Odpověď

Při odesílání příspěvku nastala následující chyba:
Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.
Rozšířené možnosti...
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

Shrnutí tématu

Poslal BeeSee
 - 22 Prosinec, 2013, 10:52:39
Asi se to ani nezdá, ale nedávno vyšla již devátá knížka Živých mrtvých: Smutek nás pozůstalých. Nakladatelství Crew se dostalo do dobrého tempa s vydáváním této série a fanoušci prahnoucí po styku s oživlými mrtvými si tak přijdou pěkně na své. V minulé knize jsme skončili u pěkného masakru, který se odehrál za ploty vězení, kde naši ,,hrdinové" dosud přebývali. Evidentně pro některé jedna kapitola jejich osudů skončila a jiní se musí smířit s tím, že přišli nejen o střechu nad hlavou. Pokud této sérii něco rozhodně nechybí, tak je pořádná gradace, kdy se scénárista Robert Kirkman absolutně nebojí pořádně přitlačit na pilu a mezi postavami, které si fanoušci za tu dobu oblíbili udělat nějakou férovou ,,čistku".

Smutek nás pozůstalých však nastavuje druhou polohu, která Kirkmanovi rovněž sedí jako ulitá a kde přesně dokazuje, jak je možné to, že tato série se stala takto populární. Vesměs to znáte a dokážete v hororech předvídat. Blondýna s cecky jako necky ječí jako pominutá, minimálně do doby než se do ní zakousne nějaký ten hnijící násilník, zmatená hrdinka vždy utíká před parazity po schodech nahoru a jako první byl vždy zabit nějaký negr, tedy až do doby, kdy se musí dávat přednost politické korektnosti a afroameričany tak vystřídali vesměs zástupci zákona a podobní. Tohle je přesně to, čeho se od Kirmana naštěstí nedočkáte. On svým postavám vtisknul duši, povahové rysy, traumata a spousty jiných charakterových vlastností. Když byl někdo před onou apokalypsou co postihla lidstvo pěkný zmrd a hajzl, tak se logicky nedá očekávat, že po konci světa se z něj stane lidumil se srdcem na dlani. Přeci není žádný zákon, tudíž není třeba dodržovat žádná pravidla. Naopak mnohem horší to mají ti, jenž předtím sekali latinu a teď se musí těžce vyrovnávat s novým stavem světa. Pokud jste například byli předtím policajt, úředník nebo automechanik, tak pro vás rozhodně není rutinou propíchat denně několik hlav hnijících slimtáků a smířit se s tím, že ne všichni přeživší lidé jsou féroví a jde jim především o záchranu lidského pokolení. A co když jste třeba malý kluk? Ještě nedávno pro vás bylo vrcholem dovednosti a vzrůša postavit domeček z Lega, porazit kluky z ročníku v čáře a kouknout klíčovou dírkou do dívčích sprch, protože starší kluci říkali něco o tom, že tam jsou pořádní bobři a masné kozy.

Kirkman si tohle velmi dobře uvědomuje a důmyslně s tím kalkuluje. Čtenářům předkládá nejen osudy svých hrdinů, ale rovněž i jejich duši. A v momentu, kdy ho pravděpodobně omrzí nebo má pocit, že z jejich tajných deníčků již nevystřílí žádné zajímavé náboje předloží je těm, jenž hladově chrčí za plotem a pro pořádný kousanec nikdy nejdou moc daleko. Navíc nikdy se nedočkáte toho, že by jste se mohli delší dobu začít nudit. Pokud se vám začíná zdát, že existencionálního bahna již bylo dost, počítejte na tutti s tím, že na nejbližších stránkách nastane nějaká akce, jenž vám opět zvedne tepovou frekvenci na hranici únosné míry. A samozřejmě to funguje i naopak. Po boji dojde k depresím, výčitkám a zpytování svědomí. Všechno tohle pak podkresluje šedo-černo-bílá kresba Charlie Adlara a stínování Cliffa Rathburna, tihle pánové pracují s vizuální stránkou komiksu stejně dobře jako autor se scénářem. Zvláště v této komiksové sérii si můžete vsadit na to, že staré pořekadlo o tom, že v jednoduchosti je síla, zcela jistě nelže.

Zatím co v originále se blížíme pomalu ke stodvacátému dílu, tady devátá souborná kniha uzavřela díl padesátý třetí. Ti, jenž mají v původním vydání načteno ví, že se je na co těšit. Takže i ti, kteří se plně oddávají pouze tuzemskému vydání si mohou být jisti, že nepřijdou zkrátka. Čeká nás ještě mnoho zajímavých událostí a zvratů. Robert Kirkman není žádný jouda a umí si své čtenáře patřičně vychovat a taky má tendenci je stále překvapovat. Pokud jste ještě fenoménu The Walking dead nepropadli, tak je nejvyšší čas to napravit, protože se vám může snadno stát, že vám ujede vlak, ve kterém již všichni vaši souputníci dávno sedí!

Živí mrtví #9: Smutek nás pozůstalých
Scénář: Robert Kirkman Kresba: Charles Adlard
Crew / 2013

Recenze dílů 1-3
Recenze 4. dílu
Recenze 5. dílu
Recenze 6. dílu
Recenze 7. dílu
Recenze 8. dílu

+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal