Odpověď

Při odesílání příspěvku nastala následující chyba:
Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.
Rozšířené možnosti...
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

Shrnutí tématu

Poslal karelcedr
 - 26 Listopad, 2017, 22:36:50
 --poz  Konečně jsem se dokopal k tomu, abych si tento článek přečetl a: :-// --poz Moc díky!
Opravdu velice dobře a čtivě napsané, nesmírně zajímavé povídání u kterého jsem si hojně zavzpomínal.  Ten úvod - to je naprosto přesné! Byť třeba Ábíčko v druhé polovině osmdesátek vydávalo ty Speciály, ale to bylo jenom Ábíčko. Komiksy v Sedmičce nebo v Ohníčku - to bylo prakticky nedosažitelné. A o časopisech Větrník, nebo Pionýr ani nemluvím. O těch většina mojí husákovské generace ani netušila, pokud je neměl nějakej příbuznej, ale ten je rozhodně dobrovolně nevdal! :D

O devadesátkové euforii - to by se dalo napsat těch článků hned několik.
Poslal Budgie
 - 30 Říjen, 2017, 21:01:58
Dnes jsem si zajel k p.Vybíralovi pro letošní vánoční nadílku, a protože se tak trochu známe, chvilku jsme poseděli a probrali komiks jako takový a zároveň ediční plán pro příští rok a možnosti pro roky následující.

V roce 2018 jsou v plánu následující komiksy:

květen: Miloslav Havlíček - Klasické komiksy


říjen: Pechar/Petráček - Goro, ochránce makaků a další komiksyNavíc se v září počítá s komiksovým vydáním klasické verneovky Pět neděl v balóně. Měla by to být první ze série komiksových zpracování nejznámějších děl Julese Verna od kreslíře a ilustrátora Karla Zemana.


A protože v roce 2019 to už bude 50.let od prvního vydání Rahana v časopise PIF, je tady možnost vydání a nebo i sériové vydávání této komiksové legendy. 

Tolik tedy aktuálně z edičního plánu nakladatelství Josefa Vybírala.

Budgie
Poslal jmaky
 - 26 Říjen, 2017, 23:16:28
Díky za zevrubný rozbor!  ;)
Poslal JarKH
 - 26 Říjen, 2017, 18:51:59
GALERIE ČESKÉHO KOMIKSU II.


Jelikož se nám v minulých dnech edice GALERIE ČESKÉHO KOMIKSU opět znatelně rozrostla, rád bych Vám tituly vydané od minule krátce představil. http://www.kocogel.info/index.php?topic=25566.0
Ještě před tím bych se rád pozastavil u konce jednoho z komentářů ,,...ono taky nic jinýho z komiksu ku čtení nebylo."

Minulost původního domácího komiksu byla pevně spjata časopisy a novinami a jakýs takýs přehled o tom, co všechno kdy kde vycházelo, nám dala až současná digitální doba. Tvrdím, že v dětství jsme ho nemohli mít ani náhodou. Komiks v nějakém časopise vycházel zpravidla rok, pak skončil a zavřela se nad ním voda. Pokud jste nestihli nějaké pokračování, měli jste smůlu. V knihovnách zůstaly vyškubané svazky svázaných časopisů, a kdo měl nějaký kompletní ročník doma, opatroval ho jako oko v hlavě a nepůjčil. Velmi důležitou roli tu pak sehrává to, co komiksoví badatelé nazývají ,,kánonizace reprintem". Ta komiksová díla, která se dočkala reedice, měla možnost oslovit další čtenářskou generaci a zůstat v širším podvědomí. A známější rovná se slavnější. Stejně tvrdé rány jako komunistická cenzura komiksu přinesla divoká devadesátá léta, kdy se sen o svobodném publikování a ,,uživení se komiksem" nenaplnil, navíc řada autorů přišla o své nenahraditelné originály a na dlouhá léta, je to vůči komiksu velmi zatvrdilo a své komiksové ,,šuplíky", obsahující nevídané perly dodnes zatvrzele odmítají širší veřejnosti otevřít. Příklad za všechny pan Miroslav Schönberg.
Valná část reedic z počátku století bohužel nemá žádoucí úroveň a opravdu kvalitních vydání domácích komiksových knih jsme se díky nakladatelstvím Albatros a Josef Vybíral dočkali až v posledních letech. Konečně jsme se dožili doby, kdy technika pokročila natolik, že i absence originálů není pro vydání nepřekonatelný problém. Navíc kvalitní komiks nikdy nezestárne a tak se legendárními příběhy v mimořádné tiskové kvalitě můžeme těšit nejen my pamětníci, tak i noví mladí čtenáři, ze kterých, doufejme, vyroste nová generace nejen čtenářů, ale hlavně autorů. Konečně také vycházejí místo encyklopedií či monografií s pouhými ukázkami kompletní knihy komiksů s bohatým doslovem!

IVO PECHAR/ THEODOR PIŠTĚK: KULTOVNÍ KOMIKSY

Pan Ivo Pechar patří do ,,svaté trojice" našich nejlepších komiksových scénáristů. Vedle pánů Vlastislava Tomana a Václava Šorela, kralujícím ABC, působil v Ohníčku. Z jeho spolupráce s panem Theodorem Pištěkem vznikly v letec 1971 až 1977 tři velká ryzí komiksová dobrodružství.
10 000 mil na vzdorujících strojích - příběh první rallye světa, je zde otištěn poprvé zcela kompletní (připomínám, že v prvním reprintu Velká kniha komiksů Ohníčku 2002 chybí ,,jen" prvních 24 pokračování a zmrzačený příběh zde postrádá hlubší smysl), doplněný o dobové fotografie a stránku dobového tisku. Celek působí velmi dobře a čtenář má konečně možnost seriál si plně vychutnat. Seriál byl zpočátku celobarevný, v závěru se začínají objevovat i černobílé panely.
Druhý strhující seriál dvojice Pechar - Pištěk Profesor Dugan je už černobílý, stínovaný tuší. Teď teprve nastává to pravé fantastické dobrodružství. Démonický plešatý profesor, který se nezastaví před ničím, boj o ovládnutí ponorky Aronnax, podmořské město hlavonožců z Atlantidy, drama doprovodné lodi...
Třetím seriálem je zde Pavouk Nephila, který má ostrou pérovou kresbu. Obří pavouci, bezcharakterní tajní agenti v žoldu armády, pád letadla do džungle... Zkrátka oblíbená klasická sága mého dětství.
Kniha, kromě bohatého doslovu, obsahuje i některé povídky tvůrčího tandemu Pechar - Pištěk. Ačkoli pan Ivo Pechar vytvořil pro Ohníček ještě dva další komiksy Aleňáky a Havraní dogu, jeho talent pro scénáře komiksů už nebyl bohužel dále využit. Na dlouhá léta se z něj tedy stává pouhý povídkář. Velká škoda, některé jeho práce z cyklu Okamžiky napětí by v komiksu vyzněly určitě výborně. V roce 1985 z Ohníčku odchází do časopisu Věda a technika mládeži.
Tuto knihu nelze než doporučit všem, kdo nevlastní ve svých sbírkách původní časopisecké vydání. Ovšem zde v souborné podobě ve velkém formátu na kvalitním papíře a skvělém tisku si ji určitě vychutnají i sběratelé Ohníčku.

OLDŘICH DUDEK, RUDOLF BAUDIS/ JIŘÍ PETRÁČEK: GOLEM A DALŠÍ PŘÍBĚHY

Tato kniha jako první představuje dominantní výběr dobrodružných komiksů pana Jiřího Petráčka, který je léta známý klubovým komiksem od Třináctky, přes Mimozemšťany, ke Skautům z Truhly pokladů až třeba ke ,,skautskému detektivovi" Fíglovi. Slouží i jako vzpomínka na scénáře pana Rudolfa Baudise.
Od této knihy je Pamětním listem v části nákladu bonusový komiks a nutno říci, že bez něj to není to ,,pravé ořechové". V této knize je to nikdy nevydané Dobrodružství Toma Crocka, které pro chystaný časopis Ostrov, který bohužel nikdy nevznikl z pera pana Svatopluka Hrnčíře. Nádherný příběh, plný jeho oblíbených šifer, má jedinou vadu, je pouze třídílný.
Expedice Yeti - první komiks z pera Jiřího Petráčka, který vycházel v roce 1971 v časopise Stadion, dosud známý jen pamětníkům a sběratelům - už jen kvůli téhle raritě tato kniha stojí za to.
Pak následuje titulní příběh Golem - premiérový hit druhého velkého Speciálu ABC 86 - jedna z nejlepších prací pana Baudise.
Divoký Dick je volná adaptace slavné Bílé velryby a opět se velmi povedla. Tento komiks vycházel na příloze ,,déček" v ABC ročník 34 1989/90.
Nebe v plamenech - další hit z posledního stejnojmenného Speciálu ABC Zima 90. Český mladík Kamil Laburda, propagátor vzduchoplavby zřejmě válku přežil, protože se nám mihne i s kapitánem Lehmannem v komiksu Zkáza Hindenburgu (Rudolf Baudis/Ladislav Badalec Kometa č. 24 1991).
Návrat z ráje - první ,,poTomanovský" komiks ze zadní strany ABC ročník 35 1990/91.
Slušná adaptace staršího českého sci-fi románu posvěcená autorem Čestmírem Vejdělkem kontaktovaným tehdy ve Vídni. Příběh ideální planety řízené umělou inteligencí, ať se to jejím obyvatelům líbí nebo ne, jejíž tajemství odhaluje pozemský novinář Řehoř Janda. Tento seriál nebyl dosud nikdy reprintován. Snad kvůli chybějícím originálům či snad kvůli problémům, které ho provázely při premiéře v ABC. K seriálu redakce obdržela anonym - ,,stará čtenářka z ML. Boleslavi", jinak učitelka, kritizovala, že ze se v prvních pokračováních objevovali nazí lidé. Prý bychom  měli slyšet ty hrubé až sprosté výrazy, kterými děti obdařují kreslené postavy... No já Vám k tomu říkám - nahota v seriálu měla svůj (nikoli erotický účel), snad to ty nebožátka a hlavně jejich citlivá soudružka učitelka, (zřejmě citelně postrádající nadřízené straníky, kteří by to jistě rychle a rázně vyřešili), přežila... No ale možná je to důvod proč se dosud tento seriál nikdy nestal součástí nějakého speciálu nebo velké knihy komiksů.
Pán Jaguárů (ABC č. 17 až 24 / roč. 40 1995 - 96; 1 až 26 / roč. 41 1996 - 97) je posledním seriálem vnitřní přílohy. Je to již druhé komiksové ztvárnění životních osudů našeho cestovatele Vojtěcha Friče v ABC, jehož význam je podle mě stále nepříliš doceněný. Holt jsme v Čechách... Jiří Petráček vyměnil pero za jasný pastel a výsledek je špička. Ještě podrobnější ztvárnění osudů náčelníka Čamakoků nabízí paní Lucie Lomová v komiksovém albu Divoši Labyrint 2011.
Rájem i peklem - výborné zpracování jediného románu pana Otakara Batličky, který vznikl pro knihu jeho povídek, doprovázených původními ilustracemi z Mladého Hlasatele a Vpředu Příběhy statečných (nakladatelství Leprez 2003), v které byl seriál rozdělen bůhví proč na tři části, což působí při četbě celkem rušivě.
Závěrem pan Jiří Petráček stále tvoří a je ve skvělé formě. Doufejme, že tato jeho kniha komisů dlouho nebude poslední.
Opět jasná koupě pro nové čtenáře, případně pro ty, kdo nevlastní původní vydání. Obohatí i fanatické sběratele.

VLASTISLAV TOMAN/JIŘÍ VĚŠKRNA, MILAN RESSEL, VÁCLAV ŠLAJCH, KAREL ZEMAN, JAN KRISTOFORI; OTAKAR PROCHÁZKA A FRANTIŠEK KOBÍK: DOBRODRUŽSTVÍ NA MARSU I ZEMI

Tato kniha nám představuje scénáristické mistrovství pana Vlastislava Toman a práci sedmi výjimečných kreslířů.
Především se k nám vrací legendární John Carter, kterého můžeme směle označit za praotce všech superhrdinů, který výrazně ovlivnil mnoho generací autorů sci-fi a fantasy příběhů. Např. Buck Rogers, Flash Gordon, Superman, Duna, Star Wars, Avatar a mnohé další...).
První díl vycházel časopisecky od února do července 1912. Román vyšel až po úspěchu Burroughsovy knižní série Tarzan v říjnu 1917 a až pro souborné vydání byl nazván Princess of Mars. Carter se znovu objevil v následujících dílech, nejvíce prominentně ve druhém (The Gods of Mars, 1918), třetí (The Mars Warlord , 1919), osmý (Meč z Marsu, 1936), desátý (Llana of Gathol , 1948) a jedenáctá a poslední část (John Carter of Mars, publikovaná posmrtně v roce 1964). U nás celou sérii vydalo nakladatelství Paseka v letech 1995 -2003 bohužel s velice odpudivými ilustracemi.
Stejně výraznou stopu zanechal John Carter i v komiksu, ve kterém se pokouší uhájit své místo na slunci proti ,,slavnějšímu bráchovi" Tarzanovi od roku 1929, nicméně proslulosti dosáhl až s působením na komiksových přílohách nedělních novin v roce 1941. V sedmdesátých letech vycházel v Marvelu a v devadesátých u Dark Horse, v roce 2010 nakladatelství Dynamite a jeho příběhy vycházejí dodnes a zřejmě budou vycházet dál. Ovšem komiksový Carter po tradičním začátku obvykle prožívá nová dobrodružství. Bohužel filmová adaptace očekávání nenaplnila a vznikl jen první díl...
My jsme vždycky měli ,,svého" Cartera a Carthorise v našem ABC. Nejprve černobílého v ABC, později v rozšířené podobě pro ABC Speciál 70, kterého později podpořila Thuvie z Ptarhu coby hlavní seriál 15. ročníku ABC. Bohužel problémy s autorskými právy zapříčinily, že komiks nesměl být dlouho reprízován. Došlo k tomu až ve Velké knize komiksů ABC BBart 2001, kam se tyto komiksy probojovaly na poslední chvíli v průměrném skenu a bez doprovodných textů vznikl jen polosrozumitelný hybrid.
Přitom je adaptace pana Tomana velmi věrná a povedená. Ovšem v původním románu se šťastný přílet nejprve Tars Tarkase a Thuvie, posléze Johna Cartera s Carthorisem do Hélia nekoná, naopak do Issusiných rukou upadne i Dejah Thoris a celé to uzavře až třetí díl.
Následuje Thuvie z Ptarhu v kresbě Milana Ressela, která je světovou raritou, jelikož k přesné komiksové adaptaci dalších původních románů dosud běžně nedocházelo. Adaptace je opět velmi přesná, až na to, že román začíná v zahradách Ptarhu a končí proslovem Kulanth Titha. Pro toto souborné vydání bylo nově kolorováno pokračování č. 7 panem Jiřím Filípkem, které původně vyšlo černobíle.
Škoda, že nedošlo už na příběh dcery Johna Cartera Tary z Hélia Vražedná šachovnice na Marsu, odehrávající se v odlehlých končinách Marsu, by bylo jistě skvělé.
Přesto v knize třetí pokračování najdeme - Dobrodružství s Cartrisem je určeno současným mladým čtenářům. Tudíž je zbytečné abych ho já jakkoli komentoval, ať si každý laskavý čtenář učiní názor sám. Ovšem skálopevnou víru, že pravý Mars je (či byl) jedině ten Johna Cartera, si rád ponechávám dál.
Legenda o Bílé velrybě (nová adaptace Karla Zemana se velice povedla a je naprosto skvělá), Odesilatel neznámý (velice raritní věc, která zásadně obohatí naše komiksové sbírky) a Zajatci Torů spolu tvoří jakousi volnou trilogii, v jejímž závěru se koukneme ,,až za Mars" na Jupiterův Měsíc. ,,Druhý a třetí díl" dokazují všestrannost pana Jana Kristoforiho, který komiksy tvořil hlavně pro předchůdce Sedmičky Pionýrské noviny v letech 1964 až 1968. Kromě realistického stylu, který kromě obou sci-fi příběhů zvolil i v klubařském seriálu Dobrodružství Mladých robinzonů, ho velmi bavil humor a parodie. Jeho komiksy Mrtvoly mužům nevadí a Záhada obrazárny byly přitom kresleny zcela jiným stylem než delší cyklus Fid & Fog.
Následující dva komiksy Zajatec ptáka Mauk a Dobyvatelé hlubin, patří vedle Karibské perly a některých příhod Strážců těm komiksům v historii ABC, které můžeme označit za angažované a určené primárně k uchlácholení bdělých komunistických cenzorů. ABC nebylo jediné, Ohníček například přinesl svým čtenářům i komiksové adaptace románů Timur a jeho parta nebo Syn pluku.
Pan Toman pro ABC vybral fantastická díla, známá československým čtenářům už knižních vydání, které u nás vycházely opakovaně a ve velkých nákladech. Předlohou pro kreslený seriál Zajatec ptáka Mauk (ABC č. 1-24, r. 1971-72) je román Leonida Platova Údolí Sedmi trav. Má 420 stran a dnes by asi širší čtenářskou obec nezaujal. Je psán z pohledu záchranné expedice. Voloďa Savčuk je v Moskvě nezvratně přesvědčen, že je nějaký cestovatel vězněn jakýmsi neznámým kmenem. Přesvědčí vypravěče románu polárníka Alexeje Lagydyna (v knize je jeho jméno dlouho tajeno až do radiového spojení vysílačkou na konci), aby místo na dovolenou na Soči jel s ním na Sibiř. Přidává se k nim i vypravěčova žena a lovec Bulču (který již je v důchodovém věku). Cestou nacházejí Vetluginovy dopisy na březové kůře a jeho deníky, některé poškozené a skládají si jeho životní osudy. Několik poznámek, které nejsou v komiksu tak zdůrazněny. Děti slunce vznikly původně ze dvou skupin, které vedli Jakaga a Chytyndo. Ta byla vlastně Nyrtovou tchýní a Kejkulan byl její vnuk. Sojtyne protažení ,,Ohnivými vraty" v románu nepřežila - i když je to tu prezentováno spíše jako důsledek omezenosti pověrčivých Dětí slunce než nějaký záměrný trávící útok Chytyndo. Několik zejména časových posloupností (Nyrtův odchod a jeho zavraždění) se na rozdíl od komiksu odehrává později. Mauk je jen razítko na staré listině a ne efektnější štít úřadu. Zkrátka komiksovou adaptaci můžeme směle označit za velmi zdařilou, která v premiéře čtenáře udržovala v napětí celý rok a působí dobře i při souborném čtení.
Dobyvatelé hlubin (původně ABC r. 31, 1986-87) se kromě třech vydání románu u nás dočkali i filmového zpracování. Tímto seriálem se také uzavřela souvislá řada komiksů pana Kobíka v ABC - s jedinou vyjímkou (ročník 21 Karibská perla, kterou kreslil Miroslav Hrdina) od ročníků 17 do 31, pak už se vracel jen v Kruanovi. Komiksová verze už při premiéře v ABC mi přišla napínavá a rušná, ovšem závěr seriálu vzbudil u čtenářů velké rozpaky. Míním tím závěrečný emotivní proslov Pavla Bunjaka, kde se přiznává k vymyšlení celého příběhu a zmiňuje II. světovou válku. Vzhledem k tomu, že román vyšel roku 1939, nemá opodstatnění a je velice dobře, že byl pro toto nové vydání upraven.
Bonusovým Pamětním listem ve formě komiksu je zde adaptace původní povídky pana Tomana Marťan, kterou pro Ohníček 1963 vytvořil pan Miroslav Liďák Marťan (Ohníček 1963), který kombinací kresby a koláže na motivy stejnojmenné Tomanovy povídky vytvořil Miroslav Liďák. Je to patrně jeho poslední komiks vůbec, jehož kresba působí oproti komiksům Za tajemstvím hlubin a Prázdniny roku 2000 temně a nevesele.
V této knize konečně dostáváme do ruky důstojnou reedici těch komiksů pana Tomana, které stojí stranou mimo jeho hlavních cyklů. Vydání těchto seriálů bez názvů dílů a doprovodných textů ztrácí na srozumitelnosti a stává se z něj jen neúplný paskvil. Jen jediná věc mě osobně trochu kalí stoprocentní radost z této knihy, léta sním o celobarevném Carterovi, bohužel zázrak se nekonal, bohužel originály byly pro polobarevný tisk Speciálu 70 kolorovány panem Jiřím Veškrnou jen napůl a černobílé strany dostaly jen modrý nádech. Proto bylo pietní střídání barevných a černobílých stran ponecháno i v této knize. Snad se dočkám příště.

LUDVÍK SOUČEK, JIŘÍ BINEK, SVATOPLUK HRNČÍŘ/ MILAN RESSEL: KULTOVNÍ KOMIKSY 2

Zatím poslední kniha z této edice je velmi přelomová a cenná jistě nejen pro mne hned z několika důvodů. Jednak představuje styl, jak pojmout exkluzivní komiksové knihy našich jednotlivých autorů a jaké poklady se skrývají v jejich ,,šuplících". Dále splácí dluh jedné z našich velkých kreslířských legend, kterých bychom u nás ještě pěkných pár našli.
Pan Milan Ressel má na svém kontě vydané oficiálně komiksů jen pět - vedle Thuvie z ABC ohníčkovské adaptace sci-fi dvou povídek Ludvíka Součka z cyklu Bratři Černé planety (třetí povídku Bubáci v Deception Bay adaptoval pod názvem Králíci z Nasa pan Dan Růžička pro Bublinky č.1/1991) Desetioký a Kraken, kde jeho tužka při dnešních možnostech tisku jednoznačně exceluje. Verze z Velké knihy Ohníčků BBart 2002 s oloupanými bublinami budiž navždy zapomenuta.
Stejně jako Vezeme domů Slunce a Země Zet, které dobový tisk velmi poškodil a zde je dostáváme myslím v maximální možné kvalitě.
V knize ovšem najdeme věci dosud nepublikované. Planetu ptáků, kterou se díky nalezené synopsi podařilo zrekonstruovat komplet včetně dialogů, Trosečníky - kde je další děj představen samostatném textu a pak tu máme krátké fragmenty, z nichž je jednoznačně nejvýznamnější legendární Abo Falio, který zde není pojmut jako pouhá ukázka, ale maximálně zobrazuje sled všech dochovaných kreseb. Každý z nás teď může snít o příběhu, který nám mlčky vypráví. Bonusem pro tuto knihu je bohužel opět ,,němá" Popelka.
Nutno si uvědomit, že takto knihu komiksů pojmout se ještě žádný náš nakladatel neodvážil. Tyto fragmenty byly dosud dostupné jen osobním přátelům a komiksovým badatelům. My ,,obyčejní čtenáři" jsme byli dosud odsouzeni žít v nevědomosti a troufám si tvrdit, že pokud bude tento trend pokračovat, dočkáme se mnohých velmi příjemných překvapení. 
Shrnuto a podtrženo, tohle vyšla kniha, která je perlou našich komiksových sbírek a už teď je legendou. Pro ty, co snad váhají, doporučuji s koupí příliš neotálet. Nerad bych se dožil toho, vidět ji spekulanty mrskat na Aukro za čtyřikrát větší cenu.

Co říci na závěr? Můžete říct, chválí, chválí a co nějaká negativa? Žádná zásadní já pro vás nemám, v této kvalitě popisované komiksy u nás skutečně ještě nikdy nevyšly, doslovy pana Krejčího + poznámky nakladatele pana Vybírala jsou velice fundované a předkládají nám všechny potřebné informace. Snad jen pár smutných myšlenek, jednak že takovéto knihy nevycházely už za mého dětství... Dále že spousta excelentních kreslířů těchto komiksů je už dávno v kreslířském nebi a většinou nevytvořili nikdy k předkládaným komiksům titulní strany natož třeba pokračování. Nebo že pokročilý věk už zřejmě nedovolí panu Resselovi fragmenty jeho komiksů nikdy dokončit...

Koukám, že jsem to vašim ,,Ježíškům" příliš neulehčil. Holt bačkory, ponožky a komiksy z Polska budou nadělovat až zase jindy. Vyřiďte jim, že jsme čekali hodně dlouho, než současný ,,zlatý věk" komiksů u nás nastane. O to, aby trval co nejdéle, se jistě zaslouží i mimořádné a kvalitní knihy legend domácího komiksu. O nejbližším titulu z edice Galerie Českého komiksu je jasno, ovšem na podrobnosti si musíme ještě počkat...
JarKH

+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal