Lesby k pohledání

Založil BeeSee, 01 Prosinec, 2010, 23:32:01

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

       Nakladatelství LePress není žádnou novou komiksovou štikou v našem rybníčku, to je třeba si říct hned úvodem. Komiksové album ,,Lesby k pohledání" vydalo spíše proto, že koncepčně zapadá do zaměření nakladatelství. Ano, jedná se o nakladatelství, které je cíleně směřováno na vydávání knih v nichž kvete láska mezi ženami a které chce presentovat tituly takto sexuálně orientovaných autorek. Na svých stránkách píší ,,Chceme vydávat knihy, které vás především pobaví. Lesbické vztahy jsou v nich většinou brány jako naprosto běžné. Tyto knihy neukazují vztahy dvou žen jako něco zvláštního a nesnaží se s ničím bojovat." Po přečtení tohoto komiksu není jiná možnost než s tímto tvrzením souhlasit.
     Navíc se z pohledu komikových fanoušků nejedná o úplný ,,výstřel do tmy", protože autorkou komiksu je Alison Bechdelová, která se již na našich knižních pultech dříve presentovala komiksovou knihou ,,Rodinný ústav". Ten mimo jiné získal v roce 2007 Eisnerovu cenu za Nejlepší komiks ,,ze života" a časopis Time jej zařadil mezi 10 nejlepších knih roku. Také u nás byl tento komiks v roce 2008 nominován na cenu Muriel v kategorii ,,Nejlepší zahraniční kniha". Je tedy vidět, že půda pro vydání tohoto komiksu byla připravena.
     ,,Lesby k pohledání" jsou výběrem ze stripové série ,,Dykes to Watch Out For", který Alison Bechdelová kreslí už od roku 1983. V této knize nalezneme výběr z dílů publikovaných v letech 1987-1992, tedy z druhé až páté stripové série.
     K editaci a překladu (Sylva Ficová) nemám výraznější připomínky, naopak vše příjemně ladí a čtenář se tak může v klidu položit do děje jednotlivých krátkých příběhů, které na sebe víceméně navazují. Kresba je podobná jako v ,,Rodinném ústavu", ale je vidět, že autorka v době kreslení této stripové série nebyla ještě tak vykreslená a stále si hledala vlastní tvůrčí polohu. Hodně to připomíná americké undergroundové kreslíře, třeba z období Crumbova Zap comixu. Patrný rozdíl v kreslířském vývoji autorky je pak v bonusové příloze knihy nazvané ,,Sériová monogamie". Tam je cítit mnohem větší vykreslenost, vyzrálost i fakt, že autorka v kresbě našla svůj styl.

     Vše v knize se točí především kolem Mo a jejich nejbližších přítelkyň (nejen v partnerském slova smyslu). Muži v tomto díle vystupují spíše sporadicky a v hodně vedlejších úlohách. Je jim přidělena ,,role křoví", ale nic jiného zřejmě čtenář, který tušil do čeho jde nemohl ani čekat. Mo je radikálka, která se angažuje především v lesbicko-feministickém a také politickém odvětví. Její ,,horká hlava" ji způsobuje mnoho nepříjemností a tak se není ani moc co divit, že si nemůže najít partnerku. Nakonec se ale objeví státní vyšetřovatelka Harriet, kterou vznětlivá povaha Mo okouzlí. Setkáme se také s Clarice a Tony, které spolu ,,žijí" již řadu let a jejich vztah, jako každý dlouhodobý, se nevyhne nezbytným krizím. Další do party je volnomyšlenkářská Lois, která se snaží především žít na plno a tak se nevyhne častému střídání partnerek a různým vztahovým eskapádám. Setkáme se i s Loisinými spolubydlícími Ginger a Sparrow. Ginger je povoláním učitelkou angličtiny, která má to má sice srovnáno v hlavě, ale v životě už to tak jasné není. A stále pochybuje a hledá. Sparrow je takovou šedou eminencí knihy, vesměs se jen mihne a díky různým sezením, schůzkám a jiným angažovanostem je její postava zahalena největším tajemstvím. Poslední výraznou postavou knihy je Jezanna, šéfka feministického knihkupectví Herdekbab (hezký překlad :), kde Mo i Lois pracují. Jezzana je takou ,,lesbí mámou", takže vždy vystupuje s rozvahou a nadhledem. Díky ní jsem třeba zjistil co znamená, když s chce někdo coming-outovat.
     S klidným svědomím mohu říci, že všechny hrdinky této knihy prožívají normální mezilidské a partnerské situace, které potkávají každého z nás. Obyčejné příběhy obyčejných postav v obyčejných životních situacích, které přinášejí strasti i slasti. Osobně jsem potěšen civilností, se kterou jsou nám jednotlivé příběhy podávány a různorodostí jednotlivých postav, kdy každá je z trochu jiného těsta. V příbězích najdeme humor, nadšení, zklamání, lehké erotičko, situační komiku a vůbec mnoho ingrediencí, které nás potkávají dnes a denně, ale v rychlém tempu doby si je kolikráte ani nestačíme uvědomit. I na první pohled zcela obyčejný příběh má svou vnitřní sílu a s mnoha situacemi z knihy se dokážeme ztotožnit. Osobně to hodnotím na jeden z nejlepších komiksů co jsem za poslední dobu četl, už jen pro jeho výjimečnou civilnost.

Lesby k pohledání
Scénář a kresba: Alison Bechdelová
LePress / 2010

http://www.lepress.cz/
http://dykestowatchoutfor.com/

Blokic

No, zní to zajímavě, budu na to muset někdy mrknout - koneckonců už kvůli komentáři, kterým to MdS označil na fejsbůku  :) Dík za recenzi.

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal