Odpověď

Při odesílání příspěvku nastala následující chyba:
Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.
Rozšířené možnosti...
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

Shrnutí tématu

Poslal Kocour
 - 05 Září, 2011, 23:52:47
Speciálnímu komiksovému číslu jsem neodolal ani já - zvláště, když tam byl navíc článek o Kočkách :D
Tak se též musím podělit o subjektivní názor :)

Musím říct, že aktuální podoba ABC mi celkem vyhovuje. Časy, kdy jsem po přečtení článku v ABC odcházel prost jakýchkoli otázek, páč tam bylo vypsáno opravdu vše, jsou asi nenávratně pryč - pořád mi přijdou hodně nafouklé a bez pořádných informací, ale zase pro moderní generaci, pokud se lépe čtou, proč ne? Lepší něco, než nic a stejně jde dneska vše dohledat na internetu (což jsem po přečtení ABC ihned udělal, protože některé články mě fakt navnadili). Co jsem ovšem vůbec nechápal, byly články o hrách - jednak se u všech jednalo o asi 2 a více let staré gamesky, i když se jednalo o jakési "nej" hry ;) a jednak byly psané stylem pro opravdu menší pařany... Hold už jsem na ABC asi starý :)
Přídavek v podobě celého samostatného komiksového sešitu mě ovšem velice potěšil a cca 4 plakáty z jednoho čísla ABC bych opravdu nečekal, takže zde též jasné plus!
Abych se dostal ke komiksům, Jail City mě od začátku, co ho sleduji na iabc nevzalo, nemůžu prostě přijít na chuť Kociánově kresbě. Barevná je pěkně, ale jinak... Reklama na steampunk komiks v dalším čísle ovšem zafungovala a příští číslo tak nejspíše opět kupuji, ale s obavami ;)
Množství komiksů v samotném čísle vypadá opravdu dobře, tohle už jsem neviděl hodně dlouho... Můj oblíbený Mourrison byl opravdu hodně slabota :( Arčibaldova dobrodružství jsem ještě nečetl, ale z té dvojstránky v tomto čísle to vypadá celkem chaoticky - Fibrichův nový styl sice vypadá zajímavě, ale u téhle dvojstránky to bylo pěkně chaotické...
Džouk se též povedl ;)
Celkově mi tedy přišlo nové ABC jako na dobré cestě a trochu z něj zavanula atmosféra starších ABC ;) Co mě ovšem dostalo byly různé krátké zpovědi dětí po celém ABC, z nichž snad všichni kluci odpovídali, že jejich zájmem jsou holky :D

No a k samotné komiksové příloze - ukázky z Garfielda a Calvina & Hobse jsem přešel bez mrknutí, tohle promo znám už z magazínů CREW, co mě ovšem naprosto dostalo byl první příběh se Spider-manem, kdy v jednom záběru čumí Spidey na zadek Black Cat s narážkami typu "mám dobrý výhled", vzápětí jej Black Cat sežehne narážkou, že ji nevadí, když její jméno vykřikuje při milování s jeho ženou a celý příběh končí Mary Jane ve spodním prádle, jak láká Spideyho do postele se slovy, že teď můůže nechat svoje otisky na místech, kde je nikdy nikdo neuvidí :D No na mladou generaci celkem odvážné :D Ale jestli má většina mladých klučinů jako hlavní zájem holky, tak proč ne? :)
Poslal Nemo54
 - 05 Září, 2011, 22:42:47
Díky JarKHu za úvodní článek , pokud jde o seriál, v co nejbližší době ho přidám do mojí sekce ABC - seriály.

                                                                               Zdaví Nemo54 --poz
Poslal JarKH
 - 05 Září, 2011, 14:02:55
Kreslený seriál ABC:  Jail City - Město v zajetí

Zdravím všechny Kocogelačky a Kocogeláky!
Skončily prázdniny a s ním první z ábíčkových komiksů nové éry a tak jsem tady, abych o něm napsal pár řádek. Pan Zdeněk Ležák se vrátil do Abc coby nový šéfredaktor a po více než roce a třiceti sedmi číslech se nechá říci, že pod jeho vedením se ABC zdvihlo z popela a opět je to zajímavý a čitelný časopis. Pochopitelně stále je ještě ledacos jinak, než bych si coby starý zavilý ábíčkář přál, ale holt se nesmí zapomínat, že časopis je tady hlavně pro nynější dětské čtenáře a bohužel ne pro dospělé fanatiky, kteří se ho zavile odmítají vzdát...

Bezesporu jednou z velmi sympatických změn nového šéfredaktora je vyšší orientace na komiks - sedm stran A4 v každém čísle. Vedle Jail City tu máme dvě strany Archibaldových dobrodružství (o kterých poreferuji více, až skončí) a bohužel pro mě scénáristicky stále zoufalejšího ,,velkého" Mourrisona. Kdyby tento ,,pohrobek minulosti" tiše uvolnil místo něčemu  smysluplnějšímu, či by zůstal jen v podobě krátkých stripů jako Tukie i Cléo, určitě by mu to prospělo. Abychom si rozuměli, jeho fanouškům ho určitě přeji, kdo ho má rád, tak mu to neberu, zvlášť když si coby správný maskot otevřel poradnu pro problémy čtenářů; jen prosím všechny Mourrisonovce, respektujte i mé právo na vlastní názor. Díky, zpět k Abc.

Dále tu máme stránku humoru Džouky či teď Super vtípky, kde pan Jakub Kouřil ve spodu stránky pravidelně uveřejňuje tříokýnkové kreslené vtipy.
Závěrem úvodu se musím zmínit o akci Druhý časopis zdarma,  kdy je v čísle mimo často velmi pochybné ,,hračky" (zejména všelijaké slizké potvory z jakési mastné želatiny, které mi syn s dcerou občas uzmou, ještě než je stačím vyhodit a pak je s oblibou metají po sobě a na strop), přiložen nový druh tematického Speciálu nazvaný ABC plus. Po  čísle věnovaném Fotbalu se teď aktuálně dostalo i na komiksový speciál Spider-Man, Garfield a Calvin s Hobbesem - více podrobností najdete na stránkách Crwe...
Ale teď konečně konec úvodu a hurá do Jail City Města v zajetí.


Jail City - Město v zajetí : č.19  až  25/26 / roč.55 2010; č.1 až 18/ roč.56
Píše: Zdeněk Ležák, Martina Otčenášková 
Kreslí: Michal Kocián
Počet stran: 28 v ročníku 55; 72 v ročníku 56; celkem tedy 100.   
Formát: 25 pokračování, čtyři sousedící tabule A4 v druhé polovině čísla
Papírové modely k seriálu: model města Jail City bohužel nevyšel, ale seriál doplnila stejnojmenná desková hra (pro nehrající možno využít i jako plakát) na motivy komiksu v č.12/roč.56.

Předpokládám, že koho komiksy z Abc zajímají, chodí je číst na web tohoto časopisu, kde jsou uveřejňovány sice s mírným zpožděním, ale je mi sympatické, že jsou tam stále k přečtení i kompletní starší věci  jako Kruan a Služebníci zla i Mars 44. Následující řádky berte prosím pouze jako můj osobní názor, jak se tento poslední seriál ABC povedl či nepovedl.

Krátce k ději. Komentátor příběhu, patnáctiletý gymnazista Robert z českého města Hradce, vyrazí o prázdninách s ovdovělou maminkou lékařkou Lilianou na dovolenou do Ameriky, konkrétně do městečka Altus v Oklahomě. Její starší bratr Jerry, který kdysi odešel do Ameriky s jejím otcem, pracuje jako pilot na vojenské základně. Místo lesů jsou kolem města rozlehlé lány kukuřice  a také místo podivných obrazců, kde prý kdysi zmizelo beze stopy celé město a před dvanácti lety jeden pilot, který měl poruchu na stroji a musel tam nouzově přistát...
Abych to zkrátil, když se v navečer vrací Liliana s Bobbym z návštěvy indiánského městečka, zastaví  u kukuřičného pole a projdou do prokletého města Jail City, jehož obyvatelé zůstali uvězněni v jediném dni roku 1874. Na město celkem pravidelně útočí skupinky duchové mrtvých indiánských válečníků kmene Kiowů a postupně vybíjejí obyvatele města. Spasit je může jen návrat těch, na kterých se kdysi provinili, a to jsou jak se zdá právě Boby a jeho blond mamča. Ale cesta k záchraně není vůbec jednoduchá. Pokud prokleté město pohltí někoho ze současnosti, vrátí někoho z roku 1874 k nám. Strejda Jerry musí ty lidi bezpodmínečně najít, jinak svou sestru a synovce už nikdy neuvidí. Na obou stranách začíná boj o čas. Je potřeba provést rituál a zatančit kajovský posvátný Tanec kukuřice souběžně kolem stejné Mapy času. Naštěstí tu jsou i mrtvý kajovský šaman Šedý oblak a etnolog James Mooney z roku 1920...

Co se podle mě hodně povedlo. No především jsem šťastný jak blecha, že příběh tentokrát vyšel v rozsahu, v jakém byl plánován. Nebyl tedy utnut jako Mars 44 nebo zkrácen jako Kruan. Co si budeme povídat, stostránkový domácí komiks je u nás stále bílá vrána.
Určitě je výborné taky uspořádání, dvě za sebou jdoucí stránky, zvláště když tvoří společnou A3, působí hodně dobře, což při četbě v počítači určitě tak nevynikne. Výborná kresba pana Kociána zde dostala dostatečný prostor a hodně si vychutnával rozvržení jednotlivých panelů na stránkách.
Co se týče scénáře Zdeněk Ležák (šéfredaktor) a Martina Otčenášková (hlavní editorka vydání) evidentně pečlivě promysleli a naplánovali scénář. A vešlo se i pár obecných informací, například o ošacení kovbojů, střelby z koltu, sedlání koní, létání na rogalu či indiánských válkách. Vznikl hodně ucelený a kompaktní příběh pro mladou komiksovou generaci.
Jak u ní příběh zabral? Když si pročítáme hodnocení vydaných čísel čtenáři ve věku 10 až 15 let, projevuje se krásně to, jaká jsou dnešní děti nevděčná pakáž. Soudí hodně emotivně a dle svých zájmů, pokud někdo preferuje počítačové hry a komiksy ho neberou, těžko je tedy pochválí. Úspěšnost Jail City tedy není rozhodně stoprocentní, ale úspěch u čtenářů mělo.

Co se podle mě příliš nepovedlo. Podotýkám, že to jsou ryze osobní postřehy, které někomu jinému nemusí přijít vůbec důležité. Především s dojetím vzpomínám na dobu, kdy hrdiny komiksů v Abc byli dospělí a ne děti nebo mládež. Autoři se ve snaze přiblížit současné mladé generaci, nechávají své hrdiny automaticky chrlit ,,cool" hlášky a Bobbyho ,,vtipné" glosy v prvních dílech byly celkem na lepáka. Naštěstí se jeho monology brzy zlepšily.
Starší čtenář se taky neubrání pocitu, že motiv ,,auto zastaví a už jsme v minulosti" nebo ,,předběhneme dobu, vymyslíme rogalo a proletíme se" už četl před lety v seriálu Tvrz... Přitom letecký průzkum rogalem mi přišel celkem i zbytečný. Když už jsme u děje, tak starší čtenář sci-fi který má už lecjakou časovku načtenou a nakoukanou, tak argument Šedého oblaka, že Mooney nesmí do roku 1872 protože by ho zabil pohled na jeho mladší jedenáctileté já, které podle mě tou dobou vesele lumpačilo ve Washingtonu a tudíž se v Oklahomě u Kajovů se nemohlo vyskytnout ani náhodou, mi přijde dost mimo.
Dále tady máme absenci ženských hrdinek, ty tu mají jen nevýrazné epizodní role. O mladších obyvatelkách Jail City si bezelstný Bobby snad opravdu myslí, že jejich hlavní náplní práce je tancování v hotelu...
Jeho mamka je sice fešná, ale nového manžela neloví, tudíž si kovboje drží od těla. Jediným náznakem erotiky v seriálu je, že chodí bez podprsenky a na vypůjčené  modré košili, směněné s nějakou dobračkou za její původní žluté tílko, se jí občas rozepne o knoflík víc, bohužel stále ovšem v mezích slušnosti... No a vůbec, copak se nechá prožívat nějaké pořádné dobrodružství s mámou?!
Nakonec mě mrzí do očí bijící hrubka (místo ,,posily" se v bublině usadily ,,posili") v pokračování 3, která zůstala i v elektronické podobě na internetu...

Co říci závěrem. Celkově Vám Jail City můžu doporučit, osobně se k němu budu jistě vracet a určitě v budoucnu nějakým speciálem, kde by vyšlo kompletně, nepohrdnu. Chtělo by to... No a příště už 13.9.2011 se rozjede opět čtyřstránkový komiks Gutwirth & Kocián: Serpens Levis Ve smyčkách hada- neznámý příběh z neznámé Prahy - originální český steampunk... Těšung a jasná koupě... Dobré komiksové časy v ABC se zkrátka vrátily.
 
JarKH

+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal