor v úvodu i přiznává).

Pokud jde o vizuální stránku, není prakticky co vytknout. Rayner je výborný hlavně ve velkých celcích a jeho obrazy zasněžených městeček a starého Chicaga, mně okamžitě vtáhli dovnitř. Proto jsem rád i za rozvržení stran v komiksu, kde jsou většinou jenom čtyři okna na straně a kresby jsou větší než u klasického amerického formátu (čím větší kresby, tím jsem obvykle radši). To stejné platí i pro detaily tváří, které Rayner umí hodně dobře a taky je má asi hodně rád, protože je jich tady požehnaně. Asi jediný problém, který jsem měl, se týká akčních scén, které na mě působili poněkud staticky, ale zjistil jsem, že je to proto, že Rayner moc často v kresbě nepoužívá klasické berličky pro naznačení směru pohybu postav nebo dynamiky (podobně jako Talbot, který zase nedává do obrázků doprovodné nápisy hluků). Z toho důvodu, jsem si musel projet akční scény několikrát, než jsem si na to zvyknul a narazil na další asijský vliv a to na filmy Johna Woo (Bullett in the Head, Killer v USA pak Face/off, Operace zlomený šíp).  V tomto směru se film předloze nemůže rovnat, protože v komiksu jsou tak neskutečné přestřelky, že Hanks by musel být aspoň o deset let mladší, aby to byla věrná adaptace a aby to fyzicky zvládl.

Celkově hodně dobrý komiks, který asi nebude pro každého, ale v rámci gangsterské tématiky zatím asi nejlepší, co jsem měl v rukách.

Marek ,,matrosh" Babinec     

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

ipek007

Mám doma, už to nějákej ten pátek bude a je to opravdu nářez. Nemá to tolik stránek abych si to nemohl kdykoliv jen tak přečíst (jako třeba Z pekla), ale zárověň je to dost dlouhý na to aby to mělo dobře rozjetej příběh. A ta kresba... :-*
Většina velkých lidských problémů je způsobena neschopností lidí nečině sedět na zadku a nic nedělat

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář