07 Srpen, 2020, 21:38:34


Odpověď

Při odesílání příspěvku nastala následující chyba:
Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.
Rozšířené možnosti...
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

Shrnutí tématu

Poslal Gmork
 - 28 Srpen, 2014, 00:21:41
Dnes jsem si znovu přečetl celý druhý integrál
a musím se přiznat, že jsem si Buddyho, Chinook,
Jeremiho i Kathleen zamiloval. Marno platný, tuhle
sérii si budu muset zkompletovat.
Zvlášť ta kresba přírody, koní, zvířat je parádní.
Derib je bourák.  :-)) :-)) :-))
Poslal Gmork
 - 06 Srpen, 2014, 21:08:22
Pěkný článek.  ;)
Hodlám si teď z Paříže přivézt dva integrály Buddyho,
moc se na toho starýho zálesáka těším.  :)
Poslal dominic.west
 - 06 Srpen, 2014, 17:15:13


Derib

(Z francúzskych podkladov voľne preložil: dominic.west)

Derib - vlastným menom Claude de Ribaupierre sa narodil 08/08/1944 v La Tour-de-Peilz vo Švajčiarsku. Už od útleho veku ho v kreslení podporoval jeho otec Claude Ribaupierre, ktorý bol známym maliarom, sochárom a pracoval tiež so sklom. Učil ho anatómii ľudského tela a jeho stavbe čím Derib už od dectva získaval potrebnú prax. Ako mladý nádejný maliar rád kopíroval diela svojich obľúbených komiksových autorov (väčšinou z časopisu Spirou, ako Franquina alebo Jijého) a sám vytvoril svoje prvé komiksy (Plume Blanche, Celui qui devait mourir, Mitraille...). Potom, ako si prešiel rôznymi brigádami a vykonáva všelijaké pomocné práce vrátane učiteľa jazdectva sa Derib vyberie Bruselu, do centra bandes dessinées.  Vo svojich 20 rokoch sa zamestnáva v Studio Peyo, kde autorovi pomáha pri vytváraní rôznych humoristických stripov k jeho slávnej sérii Schtroumfs o malých modrých Šmolkoch. Od roku 1965 participuje na sérii Belles Histoires de l'Oncle Paul ktorú vytvoril scenárista Octave Joly a vzápätí debutuje svojou prvou realistickou sériou Arnaud de Casteloup, ktorú preňho napíše Charles Jadoul. Postupne sa zoznamuje a skamaráti so všetkými svojimi vzormi a spolupracovníkmi Franquinom (Gaston Lagaffe, Spirou et Fantasio), Jijém (Jerry Spring), Jeanom Robom (Boule et Bill) a tiež Bobom de Moorom. V roku 1967 ako ilustrátor debutuje na poli humoristicky ladených BD-čiek vďaka spolupráci s Maurice Rosym, ktorý vytvorí preň postavičku psa Attilu obdareného ľudskou rečou.

V tom istom roku sa vracia do Švajčiarska, kde spoločne s ďalším skvelým Švajčiarským autorom BD-čiek Andrém Jobinom známym skôr pod pseudonymom Job pracuje na sérii Adventures of Pytagoras pre detský časopis Le Crapaud ? Lunettes a črtá sa ich ďalšia spolupráca. V roku 1970 sa z tejto spolupráce zrodí Deribova najznámejšia séria Yakari príbehy malého siouxkého Indiána určené predovšetkým pre deti a mládež. (oficiálna stránka venovaná tejto sérii: http://www.bandgee.com/yakari) V roku 1971 v spolupráci s časopisom Tintin a vydavateľstvom Lombard na základe Gregovho scenára nakreslí ďalší komiks Go West venovaný obdobiu divokého západu. Ich spolupráca ešte viac prehĺbi jeho záujem o život severoamerických indiánov, čo ho v roku 1972 privedie k vytvoreniu vlastnej westernovej série Buddy Longway, ktorá sa vzápätí u čitateľov stretáva s veľmi rýchlym úspechom. Derib sa týmto počinom navždy zapíše do sŕdc svojich fanúšikov a po sérii Yakari, ktorá vychádza až doteraz to bude jeho najdlhšia uzavretá séria, ktorá sa dočká 20 pokračovaní. V roku 1981 začne pracovať na ďalšej Indiánskej ságe s názvom Celui-qui-est-né-deux-fois, ktorá je inšpirovaná skutočným životom severoamerických Indiánov.V rokoch 1975 a 1976 pracoval súbežne pre časopis TinTin a Achille Talon Magazine, kde na základe Gregovho scénara preň nakreslil oneshot  Ahlal???s. V roku 1988 vytvoril sériu Red Road vo vydavateľstve Le Lombard - sériu, ktorá je vlastne druhou časťou ságy Celui-qui-est-né-deux-fois. O tri roky neskôr publikuje oneshot Jo zameraný najmä na vzdelávanie mládeže v súvislosti s prevenciou a rizikami spojenými s chorobou AIDS a následne oneshot Pour toi Sandra zameraný najmä na vzdelávanie mládeže v súvislosti s prevenciou a rizikami spojenými s drogami a detskou prostitúciou. V roku 2010 na túto tému nakreslil ďalší náučný komiks s názvom Dérapages.
To čo charakterizuje jeho celoživotnú prácu by sa dalo zhrnúť do niekoľkých bodov, je to predovšetkým optimistický postoj k životu, reálny pohľad na svet a radosť z duchovného života. Derib je mimoriadny rozprávač, ktorý vás dokáže vtiahnuť do svojho sveta plného dobrodružstva presiaknutého humorom, realizmom, veľkorysosťou a ľudskosťou.

Derib: "Bez toho, aby som sa snažil nejak s Indiánmi identifikovať hlboko s nimi súhlasím. Ich znalosť prírody, úcta k životu a láska k deťom tvorí súbor hodnôt, ktoré som snažil preniesť do svojich komiksov ako Yakari, Buddy Longway a Celui-qui-est-né-deux-fois."


Oficiálna stránka autora: http://www.derib.com/actualites/r-5rudexeb.php
Tu seras Reine --- making of de la nouvelle BD de Derib

Le dessinateur DERIB, réalise en direct un dessin de poulain - check [url=http://www.derib.com]www.derib.comBIBLIOGRAFIA:

1 . Attila - Dupuis, 1969-1974.
2 . Yakari - Le Lombard, 1973-2014.
3. Buddy Longway -  Le Lombard, 1974-2006.
4. Arnaud de Casteloup - v rokoch 1975-1980.
5. Les Ahlal???s-  Dargaud, 1977.
6. Go West - Dargaud, 1979.
7. Jacky et Célestin  - Dupuis, collection « Péchés de jeunesse », 1982.
8. Celui qui est né deux fois - Le Lombard, 1983-1985.
9. Poulain mon ami - Le Lombard, 1985.
10. L'Homme qui croyait ? la Californie - Le Lombard, coll. « Histoires et légendes », 1987.
11. Red Road - Le Lombard, 1988-1998.
12. Pythagore - Alpen Publishers, 1988-1990.
13. Jo - Association de prévention du Sida, 1990.
14. Pour toi Sandra - Mouvement du nid, 1996.
15. No limits - Le Lombard, coll. « Signé », 2000.
16. Dérapages - Mouvement du nid, 2010.
17. Tu seras reine - Le Lombard, 2012.

OCENENIA:

2004: Grand Prix de la ville du Festival BD de Lyz-les-Lannoy;
2006: Prix Astrid Lindgren Memorial Award
2007: Prix de l'auteur le plus populaire na Festival de la BD de Montreuil Bellay.

+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal