Odpověď

Při odesílání příspěvku nastala následující chyba:
Upozornění - zatímco jste četl, přišlo 19 nových odpovědí. Možná byste měl upravit svůj příspěvek.
Rozšířené možnosti...
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:


Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

Shrnutí tématu

Poslal Spacecore
 - 09 Prosinec, 2019, 13:46:30
ANO! Přesně tak.. Když jsme u toho, tak rovnou překopíruju svojí recenzi na Černou rukavici na comicsdb.cz, kterou už mám předem předepsanou :D Kde o tom taky mluvím.

Tak přesně tahle kniha nám na českém trhu chyběla k doplnění Morrisonova runu, který začíná u Batmana a Syna, pokračuje Černou rukavicí, Předehrou ke smrti a potom samotným R.I.P. + ještě nějakýma těma doplňujícíma kapitolama. Což hrozně moc ublížilo hodnocení R.I.P. u nás, protože je to opravdu dost komplikovaný komiks a nevydání byť jen jedné části runu, je naprosto nemístný průser. Takže pokud máte doma Syna a RIP, schválně si to zkuste celé přečíst spolu s Rukavicí a Předehrou znovu, jaký to bude mít efekt tentokrát.

No, tak předně musím říct, že jsem na cestě stát se mladým Morrisonologem, protože jeho psaní miluju a považuju ho za nejlepšího scenáristu, řadím ho ještě o malinký stupínek výš než Moora, Gaimana, Ellise, Ennise atd... Takže moje hodnocení je, že jde o naprosto geniální komiks, nejlepší Batmanův run a jednu z nejlepších věcí od Morrisona, co jsem zatím četl.
Batman a syn je zbrklý, ale má to důvod. Morrison je plný ideí a nápadů k prasknutí, jak malé dítě, co se nemůže dočkat, až nám poví, co všechno nás čeká, takže se to nečte jednoduše, zároveň nelze brát jednotlivé knihy samostatně, celé je to velká mozaika, už od prvních stránek Batmana a Syna až po poslední epilog k Final crisis. Vše spolu souvisí a má to několik vrstev.

Černá rukavice začíná jako dobrodružný tajemný příběh s detektivní zápletkou a velmi hutnou retro atmosférou. Grant nám zde spolu s Williamsem přináší ten samý pocit, jaký měl on sám ze čtení old school Batmaních dobrodružství a využívá k tomu pomoc obskurního Klubu hrdinů, které by v rukou jakéhokoli jiného autora působili k smíchu. Ovšem Morrison dal do celého svého Batmaního eposu těžkou dávku odkazů a referencí na celý Batmanův kánon, najdete o tom hned několik rozborů na netu. V podstatě jde o to, že obří část Batmanových příběhů z nějakých padesátých, či šedesátých let (ty úplně nejvíc ujetý bizarní komiksy pro děti) DC vyřadilo z kánonu, že se nestaly, nebo staly někde jinde. Morrison to jako první po letech začlenil a vše spoji dohromady, byť něco jen jako součást halucinací např. Máme tu tedy komplexního Batmana, jehož osmdesátiletá historie je vtěsnaná třeba do nějakých deseti let. Přesto to vše působí čerstvě a důsledně. Morrison do toho vrství vždy více témat, a tak tu máme kromě hlavního děje a tuny odkazů, ještě psychologickou vrstu o tom, co znamená být hrdinou, či sidekickem. Kresba je úžasná, jak jinak.

V druhé části knihy začíná ta pravá jízda. Předehra ke smrti. Osobně mě vždy při každým čtení nakopne neuvěřitelným způsobem a má pro mě strašně napínavou, dusnou atmosféru, kterou potom nemá ani samotný RIP. Batman se posouvá pomalu na hranu, po všem, co prožívá a přežívá se dostává do halucinací vlivem čtyřminutové klinické smrti a následné resuscitace. Do hry se dostávají vize a vzpomínky z rituálu Thogal, který absolvoval během série 52 v Nanda Parbatu, zároveň se mu to napojuje na vzpomínky z izolace během experimentu s Dr. Hurtem a v tomhle momentě, kdy by se z toho kdokoli jiný zbláznil přichází ještě Bat-Mine, imp z páté dimenze Zrfff, což je vlastně říše fantazie (opět skvělé, nové pojetí obskurní postavičky ze starých dob). Šílený.
Když jsem to četl poprvé, byl jsem samozřejmě zmatený, po druhé, po třetí a dál je to vše zcela jasné a perfektní, každý panel má své místo, vše do sebe zapadá. Je třeba trochu abstraktního myšlení, možná psychedelických zkušeností (třeba je to také důvod, proč toho Morrisona tolik žeru), každopádně je to skvělé. A mezi tou vší reminiscencí, vizemi Batman ještě stihne uniknout ze zajetí a porazit padoucha. A to je teprve předehra, přátelé!

Byla by chyba myslet si, že tady v tomhle celém díle jde o zápletky a rozuzlení. Není to klasické vyprávění příběhu, natož komiksového. Je to metaforické, psychedelické, psychologické a je třeba si domýšlet události, je to meta způsob vyprávění příběhu. Četl jsem komentáře, kde lidi tvrdili, že některá rozuzlení jsou trapná, jakože třeba bylo od začátku jasné, že je Jezebel Jet členkou Ruky. To je záměr, kamarádi. Morrison tam hází jeden klasickej vyprávěčskej prvek za druhým, béčkové prvky, různé komiksové obskurnosti, ale ty jsou jen podpůrnými mantinelty hlubokýho příběhu mířícího šíleným tempem k finální katarzi.

Když jsem celý run dočetl, zíral jsem s otevřenou pusou. Zapůsobilo to na mě. Po druhé jsem v tom viděl věci, které tam jsou ukryté, po třetí hledal všechny reference, přemýšlel o tom, a hlavně se k tomu vždy vracím rád, je to nejlepší Batman, jakýho kdy kdo napsal a je škoda nechat si takovou jízdu ujít. Morrison Vám to nenaservíruje na zlatým podnosu, vy se do toho musíte dostat, ale stojí to za to. Vřele doporučuji.
Poslal Fefty
 - 09 Prosinec, 2019, 13:16:07
Jak se tady řeší to Morrisonovo působení u DC - v souvislosti s českým vydáním Černé rukavice v rámci DC kompletu jsem si po letech znovu přečetl celý ten začátek Morrisonova Batmana (Batman a syn, Černá rukavice, R.I.P., Batman a Robin I.) a:

Za prvé mi došlo, že plno těch negativních hodnocení od českých komiksáků je daných tím, že tady až doteď Černá rukavice oficiálně nevyšla - přitom je to podstatný druhý díl příběhu, bez kterého následující R.I.P. prakticky nedává smysl. Jasně, Morrison je složitější sám o sobě, ale pokud se čte jeho příběh VCELKU, tak je to fakt celkem srozumitelné a nechápu, proč BBArt nevydal druhou část a pak se divil, že tu třetí nikdo nekupuje, protože jim přijde zmatená. BBArt totiž defacto vydal začátek (Batman a syn), pak vynechal druhou část (Černá rukavice), pak vydal třetí část (R.I.P.) pak vynechal pro děj podstatné Final Crissis a vydal zase Batman a Robin I. a pak to zabalil, protože tohle logicky moc lidí nechápalo a nekupovalo. Takže na dokončení zbývajících dvou knih Batmana a Robina, natož na Návrat Bruce Wayna a Batman Incorporated se u nás nikdy nedostalo. Díky tomu tady skvělý Morrisonův Batman zřejmě už nikdy nevyjde ve smysluplné podobě (podobná věc se stala snad jen Thorgalovi, kterého taky vydávali ze začátku napřeskáčku a normální čtenář v tom měl logicky totální guláš).

A za druhé - takhle s odstupem a po letech, kdy jsem mezitím lecos přečetl, mě Batman od Morrisona fakt nadchnul - jak jsem z toho byl coby začínající komiksák zmatený a taky patřil mezi ty, co nechápali, proč je to tak ceněná věc, tak teď to všechno krásně zaklaplo a zpětně to považuju za jednu z nejlepších věcí, co tu z mainstreamu vyšla.
Poslal Spacecore
 - 08 Prosinec, 2019, 20:32:56
já koukal na Flashe na séroš, ale začalo mě to tak intenzivně nebavit a iritovat, že jsem přestal někdy dva roky zpátky. Jinak nesleduju nic, že jsem DC fanda neznamená, že jsem nutně seriálovej, nebo filmovej fanda. Seriály celkem ignoruju, filmy mám rád, ale animáky, ty jsou top!

Každopádně zrovna v tomhle případě si říkám, že počkám na ohlasy a pak si těch pár dílů zvlášť stáhnu a pustím no. Zejména dobře vypadají ty camea Clarka ze Smallvilu a Supermana z Kingdom come.
Poslal Wrai
 - 08 Prosinec, 2019, 18:36:59
Tak na toto sa tešíš, nie?

Poslal Spacecore
 - 07 Prosinec, 2019, 20:43:02
No, hele :) Já vyrostl na Marvelu a DC začal prefetovat vlastně až tak v třiadvaceti třeba. Samozřejmě miluju i Dark Horse, Image, všechno co tu máme přeložené, i ten Marvel občas, ale DC mi v tomhle zcela vyhovuje. Mám rád silné entity, čím silnější, tím lepší. On i takovej Sandman, Luifer, Bažináč do toho zapadaj taky, že... No a už na mě moc nefunguje takový to, že se Spider-Man diví, že jsou v New Yorku upíři, když ho samotnýho kous radioaktivní pavouk a jeho padouši mají rohy a chapadla. Mám rád ten nadmíru nadnesenej, dekádama navrstvenej svět, kde není problém cestovat časem, když je potřeba, jde o to, udělat to co nejefektivněji. A autoři jako Morrison, nebo nově třeba Snyder (to co předvádí v nový Lize je fakt jízda - např. když byli Batman, Superman a Wonder Woman uvězněni ve sklenicích, které uchovával Brainiac z buoducnosti a měl v nich celé alternativní reality a oni jima přeskakovali pomocí letadla, prostě úlet) to dostávaj právě až pomalu do psychedelie, kdy je ten svět strašně zvláštní, jinej a kouzelnej. A to mě naplní, New York si představím, mě baví to, kam až ta fantazie může zajít a co všechno je v těch komiksech možný. Takže tak. A Star Wars mi vůbec nesedly, dali jsme si s ženou maratón sedmi dílů a nevím jako. Nepochopil jsem to moc, neoslovilo mě to, ani nevím proč.
Poslal Wrai
 - 07 Prosinec, 2019, 00:32:30
Obzvlast ked su tie overpowered entity odsudene na prehru...chvilu je to fajn ked maju navrch, ale potom to hrdinovia aj tak zazenu a ideme dalej.
Poslal quetzalogg
 - 07 Prosinec, 2019, 00:05:02
Citace od: Wrai v 06 Prosinec, 2019, 23:48:11Cize Star Wars je pre teba ako ušité.

Člověk by řekl, že vlastně ani moc ne, že jo :) ? Star Wars má jinou atmosféru, a ani ten nejmocnější Sith nebo Jedi není tak všemocné monstrum, jako kdejaký Kryptoňan, nebo Galactus, Thanos, a co já vím jak se ta všechna megakosmická havěť jmenuje... Ve Star Wars, aby zničili v potu tváře nějakou planetu, museli postavit obří Hvězdu smrti. V Marvel nebo DC verse to některé entity dělají lusknutím prstů, s prstem druhé ruky v nose. A to mě nějak nebere.
Poslal Wrai
 - 06 Prosinec, 2019, 23:48:11
Cize Star Wars je pre teba ako ušité.
Poslal quetzalogg
 - 06 Prosinec, 2019, 23:14:43
Já to čtu, buď v klidu. Ale čtu to možná radši, než bych četl to, o čem píšeš.
Grant Morrison je eso, o tom žádná. Pravda je, že DC universum mi přirostlo k srdci (ještě) o něco méně než Marvel universum. Obecně nemám moc rád tyhle košaté, do všech stran rozrostlé světy. Možná kdyby mi to někdo přehledně seřadil a očísloval (a taky přeložil), abych to mohl jen vzít a číst... ale na to, abych si sám zjišťoval a sestavoval ten správný reading order, jsem tak nějak línej. A na mlátění se galaxiema jsem, obávám se, taky trochu přízemní - doslova - dostatečně velkou katastrofou je pro mě zničení nebo skoro zničení našeho světa. Tak jak o tom teď čtu v komiksech pana Mignolly - Hellboy, B.P.R.D., Abe Sapien - konečně jsem se k tomu dostal, a je to pro mě měřítko epičnosti tak akorát.
Poslal Spacecore
 - 06 Prosinec, 2019, 19:33:03
Sdílím tady svoje facebookové statusy o komiksech, které stejně nikdo asi nečte, ale i tak pozor, obsahuje spoilery. :)

Cosmic armor Superman neboli Tought Robot je nejen nejsilnější forma Supermana, ale i možná moje nejoblíbenější postava vůbec, přesto, že se objevil pouze ve dvou sešitech speciálu k Final Crisis: Superman Beyond 3D (ke komiksu byly přibalené 3D brýle a panely byly ve 3D).

Celé je to hodně složité, komplikované a zkurveně bombastické, ale abych to ve zkratce osvětlil, tak v průběhu Finální krize, jejíž celková délka včetně tie-inů a průprav zabírá tisíce stran se stalo to, že se Lois vážně zranila při bombovém útoku na Daily planet, jehož cílem bylo odlákat Clarkovu pozornost. Byla tak zraněná, že jí nepomohlo nic a při životě jí udržoval pouze Clark svojí rentgenovou tepelnou masáží srdce. V tom se zastavil čas a do děje vstoupila Zillo Vala, která požádala Supermana, aby jí pomohl na misi záchraně existence. On za to chce lék pro Lois. Celý následující děj se odehrával mimo jejich vesmír v době mezi dvěma srdečními tepy Lois.

Tak tedy vyrazili pomocí žluté vesmírné ponorky jménem Ultima Thule napříč multivesmírem, kde nabrali do týmu Supermany z různých alternativních vesmírů, takže nechyběl Captain Marvel (Shazam), nacistickej Superman jménem Overman, zlej Superman - Ultraman, nebo robotickej super inteligentní zdrogovanej Brainiac 5. Dorazili až do Limba, což je opuštěná skládka zapomenutých postav (celej ten komiks je dost metafyzickej, přesahuje čtvrtej rozměr, postavy si zde uvědomí, že jsou zároveň v příběhu, zároveň ve vesmíru, nabízí se zde mnoho otázek o tom, co jsme ve skutečnosti my, co je realita, je to taky příběh? Kdo to píše?).

Zilo Valla je členkou rasy 52 ochránců jménem Monitoři, kteří mají za úkol hlídat vesmír, každý má na starost svůj. Vesmírů je celkem 52 a nacházejí se uprostřed stroje nazvaného Orrery of worlds. Oni se nacházejí vně, v prostoru, kde čas, prostor atd. znamená úplně něco jiného. Jeden z prvních monitorů Dax Novu postavil zbraň mající ochránit celý tento obří multivesmír před ultimátní hrozbou, jimž se později sám stal, kdy se proměnil v Mandrakk Dark monitora, upíra sajícího Bleed, což je esence v níž žije multivesmír.

No a tady přichází na řadu tým Supermanů z různých vesmírů, kdy se jim povede spojit tak, že se promění, nebo aktivují chcete-li, do Cosmic armor Supermana. Superman se tak ocitne v prostoru vně multivesmíru, kde musí čelit Mandrakkovi. Cosmic armor Superman je tak nabouchanej, že cítí i čtenáře, co právě čte jeho příběh. Jeho schopnosti jsou neomezené, je vybaven tím, že je schopen čelit jakékoli hrozbě a přizpůsobit se jí. Vnímá úplně vše ve všech vesmírech do nejmenšího detailu. Je větší než cokoli jiného co existuje. Vnímá přítomnost Boha, nebo Presence.

Utkává se s Mandrakkem, střílejí po sobě nehorázné paprsky z očí, mlátěj se galaxiema, trvá to tak dlouho, že celé civilizace zanikají, jde o poslední zápas na konci příběhu, naprosto epický. Superman vítězí, vrací se na zem s lékem pro Lois.

Morrison to píše neskutečně epicky, čtu to asi po páté a pokaždé mám husinu. Píše to složitě, musíte se orientovat v celé DC mytologii + jeho styl psaní je sám o sobě matoucí a psychedelický a do toho úplně nabourá celou historii DC unviversa a předělá jí od začátku po konec. Kresba je neskutečná a celou dobu jenom civíte s otevřenou hubou. A to jsem nestihl popsat všechno, ten komiks je neskutečně nabouchanej a tvrdej! Přesto, že jde o nějakých padesát, šedesát stránek v rámci eventu. Kam se na tohle hrabou Star Wars, tohle je absolutní vrchol superhdinského hardcore sci-fi žánru a po tomhle už Vás jen tak obyčejný nudný superhrdinský sci-fíčko jen tak neuspokojí.


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal