Odpověď

Při odesílání příspěvku nastala následující chyba:
Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.
Rozšířené možnosti...
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

Shrnutí tématu

Poslal Ravenn
 - 25 Září, 2010, 12:37:59
Díky že ses začal věnovat Dylanu Dogovi. Patří mezi moje nejoblíbenější komiksy. Snad film nedopadne tak hrozně jako ten o Johnu Sinclairovi.
Poslal Verdant
 - 20 Září, 2010, 20:13:13
tak toto si precitam
Poslal matrosh
 - 20 Září, 2010, 19:21:14
díky budem ho potrebovať :)
Poslal keram
 - 20 Září, 2010, 19:12:29
dik za info a vela zdaru pri prekladaní ďalších dielov
Poslal matrosh
 - 20 Září, 2010, 19:11:13

DYLAN DOG: VYŠETŘOVATEL NADPŘIROZENÝCH JEVŮ

Dylan Dog je fenomén (u nás sice ne, ale v Italii, Srbsku, Chorvatsku a v několika dalších zemích jižní Evropy rozhodně ano). Taky je to asi jediný komiks, který mě dokázal opravdu vyděsit.
Někdy na začátku devadesátých let, kdy u nás byl leda tak Spider-man a Conan Barbar od Semicu, se mi dostal do rukou, díky kamarádovi, co byl na dovolené v Jugoslávii. Máma mu koupila komiks, aby ji dál aspoň tam pokoj a koupila mu právě Dylana Doga. Díky bohu nekoukala dovnitř a tak jsem ve dvanácti letech uviděl něco, co jsem do té doby v komiksu neviděl.
Mladá dívka v noční košilce běží lesem a někdo ji pronásleduje s obrovskou kudlou v ruce. Prodírá se křovím, které ji postupně připraví o horní polovinu oblečení a celá zadýchaná doběhne na lesní mýtinu, kterou ozařuje jenom měsíc. Opře se o strom, snaží se popadnout dech, a najednou ji někdo tu obrovskou kudlu vrazí do temene hlavy tak, že ji špička nože vyjede ven pusou a zaklíní se mezi přední zuby, takže nemůže ani zkousnout. Chvilku se potácí a pak padne mrtvá na zem.
Dva dny jsem měl noční můry a netušil jsem, že jsem se právě seznámil s italským hororovým stylem giallo.  Bývá takto označovaná hlavně italská hororová kinematografie 70. let (Mario Bava, Dario Argento, Lucio Fulci aj.) a ti, co znají filmy jako Kanibalové, Páter Thomas nebo Suspiria budou vědět, o čem mluvím. Tento styl je charakteristický velice otevřeným naturalistickým násilím až na pomezí dokumentu a je také jedním základních kamenů, na kterých stojí fenomén Dylan Doga. Není ovšem kamenem jediným.  Dylan Dog střídá a míchá vlivy tradičních (Stoker, Shelleyová) a novodobých (Romero) horrorů, detektivky (A.Christie, R.Chandler) a velice sofistikované černé komedie, díky čemu se postupně propracoval k nezaměnitelnému stylu. Jeho velkou výhodou je také to, že přes všechno nadpřirozeno, co se v jeho příbězích objevuje a s kterým se musí utkat, pořád zůstává, na rozdíl od mnoha jiných bijců, obyčejným člověkem.
Jeho tvůrcem je Tiziano Sclavi, který jej vytvořil v roce 1986 (u nás vyšel tento příběh pod názvem Probuzení nemrtvých v nakladatelství Nový komiks) a od té doby vychází se železnou pravidelností  každý měsíc jedno 100 stránkové číslo (děla to teď 288 sešitů + nějaké annualy a edici gigante). Ačkoliv se nakrátko objevil i u nás, dle mého mínění nestihl zdaleka ukázat celý svůj potenciál. Možná to pomůže změnit blížící se filmová adaptace s Brendanem Routhem (Superman se vrací), možná ne.Jak jsem zmiňoval už předtím, první díl této série u nás vyšel pod názvem Probuzení nemrtvých. Tady najdete díl druhý a snad později i díly další:
Dylan Dog

+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal