Odpověď

Při odesílání příspěvku nastala následující chyba:
Upozornění - zatímco jste četl, přišlo 9 nových odpovědí. Možná byste měl upravit svůj příspěvek.
Rozšířené možnosti...
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:


Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

Shrnutí tématu

Poslal Spacecore
 - 30 Listopad, 2019, 20:54:35
Už několik dní rozdýchávám přečtení geniálního komiksu Seven Soldiers od Morrisona. Ještě si to krásně sedá. A to je právě důvod, proč miluju komiksy, dokážou vyprávět příběh jinak než film, literatura či další média. A Grant Morrison je jeden z králů odlišných způsobů vyprávění. Většina jeho věcí jsou složitější, komplikovanější, víceméně pro fajnšmekry a setkává se částo s nepochopením, přesto se drží statusu scenáristické celebrity. Já ho miluju.
Seven Soldiers má několik vrstev. Jedná se o tzv. metasérii, nebo megasérii a vtip tkví v tom, že jde o tým sedmi superhrdinů, kteří se nikdy nepotkají! Přesto mají stejný cíl, který musí splnit a jde o všechno! Zemi ohrožuje rasa zvaná Sheeda, která není vlastně ničím menším, než lidmi v roce miliarda před námi, kteří jsou natolik vyvinutí, že ovládají dokonale magii i technologie. Pokaždé přijdou do určité doby lidských dějin, totálně zlikvidují civilizaci, nechají pár drobných zbytků, aby se opět rozšířili a za pár tisíc let to udělají znovu. Jednoduše řečeno. V tom jim může zabránit podle proroctví pouze tým složen ze sedmi bojovníků. Proto cílí na týmy hrdinů o sedmi lidech a právě proto se s nimi potkali i Justice League, Ultramarine Corps a další. Vše je propojené.
No a tady přichází Morrison s týmem sedmi bojovníků, kteří byli dáni dohromady, aby této hrozbě čelili, aniž by o sobě tušili, tím pádem jsou před Sheedou chráněni. Morrison vzal sedm víceméně zapadlých, béčkových nebo céčkových hrdinů z DC panteonu, oprášil je, renovoval a vytvořil pro každého z nich samostatnou knihu s jiným kreslířem, jiným tématem a stylem vyprávění a zároveň je propojil mezi sebou drobnýma nitkama, které se spojí pouze ve dvou sešitech a sice Seven Soldiers 0 a 1.
Začínáme tedy sešitem 0, kde tak nějak vše startuje a poté následuje sedm samostatných knih o každém hrdinovi, které se dají číst samostatně, nebo podle daného reading listu. Takže tu máme jako prvního Shining Knighta, což je reinkarnace golden age postavy rytíře z artušovské doby létajícího na pegasovi, jehož zápletka je hodně fantasy a poté s podobnou atmosférou jakou má Terminátor, nebo 12 opic (hrdina se ocitá mimo svoji dobu s důležitým posláním), pak je tu Manhattan Guardian, hrdina, který byl vytvořen novinářským plátkem aby zprávy nejen přinášel, ale i vytvářel. Je to bývalý policista s temnější minulostí, který bojuje s bizarními padouchy (např. pirátští bezdomovci jedoucí tajným manhattanským metrem plundrující a lovící poklady) a celé je to ve stylu devadesátkových béčkových akčňáků. Potom je tu Zatanna, nejslavnější členka týmů, která bojuje se svojí závislostí na kouzlech, s tím, že je slavná členka JLA, otcovým odkazem a průserem, který se stane při magickým obřadu. Celé je to hodně psychedelicko-magické, cestuje se napříč dimenzemi apod. což je přesně Morrisonova parketa. Dále je tu Klarion, postava známá i z animovaných seriálů, např. Young Justice, kterou původně vymyslel Jack Kirby a je to malý čaroděj vyrůstající v goticko-hororovém prostředí odřízlé a ztracené kolonie Roanoke v puritánském duchu. Jeho příběh je celkem surový a děsivý a posléze obsahuje i témata podobná např. Oliveru Twistovi. Pokračujeme příběhem Mistra Miracla, známého to člena Fourth world světa z pera Jacka Kirbyho (opět), je to celkem známý hrdina, tentokrát je jeho příběh hodně psychedelický, hrdina se ocitá uprostřed černé díry, trpí halucinacemi a je seznámen se svým velikým posláním. To celé nám hodně připravuje půdu pro Final crisis, další autorovo dílo (dohromady všechny tyto komiksy nazýváme Hypercrisis, něco, čím sám Morrison označuje všechno, co v tomto období pro DC napsal a co dohromady souvisí). Pak tu máme Bulleteer, sexy hrdinku vycházející ze starých obskurních komiksů a jejím tématem je sexismus v komiksech, kdy jsou hrdinky nakreslené extrémně fyzicky přitažlivě. Ke slovu se dostanou i feministky, řeší se tu otázka superhrdinského fetiše a zároveň je to takový origin se vším všudy, kdy zkoumáme, jak moc divný je se stát superhrdinou. A celá sága je zakončená Frankensteinem, který je hrozný bad ass a v každém sešitě řeší určitý úkol, např. vysvobozuje děti z otroctví na Marsu apod.
To vše je perfektně nakresleno, každá postava se dostává do křížku s Sheedou, příběhy jsou jemně a decentně propojené a opravdu vzniká ,,meta" pocit, kdy si přijdete, že příběh nepíše Morrison, ale příběh se děje a Morrison ho pouze popisuje, je to velice komplexní a složité. Existují celé rozbory časové posloupnosti díla.
Jak jsem říkal, Morrison do svých věcí vkládá hodně vrstev. Nejen, že všechny komiksy budují jinou atmosféru a přesně hrají do rytmu své předlohy, ale nebojí se jít hlouběji do dospěláckých, vážných a filozofických témat. Není to komiks pro děti. Mimoto je to pořád Morrison, čili každý motiv od vlkodlaků, přes zombies, po cestování napříč časem, prostorem apod. je podán pečlivě a má své místo. Nejde pochopit všechno, občas se těžko drží krok, ale pokud je to Vaše kafe, užíváte si to do syta. Zkrátka mě tento komiks fascinoval, nebojím se tvrdit, že je geniální a je to něco jiného na poli mainstreamového komiksu.
Grant píše jakoby si přečetl něco o kvantové fyzice a na to lupnul LSD (cituju čísi komentář na comicsdb.cz), přesto se v něm nezapře silný pud komiksového fanouška. Není to komiks, kde by Spider-Man řešil, jak je možné, že jsou v New Yorku upíři, tohle je zakořeněno v rozsáhlém DC vesmíru, kde jsou hardcore sci-fi a fantasy prvky naprosto normální a jestli chcete vidět v jednom sešitě krále Artuše, budoucnost roku milion a Frankensteina nakopávat zadek malému vesmíru, ze kterého vyrostl velký padouch - je tohle pro Vás.

Poslal Spacecore
 - 28 Listopad, 2019, 11:46:59
Vydal jsem se na dlouhou pouť čtení k pochopení a plného užití komiksu Final Crisis. Aby ho člověk pochopil musí projít sedmi bránami pekelnými neboli několika tisíci stranami komiksů, které tomu celému předcházely. To znamená, že jsem začal u Identity crisis, pokračoval přes výbornou Infinite crisis a nyní mám za sebou 52 a chystám se na Seven Soldiers of Victory. Každopádně každej ten komiks sám o sobě ještě vyžaduje přečtení dalších komiksů, které jim předcházejí, mám tu tedy před sebou obří kontinuitu jednoho komiksového multivesmíru, která se rozplývá jako pavoučí síť a působí tak jako skutečný organický svět, kde se dějí události , které spolu souvisí v jednom čase.

No a k té 52, co jsem přečetl. Jednalo se o sérii 52 čísel, která vycházela týdně v průběhu jednoho roku (+ tie iny World War III a Aftermath) a psali to naráz Morrison, Johns, Rucka, Waid a Giffen, přičemž nevíme, kdo psal co, můžeme se jen dohadovat. Musím říct, že zajímavější komiksový "event" jsem dlouho nečetl. Máme tu x hlavních dějových linek méně známých postav, která se odehrávají během jednoho roku, kdy na scéně chyběla Trinity tedy Superman, Batman a Wonder Woman a nejen, že je to skutečně skvěle napsáno a číst to 1600 stran Vás fakt baví, ale vyústění všech zápletek je ukončeno naprosto parádně! Do toho tuna DC postav a vše je tak perfektně konzistentní, až je k nevíře, že se něco takového povedlo!

Poslal Spacecore
 - 19 Listopad, 2019, 22:59:38
jj, mají stejné příjmení + teda název filmu a řady se shoduje no :D je to těžký, blbě se mi to i googluje, když něco potřebuju :D vždy se objeví ten film
Poslal Wrai
 - 19 Listopad, 2019, 21:03:27
Ach...čiže priezviskovec.
Poslal Spacecore
 - 19 Listopad, 2019, 20:58:22
Já myslím novou Justice League řadu od Scotta Snydera.. komiks, kterej navazuje na Dark nights Metal právě
Poslal Wrai
 - 19 Listopad, 2019, 20:42:00
No moment...Snyder predsa nenatočil JL ale Whedon, nie? ... on len napísal scenár podľa, ktorého sa to nenatočilo...
Poslal Spacecore
 - 19 Listopad, 2019, 20:15:59
Tak teď je ideální čas přeskočit na No Justice a hned vzápětí na Justice league od Snydera, která je skvělá
Poslal Rhaegar
 - 18 Listopad, 2019, 19:27:05
Já z rebirthu přečetl story arc Dark Nights - Metal, Není to sice žádná extra třída, ale zase se zato nikdo nemusí stydět. A Capullova kresba je fakt fajná. Některej ten generickej duhovej hnus některých kreslířů je fakt otřes :D Ale to už holt patří k žánru...
Poslal Spacecore
 - 13 Listopad, 2019, 15:35:43
Já teď jedu vlastně run od Infinity Crisis po Final crisis, to znamená i včetně všeho, co je mezitím a co na sebe tak nějak navazuje. Takže jsem dočetl skvělou Inifnity crisis a teď jedu 52 a to je paráda. To jsem fakt nečekal! Kupa vedlejších postav, děj odehrávající se v reálným čase jednoho roku - fakt dobrý! Je vidět, že na tom mákli ti nejlepší (píše to Johns, Morrison, Waid a Rucka a nevíte, kdo píše co přesně) a stojí to za to!
Poslal Spacecore
 - 22 Říjen, 2019, 21:23:52
Z Rebirthu se mi líbil Superman. Aquaman byl ok, Flash jakoby taky. Pořád ale jejich new 52 řady byly lepší. Ale Wonder Woman, Batmani, Justice League a to další mě zklamalo. Ale jako to je na každém že? Lidem se to líbí. Oslovil mě zase Button a Doomsday Clock, to je jako parádička namazaná na chlebíček, to jsem si pomlsal.

+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal