Odpověď

Při odesílání příspěvku nastala následující chyba:
Upozornění - zatímco jste četl, přišlo 60 nových odpovědí. Možná byste měl upravit svůj příspěvek.
Rozšířené možnosti...
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:


Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

Shrnutí tématu

Poslal JarKH
 - 04 Duben, 2020, 12:16:49
No formát mají ty knihy stejný, takže to zas až tak moc bolestivě do očí v knihovně netluče.
A komu to jó vadí, může zakoupit jedničku ažž trojku znovu. ;)
Jinak prequely klasických sérií nemám moc rád, přijde mi to jako pouhopouhé dojení peněz :(

Jinak nakladatelská taktika, že se místo dokončení rozjeté série od téhož autora načíná další a další mne naplňuje nadšením úplně maximálně. ;D 

JarKH
Poslal quetzalogg
 - 02 Duben, 2020, 18:17:59
Citace od: JarKH v 02 Duben, 2020, 15:43:47Tak po pouhopouhých jedenácti letech držím v packách poslední čtvrtý díl "Kronik Hladových měst" Philipa Reeva Potemnělá pláň.
Nehorázný těšung na to, až to celé přečtu v kuse...

P.S,: Tak ještě dovydat Kroniky Světakraje a sérii Poznaný ďábel...


Dík za tip, už je to taky v košíku na e-shopu. Akorát mě štvě, že budu mít další knižní sérii v grafické úpravě "každý pes jiná ves".

Jo, a ten díl je sice možná poslední ze série, ale pak je tu ještě prequelová série Fever Crumb, a bůhvíco ještě...

EDIT: jo, tím bůhvíco ještě myslím poslední díl (Mothstorm) série Larklight, ze které u nás vyšlo  Tajemství prstenců Saturnu a Tajemství saténových klobouků.

A taky zbylé dva díly Mezihvězdného expresu.

Jo a tenhle artbůček bych si taky nechal líbit. Na Megaknihách stojí v angličtině čtyři stovky.

Poslal JarKH
 - 02 Duben, 2020, 15:43:47
Tak po pouhopouhých jedenácti letech držím v packách poslední čtvrtý díl "Kronik Hladových měst" Philipa Reeva Potemnělá pláň.
Nehorázný těšung na to, až to celé přečtu v kuse...
https://www.seqoy.cz/index.php?zobraz=detail&ref=moto&id=33254
JarKH

P.S,: Tak ještě dovydat Kroniky Světakraje a sérii Poznaný ďábel...
Poslal nob321ody
 - 01 Duben, 2020, 22:15:02
....tuná jsou nějaké obrazy od Catlina
https://1url.cz/Mzw60
Poslal quetzalogg
 - 01 Duben, 2020, 21:41:43
Už ani nevím, kde jsem se s Catlinovým dílem setkal prvně... možná byly nějaké reprodukce v Indiánském muzeu Karla Maye u Drážďan, kde jsem byl ještě před pubertou. Musím se tam zase po mnoha letech podívat, jestli se teda ještě někdy dostaneme do zahraničí.

A Léto bubnů jsem četl ještě v dávnějších dobách, stejně jako spoustu Dalších KODovek. To byla knižní edice, panečku!
Poslal nob321ody
 - 01 Duben, 2020, 10:46:25
Historie jednoho obrazu

George Catlin * 1796 - † 1872, USA,

Americký malíř George Catlin se narodil 26. července roku 1796 ve Wilkes Barre v Pennsylvanii. Celý jeho život byl spojen s Indiány, se kterými se seznámil prostřednictvím mnoha vyprávění a historek - jeho matka byla jednou Indiány zajata a vězněna v jejich táboře. Catlin byl vzdělávaný doma pod vedením svojí matky a i malovat se naučil sám, když maloval portréty svých přátel.

George Catlin maloval především lidi. Přestože namaloval celou paletu námětů z hraničářského kraje na západě, věnoval nejvíce svých tvůrčích sil obyvatelům Velkých plání, Indiánům. Vydal se na cestu s ambiciózním, nebezpečným úmyslem ,,dostat se postupně ke všem indiánských kmenům severoamerického kontinentu a vrátit se domů s věrnými podobiznami jejich vůdčích osobností..." a za deset let, od roku 1829 do roku 1839, svého cíle takřka dosáhl. Představil světu s hrdostí své mamutí dílo ,,Catlinovu galerii severoamerických Indiánů", jež zahrnovala přes 600 obrazů, z nichž tři sta byly portréty Indiánů ze 48 kmenů, jež navštívil. Jedna z nejmalebnějších postav, kterou Catlin namaloval, byl Černý Jestřáb, jeden z nižších náčelníků indiánského kmene Sauků a Lišek a vůdce Indiánů ve válce r. 1832.

.....už je jasné, že Léto bubnů není žádná fikce, ale historický příběh. V knížce se vedle Černého jestřába objevují i jména jako Henry Atkinson, Stillman, kongresman Reynolds. Popisky masakrů bezbranných žen, dětí a starců pod bílou vlajkou, zabití dvou vyjednávačů s bílou vlajkou jsou také zmíněny...
Poslal nob321ody
 - 01 Duben, 2020, 10:44:43
..a ještě troška historie
1832

Jedna z indiánských válek 19. století, která do amerických dějin vešla pod názvem ,,Válka Černého jestřába", začala jako klasická vražedná pomsta zoufalých indiánů vyhnaných z půdy bílými osadníky. Úřady v Iowě nejprve vykázaly kmen Sauků vedený náčelníkem Černým Jestřábem z jejich tradičního domova. Indiáni po strastiplném bezvýsledném putování překročili řeku Mississipi a přes zákaz se vrátili na svá původní kukuřičná pole, aby zaseli novou úrodu. Napětí mezi rudochy a bělochy houstlo; vyplašení bílí osadníci pak v panice dokonce zabili dva indiánské vyjednavače nesoucí bílou vlajku. Rozzuřený Černý jestřáb a jeho lidé v odpověď na to začali vraždit bílé přistěhovalce.

Po sérii rozmíšek a menších bojů válka skončila pro indiány tragicky: Saukové Černého jestřába byli zmasakrováni u ústí Bad Axe River illinoiskou milicí, které velel generál Henry Atkinson. Nelítostnému vraždění neunikli ani starci, ženy a děti, kteří prosili o milost a hledali spásu pod bílými vlajkami. Náčelník Černý jestřáb, jehož opustili spojenci z indiánského kmene Winebaggů, se vzdal, a tím válka skončila.

Je méně známou skutečností, že Válka Černého jestřába byla jedinou praktickou vojenskou zkušeností pozdějšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna, pod jehož vedením v letech 1861-1865 země obhájila jednotu za cenu krvavé občanské války. Mladý Lincoln v roce 1832 už rok žil v pionýrské osadě New Salem nedaleko Springfieldu ve státě Illinois. Pracoval tady jako pomocník mlynáře a zároveň obchodní příručí, ale zdejší byznys příliš neprosperoval, spíš naopak. V dubnu 1832 začali vzbouření Saukové a Foxové ohrožovat i severozápadní oblasti Illinois, a tak guvernér John Reynolds svolával dobrovolníky do miličních oddílů. Tehdy třiadvacetiletý Lincoln se také přihlásil a s oddílem illinoiské milice dopochodoval až do městečka Beardstownu. Tady ho k jeho velkému překvapení spolubojovníci zvolili kapitánem. Vojenské zkušenosti neměl pražádné, ale je pravda, že už po příchodu do Salem City uměl okolí přesvědčit o své fyzické zdatnosti i autoritě, navíc, ač samouk, převyšoval ostatní rozhledem a buldočí touhou po vzdělání. Zvolení do velitelské funkce, které bylo obvyklou praxí u amerických miličních oddílů, znamenalo pro Lincolna jisté zadostiučinění, protože, jak sám přiznal, do té doby příliš úspěchů nezažil.

Lincoln se ale během tří měsíců služby strávených v severním Illinois a jižním Wisconsinu do opravdového boje s indiány nikdy nedostal. Zato vcelku důvěrně poznal obvyklé strasti a nepříjemnosti tehdejšího vojenského života v poli. Asi nejvíc se válka s Černým jestřábem budoucího prezidenta dotkla v místě, které se dnes jmenuje Stillman Valley a kde dnes stojí stejnojmenné město. Tady pouhý den po bitvě pomáhal pohřbívat skalpovaná těla příslušníků illionoiské milice, které zde 14. května 1832 pobili indiáni. Tento nepříjemný zažitek Lincoln už jako vlivný politik dosti barvivě popisoval a je zřejmé, že na něj udělal dojem: ,,Mrtví leželi na zemi hlavami směrem k nám a ozařovaly je rudé paprsky ranního slunce. A každý muž měl na hlavě kulatou, rudou skvrnu velkou asi jako dolar, přesně v místech, kde mu rudoši odřízli skalp. Bylo to hrůzné, ale zároveň velmi zvláštní, už tím, jak sluneční záře celou scénu obarvovovala narudo."

Pomník, který od roku 1901 stojí na místě potyčky u Stillman Valley hlásá: ,,Na tomto místě se 14. května 1832 odehrála první srážka ve Válce Černého Jestřába. 275 milicioářů z Illinois pod velením majora Isaiaha Stillmana se obrátilo na útěk před Černým jestřábem a jeho válečníky. Dobrovolníci byli touto porážkou tak demoralizováni, že do pole musela být povolána nová armáda." Památník zároveň připomíná jména deseti důstojníků a vojáků, pohřbených opodál.

A rovněž zdůrazňuje přítomnost Abrahama Lincolna, ,,vojáka, státníka a mučedníka", který nešťastníky padlé v boji s indiány pomáhal pohřbívat a posvětil tak větší slávu tohoto jinak neznámého koutu dnes dosti monotónní části amerického Středozápadu.
Poslal nob321ody
 - 01 Duben, 2020, 10:43:53
Catlin .... dám sem trošku delší příspěvek, ale nakonec se pročteme až k tomu Catlinovi


Doposlouchal jsem načtený román, který u nás vyšel v KOD.
Napsal ho Theodore Victor Olsen (narozen 25. dubna 1932, zemřel 13. července 1993) Za své spisovatelské kariéry napsal přes 40 knížek. Léto bubnů je jednou z nejznámějších, které u nás vyšly. Tou druhou u nás přeloženou byl Plíživý měsíc.

Píše se rok 1832. Na osamělé farmě na severu, ještě ne tak příliš dávno ustanovených Spojených států amerických, žije patnáctiletý chlapec Kevin Trask. Traskovi jsou pracovitá a mírumilovná rodina, kteří se snaží vycházet nejen se svými sousedy, ale i s Indiány, což mnoha lidem okolo nich není moc po chuti. Bohužel i oni se nakonec ocitají ve válce proti kmeni Sauků vedeném Černým jestřábem. Za těchto zvláštních okolností se střetává Kevin Trask s raněným indiánským chlapcem.

A protože mi byla některá jména známá, začal jsem pátrat po historických událostech k této knize.....

SAUKOVÉ/a LIŠKY/
V této knize jsme se myslím poprve setkali s indiány z kmene SAUK.
Jméno Sauk je původní a znamená ,,Lidé od ústi řeky." (Osawkee, Saki, Saque a Sawkee). Saginaw se dá přeložit jako ,,Země Sauků."
Jsou to algonkíni větve Wakashan (Jižní Velká jezera).
V roce 1600 ovládali východní polovinu Dolního Michiganu, od Saginaw Bay po Detroit. (spolu s kmenem Lišek - Lišky a Saukové jsou blízcí příbuzní, ale žili odděleně). Saukové žili kolem Saginaw, který se vlastně jmenuje po nich a Lišky sídlili jižněji. Později museli odejit na západ.
Lišky si říkali Mesquakie - ,,Lidé červené země" (Meshkwahkihaki, Meskwaki, Meskwakihuk, Meskwakihugi). Liškami je nazvali Francouzi.
Oba národy měli své vlastní zvyky, tradice i náčelníky. Měli velký smysl pro kmenovou soudružnost a jen neradi si nechali něco vnucovat. Francouzi to velmi dobře věděli a stěžovali si, že ovládnout Sauky a zvláště Lišky, je téměř nemožné.
Oba kmeny tvořili klany: Lišek, Medvědů, Bobrů, Jelenů, Ryb, Vlků, Jezer a Hromů. Měli více než jejich sousedé, propracovanou kmenovou organizaci. Snad proto, že velmi často válčili. Rady náčelníků měli velkou autoritu. Sačemové se dělili na mírové, válečné a obřadní. Mírové náčelnictví bylo dědičné, ostatní museli prokázat své schopnosti a duchovní sílu.
Byli to převážně zemědělci, kteří pěstovali, kukuřici, ořechy, squash a tabák. Na podzim podnikali velké bizoní hony, zvláště po roce 1760, kdy už chovali koně. Pochoutkou a slavnostním jídlem byl pes. Vesnice obývali celoročně.

Mezi významné náčelníky Sauků patří Černý jestřáb, Keokuk, Kapello a Jim Thorpe. Keokuka měli rádi hlavně Američané, kteří po něm pojmenovali město v Iowě. V Kapitolu vystavili jeho bystu a jeho portrét se dokonce objevil i na amerických penězích.

.....tuhle knihu jsem koupil v roce 1979, vlastně už pro syny /kteří se v této době prokousávali leporely...../.....a nikdy jsem ji nečetl...
....-takže téma - zcela neznámí Saukové a známý Černý Jestřáb mne patřičně zaujalo. Takže ještě krátký dodatek k předešlému mému příspěvku...
Černý jestřáb byl válečný náčelník kmene Sauků. Již v britsko-americké válce se s bojovníky svého kmene a s příbuznými Foxy zúčastnil bojů na britské straně a počínal si velmi aktivně. Krátce po uzavření míru mezi Brity a vládou USA (prosinec 1814) pokračoval v bojích. V roce 1815 napadli jeho bojovníci skupinu rangerů (bitva u Sink Hole neboli bitva na Psí prérii). V roce 1816 uzavřel Černý jestřáb s Američany mír, který trval 15 let. Mezitím, na základě smlouvy z roku 1804, postoupila větší část Sauků a Foxů své původní kmenové území v Illinois Američanům a v roce 1828 většina z nich odešla na západ za řeku Mississippi. Černý jestřáb a jeho přívrženci zvaní "Britská tlupa" s touto smlouvou nesouhlasili a nehodlali se smířit se ztrátou své domoviny. Po několika nenásilných demonstracích svého nesouhlasu v letech 1830-1831 se "Britská tlupa" v počtu asi 1500 lidí (z toho přibližně 500 bojovníků) přesunula začátkem roku 1832 do Illinois, kde měla v plánu získat indiánské spojence. V květnu 1832 se část bojovníků střetla s jednotkou americké milice, kterou rozprášila. Tím začal konflikt zvaný válka Černého jestřába. Následovalo několik srážek a přepadů, kdy bojovníci Černého jestřába (kromě Sauků a Foxů šlo o část Winnebagů, Potawatomiů, Ottawů, Kickapooů a dalších) napadali americké tvrze a osady. Americké jednotky tvořené převážně milicí Indiány pronásledovaly a v létě 1832 jim uštědřily dvě drtivé porážky, které válku ukončily - bitva u Wisconsinských výšin (Wisconsin Heights) a bitva u Bad Axe. Černý jestřáb byl následně zajat a spolu s dalšími náčelníky vzat na "inspekční" cestu po Spojených státech, aby pochopil, že bojovat nemá smysl....
Poslal quetzalogg
 - 31 Březen, 2020, 21:23:19
Hele s tím si začal nob321ody  :)

Leigh super, ale když Západ, tak George Catlin, to je v oboru klasik:

Poslal dominic.west
 - 31 Březen, 2020, 21:14:06
Tak quetzalogg ma trochu inšpiroval stými maliarmi  :) tak trochu westernu od Leigha


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal