Odpověď

Při odesílání příspěvku nastala následující chyba:
Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.
Rozšířené možnosti...
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:


Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

Shrnutí tématu

Poslal Gmork
 - 13 Červenec, 2014, 12:36:14
Oproti čtyřce trošku pomalejší, ale stále kouzelné a plné
jemného fables humoru viz.- Bože, Růžo! Tys je nechala
uletět!  :) Prostě tahle série je stále to nejlepší co tu vychází.
Hodně se těším na český překlad 9.dílu - Synové impéria
a 10.- Dobrý princ, které jsou naprosto dokonalé. Ale na ty si
ještě musíme dva roky počkat.  ;)
Poslal matrosh
 - 13 Červenec, 2014, 11:41:07
      Čtvrtá kniha série Mýty s podtitulem Pochod dřevěných vojáčků byla na českém trhu konečně hitem. Teda aspoň mezi příznivci komiksu. Svědčí o tom minimálně vysoké hodnocení na tuzemské komiksové databázi a nebýt těch "profesionálních kritiků", kteří u Fabula rasy volí to, co si myslí, že by mělo být nejlepší a ne to, co je baví, možná by dostala i cenu komiks roku. Ale nechci tady pitvat Fabulu rasu a to proč nikdy nevyhrávají ceny regulérní komiksové řady, ale třeba Saudek, kterého už nikdo nečte. Chci psát o poslední knize mýtů, která u nás nedávno vyšla s podtitulem Trpká období.
      Jak už jsem řekl, čtvrtá kniha byla hit. A bylo to i proto, že byla jedním, velice dobře promyšleným příběhem, který lze označit i za první vyvrcholení série. Jinými slovy, byla logickým důsledkem předchozích události. Z tohoto uhlu pohledu je kniha pátá na první pohled jednoznačně slabší. Ale jen na první pohled.
      Především, na rozdíl od předchozí knihy obsahuje příběhů hned několik. Jak už to totiž u této série bývá, za velkými příběhy vás čeká hned několik jednohubek, které se odklání od hlavní dějové linie, ale můžou obsahovat detaily podstatné pro hlavní dějovou linii.
      Jako první vás čeká špionská jednohubka o Popelce, která původně vyšla ještě před vojáčky, ale vzhledem k tomu, že by nabourávala komplexnost čtvrté knihy, je zařazená jak v originálu, tak i v české verzi až tady. A je to typická špionážní detektivka ala Tom Clancy. Nebo si dosaďte libovolný špiónský film z období studené války. Je to spíš jen taková historka, než příběh, ale má svoje opodstatnění. Především si čtenář uvědomí, že mýty se neukrývají jen v New Yorské čtvrti, ale vyskytují se po celém světě. Taky si uvědomí, že to, že jsou středem děje pohádkové bytosti, ještě neznamená, že se Willingham bude držet nějakých zavedených pravidel žánru městské fantasy. Protože na mýty lze dle této knihy aplikovat opravdu mnoho žánrů. A za třetí je tento one-shot vlastně úvodem k Popelčiným samostatným knihám, které u nás zatím nevyšli. V originálu vyšli pod názvy Cinderella: From Fabletown with Love a Cinderella: Fables are Forever. Už z názvu knih vám musí být jasné, v jakém žánru se budou pohybovat. O kresbu se tady postaral Tony Akins, který je zase známý kresbou a spoluprací na scénáři dalšího mýtovského spin-offu, Jack of Fables.
      Po tomto úvodu, kde zjistíte že Ichabod Crane fakt nevypadal jako Johnny Depp vás čeká dvojdílná pocta béčkovým horrorům z padesátých let, která vyloženě utekla z Hellboye. Velký zlý vlk, druhá světová válka, náckové, hrad Frankenstein, vědecké pokusy a monstrum. Jedním slovem paráda. Tady se opět nemůžu vyhnout srovnání Willinghama s Gaimanem a jeho Sandmanem. Některé možná urazí použití slov Sandman a béčko v jedné větě, ale mě prostě přijde jejich přístup k tvorbě příběhu přinejmenším podobný. Oba používají známé mytologické postavy ve svých příbězích a zasazují je do nových kontextů a posouvají k novým cílům. Jasně, Gaiman k tomu používá citáty z uměleckých děl a Sheakespearea a jeho postavy jsou temné, smutné a osudové. A občas trochu emo. Na druhou stranu Willingham se přímo rochní v bahně plytkých žánrů, ale nemá problém je zasadit do své vlastní mytologie, kterou vytváří a propojuje s klasikou, stejně jako Gaiman. A taky má v dialozích blíž k Warrenu Ellisovi, což z něj dělá mého favorita. I tady se o kresbu postaral Tony Akins.
      Tak, jsme skoro v půlce knihy a čeká nás hlavní příběh Trpkých období. Na první pohled může působit trochu rozpačitě, ale je to hlavně proto, že v těchto několika sešitech se život v mýtově vypořádává jednak s věci minulými, ale odehrají se tady i zásadní události pro věci příští. Z toho důvodu se taky domnívám, že kvalitu této části knihy lze docenit až zpětně. Vzhledem k tomu, že tady sledujeme zároveň osudy hned několika postav a rozhodnutí, které zde padnou, mají vliv hned na několik dalších knih (jmenovitě Homelands, Wolves, Sons of Empire, Good Prince a v jednom případě dokonce až do daleké budoucnosti, ke cross-overu sérií Fables a Jack of Fables), zvládl to Buckingham bravurně a je vidět že kouká do budoucnosti. O kresbu se postaral kreslíř hlavní dějové linie, Mark Buckingham, jehož kvality jsem opěvoval skoro u každé recenze na mýty, tak si je najděte, jestli chcete. Nechybí ani úžasné postmoderní obálky Jamese Jeana.
      Každopádně, pokud jde o příběh, nečekejte žádný návrat do starých kolejí. Útok vojáčků měl nezanedbatelný dopad na celou komunitu a věci se mění. A tato část knihy je pouhou rozehrávkou daleko větších a zásadnějších událostí. Já si je rozhodně nenechám ujít a už se těším na další knihu, ve které Modrák vyráží do domoviny, aby zabil Nepřítele. Válečné hry mohou začít. Nenechte si je ujít.

Fables Vol.5: The Mean Season
Crew a Netopejr\ 2014


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal