Odpověď

Při odesílání příspěvku nastala následující chyba:
Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.
Rozšířené možnosti...
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

Shrnutí tématu

Poslal dominic.west
 - 31 Červenec, 2014, 00:22:51
Andre Franquin bude tiež

a okrem neho Hergé, Jijé, Peyo, Uderzzo, Vance, Dany, Greg atď....
Poslal Gmork
 - 30 Červenec, 2014, 23:54:43
Já spíš ulítávám na věcech od Soleil Celtic a podobně.
Jsem fanda Jean-Luca Istina, Jarryho, Lemerciera, Djiefa...
což jsou všechno relativně mladí autoři. Ale nebylo by marné
zapátrat v historii série i časopisu Spirou a v autorech,
kteří ji formovali, jako Andre Franquin nebo J.-C. Fournier.
Spirou od Fourniera se mi líbí nejvíc.  ;)
Poslal dominic.west
 - 30 Červenec, 2014, 23:43:18
CitaceCo takhle Deriba.


Tak bude Derib... napíšte koho chcete ja niečo vyňuchám a preložím  ;)
Poslal Gmork
 - 30 Červenec, 2014, 23:41:56
Pěkné.  :-)) :-)) :-))
Mlčení a krev jsem si kdysi přečetl a bavilo,
a to mě věci o mafii moc neberou.
Jsem zvědav, jaké máš ještě připravené autory.
Co takhle Deriba.  ;)
Poslal dominic.west
 - 30 Červenec, 2014, 23:08:58


Mitton

(Z francúzskych podkladov voľne preložil: dominic.west)

Mitton - vlastným menom Jean-Yves Mitton sa narodil v roku 1945 vo francúzskom meste Toulouse. V roku 1959 prišiel do mesta Lyon, kde sa zapísal na akadémii výtvarných umení (Académie des Beaux-Arts de Lyon) a vo svojich 16 rokoch už začína pracovať pre malé Lyonské vydavateľstvo Éditions Lug kde sa po prvýkrát stretáva so zahraničnými komiksami z Talianska, Británie a Spojených štátov. Neskôr Mitonn prezradil, že v tej dobe nevedel, či to naozaj chce robiť, pretože tiež váhal medzi divadlom a hudbou (Jean-Yves je tiež veľmi dobrý gitarista) no vydavateľstvo malo náklad 350.000 výtlačkov a súrne potrebovalo zamestnať nových ľudí. Vydavateľstvo Lug (Lug = Lugdum je latinský názov pre mesto Lyon) ktoré bol založené v roku 1950 Marcelom Navarrom a Albanom Vistelom a neskôr roku 1989 odkúpené škandinávskym vydavateľstvom Semic sa potom stáva na dlhú dobu jeho zamestnávateľom. Tam pracuje na retušovaní zahraničných komiksov v súlade s požiadavkami komisie pe cenzúru a vytvára svoje prvé planches v humoristicky ladených sériach ako Pougatchoff et Popoff, Oum le Dauphin alebo Pim Pam Poum, ale predovšetkým v pokračovaní série Blek Le Roc o traperovi bojujúcom v americkej občianskej vojne, kde nakreslí až 52 epizód. V roku 1972 sa ožení s Juliette svojou jedinou múzou, ktorá vždy ako prvá posudzuje jeho diela.

Následne od roku 1972 vytvorí okrem stoviek ďalších obálok pre Marvel aj celý zástup super-hrdinov, ako Mikros, Cosmo, Kronos a Epsilon ktorý budú ďalších 15 rokov napĺňať stránky komiksových časopisov s tématikou sci-fi ako Mustang, Titans a Nova, ktoré vydávalo vydavateľstvo Lug pre ktoré pracoval. V roku 1975 zrealizuje série Leaonardo Da Vinci pre Mirapolis a sériu Blackstar po odvysielaní animovaného seriálu na TF1 ako aj ďalších jedenásť epizód zo série Photonik v spolupráci s Cirom Totom. V roku 1980 dokonca nakreslí spoločne Marcelom Navarrom aj dve epizódy Silver Surfera a Fantastic Four ako aj dve epizody Spidermana, ktoré vo francúzsku napokon neboli nikdy zverejnené. Mali by ste vedieť, že väčšina z mnohých originálnych kresieb ktoré v tom čase nakreslil a to najmä 52 epizód "Blek Le Roc" sa nútene nachádzajú v Taliansku, pretože sa zmenili autorské práva a kvôli cenzúre neboli rovnaké vo Francúzsku a Belgicku ako vo svete. Mnoho autorov týchto populárnych komikov bolo zbavených svojich autorských práv. Mittonovmu priateľovi Félixovi Molinarimu, ktorý ilustroval slávny seriál Garry pre vydavateľstvo Imperia (ďalšie známe Lyonské vydavateľstvo) sa nikdy nepodarilo získať späť viac ako 4000 farebných planches len preto, že dcéra šéfa spomínaného vydavateľstva sa zmocnila práv k tejto sérii, bez toho aby vyplatila akúkoľvek kompenzáciu pre tých, ktorí roky strávili vytváraním tohto komiksu, ktorý tak naplnil vrecká jej otcovi. 

Mitton v jednom rozhovore uviedol, že počas tohto obdobia si vytvoril vlastnú techniku kresby, pretože za jednu stránku dostával 50 frankov prestal sa zdržiavať skicovaním, ale kreslil priamo tušom a tým sa musel vyvarovať chýb. Časom dokázal nakresliť až 7 strán za deň, čo je pri jeho detailnej kresbe neskutočný výkon. Svoju techniku predvádza každoročne na festivaloch, kde podpisuje svoje diela a fanúšikom kreslí doslova na želanie.V roku 1987 došlo v kariére Jean-Yves Mittona k rozhodujúcemu obratu, počas jeho stretnutia so scenáristom Françoise Corteggianim, ktorý hľadal ilustrátora, ktorý by bol schopný nakresliť príbeh zahŕňajúce akéhosi superhrdinu L'Archer blanc pre časopis Le Journal de Mickey (sériu albumov vydalolo vydavateľstvo Soleil v roku 1998). Vďaka svojej charizme, talentu a spolupráci s rôznymi vydavateľstvami ho François Corteggiani viac menej presvedčil aby zanechal tvorbu obľúbených komiksov a prácu pre časopisy a aby sa pustil do tvorby klasických komiksových albumov a medzitým publikoval pre le Journal de Mickey, PIF (Noël et Marie s Jeanom Ollivierom v 1988), pre Vécu (De silence et de sang v 1989)... Zároveň zistil, že má pravidelnejší príjem viac v súlade s autorskými právami ako aj uznanie a že si urobil meno, pretože nepoužíval viac prezývok. Začali ho pozývať na veľtrhy a festivaly. Konečne sa zapísal a naveky vstúpil do sveta BD-čiek a stal sa súčasťou tohto vesmíru. S chuťou a nedočkavosťou začal tvoriť, pretože sa snažil dohnať stratený čas a preto za dvanásť rokov vyprodukoval v priemere štyri albumy ročne. Nakreslil niekoľko častí Ghost of Bengal (1990 až 1993) a Herman Storm (1993 - 1995), pre škandinávsky mesačník Fantomen, kde mu urobila preklad jeho žena, pretože texty boli v angličtine a tak si uvedomil, že BD-čka už nepoznajú žiadne hranice. 

V roku 1989 sa Mitton ponára do galsko-rímskeho sveta a začína sériu Vae Victis!, pri ktorej všetkých 15 albumov publikuje priamo vo vydavateľstve Soleil a scénar mu k tejto sérii napísal Simon Rocca kde sa ??jedná o ďalšieho skvelého francúzskeho ilustrátora Georgesa Rama?oliho. V nasledujúcom roku sa sám chopí scenára a kresby pri vzrušujúcej pirátskej sérii Les survivants de l'Atlantique ktorú vydáva cez rovnakého vydavateľa. Po troch epizódach napokon zveruje kresbu svojmu priateľovi Felixovi Molinarimu aby v roku 1994 vytvoril znovu pe vydaveteľstvo Soleil šesťdielnu vikingskú ságu Les chroniques barbares. Ešte predtým, než začne pracovať na svojom majstrovskom diele o Aztékoch s predkolumbovského obdobia - séria Quetzalcoatl vydávaná od roku 1997 prostredníctvom vydavateľstva Glenat, napíše scenár pre Freda Zimmermana - Gilgameš vydaný v Soleil roku 1996. Nakoniec sa ako scénarista podpisuje aj pod sériu Attila... mon amour ilustrovanú Frankom Bonnetom vydanú Glenatom v roku 1998 a ako scénarista spolupracuje s Michel Rodrigue pri albume Les truculentes aventures de Rabelais nehovoriac o komikse Papoose kreslenom Franckom Chantelouve a komikse Colorado  kde si s Georgesom Rama?oli tentokrát vymieňajú úlohu scénaristu a ilustrátora, ktoré mali pri Var Victis! alebo o komikse Dernier kamikaze kde si úlohy vymení zase s Félixom Molinarim s ktorým pracoval na Les survivants de l'Atlantique.

Jean-Yves Mitton: "Ja som nikdy nerobil rozdiely medzi scénaristom a maliarom! Pre mňa je tvorba BD-čiek remeslo... a či by som si mohol kolorovať svoje komiksy? Bohužiaľ nie, pretože vždy som pracoval hlavne pri tlači a preto vidím svet čiernobielo, trochu ako starý filmári. No každý komiks si sám ručne letterujem."

Oficiálna stránka autora: http://mitton.free.fr/BIBLIOGRAFIA:

1. Oum le dauphin blanc
2. Histoire de l'Arménie
3. Blackstar
4. Noël et Marie
5. De silence et de sang
6. Demain ... les monstres
7. Vae victis!
8. Gilgamesh
9. Les survivants de l'Atlantique
10. Chroniques Barbares
11. Quetzalcoatl
12. Les Faiseurs de nuées
13. L'Archer blanc
14. Mikros
15. Attila... mon amour
16. Les Truculentes aventures de Rabelais
17. Papoose
18. Colorado
19. Le Dernier Kamikaze
20. Ben Hur
21. Kzara ou les nuits barbares
22. Messalina

+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal