Jonah Hex: Tvář plná násilí (recenze)

Založil matrosh, 04 Prosinec, 2010, 16:49:06

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

04 Prosinec, 2010, 16:49:06 Naposled upraveno: 04 Prosinec, 2010, 17:45:41 od keram
Tak se k nám konečně dostává westernový Jonah Hex z nakladatelství DC Comics, kde se tento antihrdina objevil poprvé na počátku 70. let a kde za dobu své existence prošel mnoha proměnami. Zpočátku, hlavně westernové příběhy, postupně doplňovali různé žánrové posuny, jako například horor nebo post-apokalyptické sci-fi, kde se Jonah Hex ocitnul ve vzdálené budoucnosti a byl i jakousi variantou na Šíleného Maxe nebo Jeremiáše, nebo bojoval s lovecraftovskými monstry.

Nakladatelství Comics Centrum ovšem uvádí novou řadu, která v DC odstartovala v roce 2005 a která se vrací k úplným kořenům původní série a její hlavním přínosem je, podobně jako je tomu v případě Ennisova Punishera, posun k realističnosti a přitlačení na pilu v zobrazování násilí. Scénáristicky za novým Hexem stojí dvojice Jimmy Palmiotti (Punisher, Deadpool, Freedom Fighters) a Justin Gray (Freedom Fighters, Dead Space: Downfall).  První kniha má velice sympatickou formu povídkové knihy bez časové návaznosti a vyloženě vyzobává příběhy z Hexova světa z různých časových období. Kromě pár sympatických slečen a několika nevinných dětí tady na klasické klaďase nebo záporaky nenarazíte a  náš lovec hlav s nimi podle toho taky jedná. Jednotlivé příběhy se opravdu dobře čtou a i když jsou někdy, v rámci žánru, lehce předvídatelné, mají dobrou pointu a neobvyklou dávku inteligentního černého humoru (viz. např. ,,vylezte ven, nebo začneme střílet! Budu počítat do tří! Jedna! (dlouhá pauza) Ale, kašlem na to, hoši, rozstřílejte tu boudu!" nebo např. kapitola Špatný kurník, která mluví sama za sebe).

Největší přínosem je ale kresba brazilce Luka Rosse (vl.j. Luciano Queiroz) (Star Wars, JLA, Spider-Man, Dark Avengers, Red Sonja, Green Lantern), která mi nejvíce připomíná ručně kreslené filmové plakáty Star Wars nebo Indiana Jonese. Velice detailní kresba plná jemných linek tento comics vyzdvihuje o několik tříd  víš a  to co by se dalo vytknout scénáři, kresba úplně vynahrazuje. Ze šesti sešitů v tomto booku Luke nakresil pět. Jedinou výjimkou je příběh Vánoce mezi psanci, který nakreslil Tony DeZuniga, tvůrce původního komiksu. Jeho kresba je narozdíl od té Rossovi daleko méně uhlazená a někdy jsem měl problém vůbec rozeznat, která z postav je Hex, ale na druhou stranu nepostrádá opravdu temnou atmosféru.

Celkově jde o zajímavý počin, který snad doufejme nezapadne jenom proto, že by byl označován žánrovou nálepkou western. Ačkoliv je tento žánr momentálně  na pokraji vyhynutí, komiksový Hex by mohl být tím krokem trochu jiným směrem, který by ho probral k životu.

Marek matrosh Babinec

Ps: jako kulisu u čtení vřele doporučuju morriconeho soundtrack k dolarové trilogii

viz též:
Jonah Hex volume 2, new 18, 12.01.2011
Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

keram

matrosh

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

Kocour

Verdant

Antihrdina ? Mne Hex nepride ako antihrdina, ved lovi zlocincov a casto aj obranuje slabsich , takze... Ale diki za rozbor, westernovi Hex je najlepsi, takze zauvazujeme nad kupou

scorpioo

Citace od: Verdant v 05 Prosinec, 2010, 23:00:11
Antihrdina ? Mne Hex nepride ako antihrdina, ved lovi zlocincov a casto aj obranuje slabsich , takze...

To aj Constantine, ale akým spôsobom to robí  ;)

Hovorí sa, že zlo zvíťazí keď dobrí ľudia prestanú konať. Ale malo by sa hovoriť: Zlo zvíťazí!

Verdant

mno ale ked uvidim dielo o postave ktora vrazdi aj nevinnych a nema stym problem... vtedy si poviem ze je to antihrdina

scorpioo

Citace od: Verdant v 06 Prosinec, 2010, 16:31:56
mno ale ked uvidim dielo o postave ktora vrazdi aj nevinnych a nema stym problem... vtedy si poviem ze je to antihrdina

tam už nepatrí slovo hrdina  ;)

Hovorí sa, že zlo zvíťazí keď dobrí ľudia prestanú konať. Ale malo by sa hovoriť: Zlo zvíťazí!

Verdant

Hrdina oznacuje aj ustrednu postavu literarneho, dramatickeho ci filmoveho diela.
Nie len "hrdina" ako uber statocny zachranar s rytierskym kodexom  :-\ len tak na okraj

scorpioo

Citace od: Verdant v 06 Prosinec, 2010, 19:18:48
Hrdina oznacuje aj ustrednu postavu literarneho, dramatickeho ci filmoveho diela.
Nie len "hrdina" ako uber statocny zachranar s rytierskym kodexom  :-\ len tak na okraj

Ja viem  ;)

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář